פיתוח אינטליגנציה סנסומוטורית בילדים

פיתוח אינטליגנציה סנסומוטורית
פיתוח אינטליגנציה סנסומוטורית.
בשלב האינטליגנציה החושית-מוטורית, ילדים הופכים מודעים לפוטנציאל שלהם, לתפקיד האישי שלהם וגם לתפקיד הפוטנציאלי שלהם בתוך קבוצה.

הפסיכולוג השוויצרי ז'אן פיאז'ה הגדיר אינטליגנציה סנסו-מוטורית כאחד משלבי התפתחות הילד. בשלב זה, תינוקות מתחילים להבחין בעולם הסובב אותם באמצעות החושים והתנועות שלהם.

מהי אינטליגנציה סנסומוטורית?

אינטליגנציה סנסומוטורית היא אחד משלבי התפתחות הילד שנותחו באופן ממצה בשנים האחרונות. הוא ממלא תפקיד מרכזי בתורת ההתפתחות, המגדירה בסופו של דבר את ההתפתחות הקוגניטיבית של התינוק.

פיאז'ה תיאר ארבעה שלבים: סנסומוטורי, פרה-מבצעי, קונקרטי מבצעי ומבצעי פורמלי. השלב התחושתי-מוטורי מתרחש מלידתו של התינוק ועד לגיל שנתיים.

במהלך תקופה זו, ילדים מתחילים להיות מודעים לעולם הסובב אותם. כל החושים והתנועות שלהם מתפתחים כדי לפתח ידע ולתקשר עם הסביבה.

בהזדמנויות רבות, מבוגרים אינם מייחסים את החשיבות הדרושה לשלב החיים הזה. עם זאת, חשוב להם לדעת שהתקדמות נפשית יוצאת דופן מתרחשת במהלך המחזור המסוים הזה. לא בכדי זה נחשב לשלב הראשון של התפתחות קוגניטיבית.

פיתוח אינטליגנציה סנסומוטורית

כפי שהוסבר לעיל, אינטליגנציה סנסומוטורית מתפתחת מלידה ועד גיל שנתיים. בתקופה זו מופיעים ההרגלים הראשונים ללא כוונה. כלומר, ילדים עדיין לא תופסים את עצמם כאינדיבידואלים בתוך קבוצה, אלא רק את עצמם.

זה גם בשלב הראשון שבו ילדים מתחילים להתנסות במה שנקרא פעולות מעגליות. אלו פעולות שתינוקות עושים שמתמקדות בגוף שלהם, ובגלל זה הן נחשבות ראשוניות.

"השלב הסנסומוטורי נמשך מלידתו של התינוק ועד גיל שנתיים"

אחת הפעולות המעגליות הראשונות שילדים מפתחים היא היניקה. כשהם נולדים, מציצת החזה של אמם היא רפלקס. עם זאת, לאחר מכן הם מתחילים למצוץ חפצים אחרים כמו האצבעות, המוצץ או אפילו הצעצועים שלהם.

באמצעות פעולה זו, תינוקות מתחילים ליצור הרגלים, וללמוד על מרקמים וטעמים. במילים אחרות, הם גם מפתחים ידע.

חושים, תנועות ורגשות הם המרכיבים המרכזיים של אינטליגנציה סנסומוטורית.

כיצד נבנית אינטליגנציה סנסומוטורית?

השלב התחושתי-מוטורי מתרחש מלידתו של התינוק ועד לגיל שנתיים
השלב התחושתי-מוטורי מתרחש מלידתו של התינוק ועד לגיל שנתיים.

שלב התפתחות זה בנוי על בסיס רפלקס. עם זאת, אלה לא רק תנועות חוזרות ונשנות. להיפך, תינוקות רוכשים רפלקסים חדשים, וככל שהם עושים זאת, אלמנטים הרבה יותר רחבים. אלה מאפשרים הבדלים מתקדמים.

תנועות הן המפתח בשלב זה. למעשה, כאשר תינוקות עושים תנועה מעניינת, הם בדרך כלל חוזרים עליה, אך תמיד מוסיפים אלמנטים חדשים. תנועות אלו, הידועות בתור תגובה מעגלית, מהוות בסיס להתפתחות סנסומוטורית.

חשוב לזכור שלפי מחבר זה, האינטליגנציה מופיעה הרבה יותר מוקדם מהיכולת לדבר. התנהגויות מכוונות נוצרות בשלב זה של החיים, כמו גם שילובים נפשיים, דימויים סמליים וייצוגים נפשיים.

חשיבותה של אינטליגנציה סנסומוטורית

שלב זה הוא, ללא ספק, אחד הבסיסים החשובים ביותר להתפתחות החושית, המוטורית והאינטלקטואלית של בני האדם. במהלך שלב זה בחייו של ילד, מתרחשת אבולוציה עד שהתינוק מפתח התנהגות מכוונת.

סוג זה של התנהגות כולל תכנית טרנזיטיבית ותכנית ניידת. חיוני שהורים יגרמו את ילדיהם באמצעות תרגילים ומשחקים שתוכננו במיוחד לתקופה זו.

כבר מההתחלה, תינוקות יבצעו רפלקסים אליהם ישלבו בהמשך אלמנטים חדשים. אלו יביאו בתורם לתוצאות חדשות, שיאפשרו לתינוק להתנסות ולפתח את האינטליגנציה שלו.

כך הילד מתקדם מתנועת רפלקס כמו יניקה ליצירת הרגלים והתייחסות לחפצים.

אינטליגנציה חושית ומוטורית הם חלק מתאוריית ההתפתחות שהציג הפסיכולוג השוויצרי ז'אן פיאז'ה. זה הראשון מבין ארבעה שלבים שיוצרים אינטליגנציה קוגניטיבית.

"במהלך שלבי האינטליגנציה הסנסו-מוטורית, מתרחשת אבולוציה עד שהתינוק מפתח התנהגות מכוונת"

אסור לשכוח שהשנתיים הראשונות לחיים חיוניות להתפתחות מיטבית של ילדים. מסיבה זו חשוב מאוד שהורים יגירו את ילדיהם בצורה הנכונה, ויספקו להם את כל הכלים והמרכיבים להעצמת ולפתח את האינטליגנציה שלהם.