5 רעיונות לעידוד ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקך

אתה יכול לעזור לקדם את ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקך באמצעות הרעיונות וההצעות השונות שנציע לך במאמר זה
אתה יכול לעזור לקדם את ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקך באמצעות הרעיונות וההצעות השונות שנציע לך במאמר זה.
מתן סביבה מגרה לתינוקות מסייע להתפתחותם הקוגניטיבית.

מהרגע שהם נולדים, תינוקות מתחילים לנסות להבין את העולם שסביבם. לשם כך, כבר מאותם ימים ראשונים, מוחותיהם שואפים לנסות להבין את הסביבה שלהם ולתת לה משמעות. אתה יכול לעזור לקדם את ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקך באמצעות הרעיונות וההצעות השונות שנציע לך במאמר זה.

כיצד פועלת ההתפתחות הקוגניטיבית במהלך הילדות?

ישנם מחקרים ותיאוריות רבות על התפתחות קוגניטיבית של ילדים. עם זאת, אדם אחד במיוחד בלט לאורך השנים, וממשיך לעורר עניין בנושא זה. שמו הוא ז'אן פיאז'ה, הפסיכולוג השוויצרי המפורסם.

לדבריו, התפתחות קוגניטיבית היא הדרך שבה בני אדם משתנים בכל הנוגע ליכולת החשיבה וההיגיון שלהם, הכל במקביל להתפתחותם הביולוגית, מלידה ועד לזקנה.

פיאז'ה מדמיינת את הקוגניציה האנושית כרשת של מבנים נפשיים המאפשרים לנו להסתגל לסביבה שלנו. במילים אחרות, הילד היה יוצר את המבנים הללו, בוחר ומפרש כל חוויה חדשה, כדי להכיר את כל הסובבים אותם בצורה מעמיקה יותר.

תורת ההתפתחות הקוגניטיבית של פיאז'ה מכסה ארבעה שלבים: סנסומוטורי, פרה-מבצעי, פעולות קונקרטיות ולוגיות-פורמליות. בשלבים אלה, הילד יפתח את התנהגויות החקירה שלו עד שהגיעו לגיל ההתבגרות ולבסוף לבגרות. עם זאת, כיצד מתרחש השינוי הקוגניטיבי הזה?

שינוי קוגניטיבי מתרחש באמצעות סדרה של תהליכים: הסתגלות, הטמעה, התאמות, איזון וארגון. הילד, בכניסה לאינטראקציה עם סביבתו, בונה מבנים ודפוסים נפשיים ומסתגל אליהם.

בקיצור, ברגע שהילד מקיים אינטראקציה עם הסביבה ובונה תוכניות להסתגלות אליה, יכולים להיווצר שני תהליכים:

  • הטמעה - כאשר הילד מפרש את הסביבה מתוכניות נפשיות עדכניות.
  • לינה - הסתגלות בה הילד משתמש בסכמות נפשיות ישנות ומתאים אותן בהתאם לסביבה החדשה.

כיצד תוכל לעודד את ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקך?

גירוי קוגניטיבי באמצעות צבעים וצורות

כיצד תוכל לעודד את ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקך
כיצד תוכל לעודד את ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקך?

זה מיועד במיוחד לילודים ותינוקות עד גיל שלושה חודשים. אנו ממליצים להשתמש בצעצועים כמו רעשנים וחפצים דומים אחרים. נסה להראות ואז להסיר צעצועים וחפצים משדה הראייה של תינוקך בזמן שהם שוכבים בעריסה.

משחק הוא האסטרטגיה הטובה ביותר לקידום ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקך

ללא ספק, תינוקות לומדים וגדלים באמצעות משחק. באמצעות משחק, הם מפתחים מיומנויות לחשוב, להבין, לתקשר, לזכור, לדמיין ולהסיק מה עלול לקרות אחר כך. במהלך המשחק, התינוק שלך מקיים אינטראקציה ומקבל מידע חשוב שיעזור לו להבין את העולם.

"משחק הוא בונה מערכות יחסים נהדר. בילוי זמן במשחק עם הילד שלך גורם להם לראות שהם חשובים לך. המסר הזה עוזר לילד שלך לדעת מי הם ואיפה הם מתאימים בעולם".

- ג'ולי גרין -

קרא ספרים בקול רם לתינוקך

אם תעשה זאת, התינוק שלך ישמע מושגים חדשים, יתפוס צורות וצבעים חדשים ויקבל מידע נוסף על סביבתו.

במקביל, הם יפתחו את השמיעה והזיכרון שלהם. מומלץ לנסות לקרוא בצורה אקספרסיבית, תוך שימוש בקולות שונים לכל דמות.

בנה "סביבה בטוחה" לתינוקך לחקור

צרו סביבה מתאימה ובטוחה בה תינוקכם יכול לנוע בחופשיות, תמיד בהשגחה. הם יוכלו ליצור אינטראקציה עם הסביבה שלהם וללמוד מהם באמצעות חקר. נסה להפריד חלק מהחדר כדי שהתינוק שלך יוכל להסתובב בו לבד, והכנס אליו חפצים שונים לאינטראקציה איתם.

שיחה איתם עוזרת לעתים קרובות לעודד את ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקך

גם אם אתה לא בדיוק פונה לתינוק שלך, נסה להעיר בקול על המשימות והפעילויות המתרחשות בחדר. לדוגמה, "אבא מרים את הכביסה" או "אמא הולכת לקפל את הכביסה עכשיו". שוחח עם תינוקך כדי לעזור לו לגלות את סביבתו ולהבין אותה לאט לאט.

משחק, גירוי שמיעתי וחזותי, אינטראקציה חברתית ובקיצור, סביבה מגרה הם הדברים העיקריים שמקלים מאוד על ההתפתחות הקוגניטיבית בחודשים הראשונים לחייו של התינוק.

פופולריים