רגע קסום: יצירת קשר עין עם תינוקך בזמן הנקה

רגשות וקשר עין עם תינוקך
במהלך מעשה הטיפוח והחיבה הזה, אתה מחליף ריחות, מגע, רגשות וקשר עין עם תינוקך, ומעניק לו סוג אחר של הזנה לגמרי.

הנקה פירושה הרבה יותר מסתם לתת לילדך את התזונה הדרושה לו כדי לגדול בריא. זה גם בונה קשר עם הילד שלך. במהלך מעשה הטיפוח והחיבה הזה, אתה מחליף ריחות, מגע, רגשות וקשר עין עם תינוקך, ומעניק לו סוג אחר של הזנה לגמרי.

אולי אנחנו מדברים כאן על הנקה, אבל זה לא אומר שצריך לשלול האכלה מבקבוק. המגע הזה עם התינוק שלך בזרועותיך עדיין שם. אתה עדיין יכול למלמל אליהם בקול נמוך, ועיניו של תינוקך יחפשו את פניך.

תאמינו או לא, יש מעט רגעים חשובים להתפתחותו של ילד כמו כשהם נמצאים בזרועות אמו, או כמובן אביו.

למעשה, ישנם מספר מחקרים המראים זאת. ילדים מתחילים בתהליך של למידה לתקשר הודות לאותה אינטראקציה עם אמהותיהם בזמן ההנקה. המוח שלהם מתחיל לקלוט צלילים, מחוות, גווני קול ומילים בודדות, אשר לאט לאט מתמזגים יחדיו ויוצרים את הבסיס לשפה.

בתהליך זה, תחושות של הנאה ורווחה הן בסיסיות. בזמן שהם יונקים, תינוקות שמחים ורגועים, מה שהופך אותם ליותר פתוחים ללמידה ולחיבור עם הסביבה שלהם. התחושה הפיזית והרגשית הזו מסייעת לצמיחה של מבנים עצביים, עד שיום אחד, מגיע הרגע שבו התינוק שלך יוכל להסתכל לך בעיניים.

כעת נדבר קצת יותר על התהליך המדהים הזה.

קשר עין ראשון עם תינוקך בזרועותיך

כמו שאומרים, יש מעט בחיים יפה כמו אמא שמניקה את תינוקה. עם זאת, יש הרבה דברים בהנקה שאנחנו לא בהכרח מודעים אליהם בשלב הנפלא הזה.

מנגנון ביולוגי מתוחכם

אנו יודעים שהריון הוא מערבולת כאוטית של הורמונים, המפעילה תהליכים חיוניים הבונים את הקשר שלנו עם התינוק שלנו, גם לאחר לידתו. אוקסיטוצין, למשל, מגורה כאשר התינוק נצמד אל השד. הורמון זה פועל במוח שלנו כדי לקדם את הזרימה או החלב וגם לחזק את הקשר הרגשי העמוק הזה.

קשר עין ראשון עם תינוקך בזרועותיך
קשר עין ראשון עם תינוקך בזרועותיך.

עם זאת, משהו שאולי לא ידעת הוא שבחודשים הראשונים לחייו, לתינוק שלך יש שדה ראייה מוגבל מאוד. הם יכולים להבחין רק בין עצמים במרחק של כ-50 סנטימטרים או פחות.

זה נובע מעובדה פשוטה מאוד. הדבר היחיד שהתינוק צריך להתמקד בו בזמן הזה הוא השד של אמו, או הבקבוק שלו.

לכן, במהלך השבועות הראשונים לחייהם, ילדכם מונחה רק על ידי אחד מהחושים שלו: ריח. אז אל תדאג אם אתה לא יכול ליצור קשר עין עם התינוק שלך בהתחלה. פשוט עדיין לא הגיע הזמן.

הרגע הקסום של קשר עין בסביבות ארבעה חודשים

כל ילד מתבגר בקצב שלו. עם זאת, זה בדרך כלל בסביבות גיל ארבעה חודשים שעיניו של תינוקך צוברות את היכולת להתמקד ולתפוס עומק . אלו שני תהליכים חיוניים שיאפשרו לתינוקך למקד את תשומת ליבו למה שהכי חשוב לו: אתה.

הרגעים הארוכים האלה שאתה חולק עם תינוקך במהלך ההנקה הם בלתי נשכחים. באותם רגעים של אינטימיות עדינה, המילים והמגע שלך ירחיבו בהדרגה את אופקיו של תינוקך עד שעיניו יוכלו למצוא אותך. בסביבות הגיל הזה, גם ילדכם יתחיל לשחק עם השיער והבגדים שלכם.

לכל ילד יש את דרך ההנקה שלו. חלקם רגועים, בעוד שאחרים חרדים, אבל אותן התנהגויות ישתנו ויבשילו עם כל שבוע שעובר. הילד שלך גדל לנגד עיניך, וזה טוב.

התינוק שלך מחפש משהו יותר מסתם קשר עין

זה חשוב. כשהתינוק שלך מתחיל להחזיר את מבטך, דבר איתו. שפה לא מילולית היא חשובה, אבל אותן שניות בודדות שבהן העיניים שלנו נפגשות הן הזמן המושלם לתת להן יותר גירוי.

  • כשאתה מדבר, התינוק שלך עשוי לענות לך בחיוך. מאוחר יותר זה יכול להיות שריקה, צחקוק, ואז מחווה של סקרנות או פרובוקציה כדי לגרום לך להמשיך באינטראקציה.
  • אל תשכח שעיניו של תינוק הן כמו דלתות שאנחנו צריכים לדעת איך לפתוח. מאחוריהם מסתתר עולם שלם שתוכלו לעורר בכל יום באמצעות הקשר הקסום שלכם עם ילדכם.

מה שכולם יגידו, אוכל וטיפול הם לא הדברים היחידים שחשובים במהלך החודשים הראשונים של התינוק. במהלך תקופה זו, התינוק שלך מתעורר לחיים. עם כל מחווה, כל מגע, כל מילה, אתה מאיר את דעתם, ובעיניך אתה מנחה אותם כשהם עושים את דרכם לעולם.

פופולריים