כיצד לעודד חשיבה שונה אצל ילדים?

תרגילים לעידוד חשיבה שונה אצל ילדים
תרגילים לעידוד חשיבה שונה אצל ילדים.
חשיבה מגוונת עוסקת בטיפוח לא רק תהליכי חשיבה לוגיים ומבניים, אלא גם את היכולת היצירתית של כל אדם.

חשיבה מגוונת היא תהליך שבו מעודדים מושגים ומחשבות יצירתיים. כמה דרכים לקדם מחשבה סותרת כוללות עידוד חקר וניסוי, כמו גם מתן לילדים בעיות לפתור הדורשות חשיבה מחוץ לקופסה.

על מה השיטה הזו?

שיטה זו מקדמת את הרעיון שמחשבות, כשהן מעוררות בכוונה, מתרחשות בצורה טבעית וספונטנית. בפשטות, זה קורה כשיש לנו רעיון שמייצר גם קשרים עם מחשבות אחרות וחוויות קודמות.

חשיבה מגוונת מבדילה את עצמה בצורה ברורה ובלתי ניתנת לטעות ממחשבה לינארית מסורתית. בעוד שהאחרון נותן עדיפות להתקדמות לוגית ומחשבות עוקבות, הראשון מאמין בנזילות ובספונטניות של יצירתיות.

עם זאת, חשיבה מגוונת אינה שוללת או מחליפה תהליכי חשיבה מובנים והגיוניים. להיפך, צורות מחשבה שונות אלו משלימות זו את זו כדי לקדם את היכולת היצירתית הגדולה ביותר.

רעיונות שנולדים מתוך ספונטניות דרך מחשבה סותרת מאורגנים לאחר מכן דרך מבנים של מחשבה לוגית וליניארית.

"חשיבה מגוונת מבדילה את עצמה בצורה ברורה ובלתי ניתנת לטעות ממחשבה לינארית מסורתית."

ראשית, אנו מאפשרים לדמיון לשוטט חופשי ולעורר מחשבה באמצעות חוויות יצירתיות. לאחר מכן, אנו מציגים לילדים בעיות שונות, להן יבואו עם פתרונות אפשריים. לבסוף, הילדים משווים את הפתרונות שלהם ובוחרים את הפתרון שלדעתם מתאים לכל מצב.

אינטליגנציה, אישיות וחשיבה מגוונת אצל ילדים

המושג של חשיבה מגוונת מציע שעלינו לחשוב מחדש על ההגדרות והדעות הקדומות שלנו לגבי אינטליגנציה.

בעבר, ילדים שהיו חכמים פשוט קיבלו ציונים טובים בבית הספר. או שהם הסתגלו לסטנדרטים התנהגותיים מחמירים מאוד, כמו גם חשיבה לוגית.

למרות זאת, מומחים העוסקים במחשבות שונות עם ילדים הצליחו להבחין כי האינטליגנציה באה לידי ביטוי בדרכים רבות. כל אדם מבטא ומפתח את הפוטנציאל שלו בצורה מאוד ייחודית.

הבעיה היא שלא כל מבני המשפחה או המוסדות המסורתיים מפנים מקום לצורות אינטליגנציה אחרות. זה מוביל לכך שילדים לא מקבלים גירוי מספיק, מה שגורם להם להמעיט ברגישויות שלהם. בסופו של דבר, זה גורם לילד להרגיש שהוא לא שייך.

מאיפה מגיעה היצירתיות?

חשיבה מגוונת אינה שוללת או מחליפה תהליכי חשיבה מובנים והגיוניים
עם זאת, חשיבה מגוונת אינה שוללת או מחליפה תהליכי חשיבה מובנים והגיוניים.

אותם מומחים גם מוכיחים שיצירתיות אינה תלויה בהכרח ביכולות אינטלקטואליות. אינטליגנציה יכולה למעשה להיות קשורה לתכונות אישיות מסוימות, כגון:

  • סקרנות.
  • התמדה.
  • רצון להתנסות.
  • נטילת סיכונים.
  • אי התאמה.
  • כוח הרצון להתגבר.

כמו כן, אושר וגישה חיובית חשובים לעידוד חשיבה שונה אצל ילדים. ילדים משקפים את סביבתם ואת הסביבה בה הם חיים.

במילים אחרות: בית עם מערכות יחסים בריאות מקדם הערכה עצמית גבוהה יותר. זה, בתורו, גורם לאנשים סקרנים ויצירתיים יותר.

אינטליגנציה מתבטאת בדרכים רבות.

6 תרגילים לעידוד חשיבה שונה אצל ילדים

מומחים מגלים שלכל אחד מששת התרגילים הללו במחשבה סותרת יש אינסוף פתרונות אפשריים. השימוש בהם עם ילדיכם הוא דרך מצוינת לעורר את היצירתיות שלהם ולשפר את ההערכה העצמית שלהם.

1. המטבע בכוס הקפה

השאלה היא כדלקמן: "הפלתי מטבע בקפה שלי; הספל מלא אבל המטבע יבש. למה?"

2. אי בוער

אנחנו על אי עם צמחייה עבותה, מוקפים בכרישים רעבים. צד אחד של האי בוער והרוח בגב. איך נמנע מהישרף?

3. שתי רכבות, מנהרה אחת

יש מסילת רכבת שיש לה שתי פסי רכבת. על הפסים יש מנהרה. עם זאת, המנהרה הזו אינה גדולה מספיק כדי להתאים לשתי רכבות בו זמנית. ואז, יום אחד נכנסת רכבת למנהרה בקצה אחד ורכבת אחרת נכנסת בקצה הנגדי. הם לא התנגשו זה בזה. איך זה אפשרי?

4. התוכי

הייתה אישה שקנתה תוכי בחנות חיות. המוכר אמר לה שהתוכי יחזור על כל מה ששמע. האישה אהבה את הרעיון הזה מאוד. זמן קצר לאחר מכן חזרה האישה לחנות והתלוננה שהתוכי לא אמר מילה. עם זאת, המוכר לא שיקר לה. למה התוכי לא דיבר?

5. הבקבוק הסגור

יש לנו בקבוק יין שהוא חצי מלא ויש לו פקק אוטם את החלק העליון. איך נוכל לשתות את היין מבלי לשבור את הפקק או לנפץ את הבקבוק?

6. הגיע זמן האמבטיה!

אני רוצה להתקלח, אבל אני לא בשירותים שלי. אני מתקשה להבין באיזו דרך לסובב את הכפתורים כדי לקבל מים קרים וחמים. מה אני יכול לעשות אם אני רוצה להיות בטוח להפעיל את המים החמים לפני המים הקרים?

חשיבה מגוונת אצל ילדים עוזרת להם להתכונן לאירועים ולמצוקות בלתי צפויות של החיים הבוגרים. זה גם מחזק את ההערכה העצמית שלהם ומעורר את הרצון שלהם לגלות ולחקור אופקים חדשים.