הפרעת שפה אקספרסיבית בילדים

הם יזמינו את חברי הכיתה להתאזר בסבלנות כאשר ילדים עם הפרעת שפה אקספרסיבית מדברים בקול רם בכיתה
לדוגמה, הם יזמינו את חברי הכיתה להתאזר בסבלנות כאשר ילדים עם הפרעת שפה אקספרסיבית מדברים בקול רם בכיתה.
כאשר הביטוי בעל פה של ילד אינו עולה בקנה אחד עם היכולת המנטלית שלו, עשוי להיות סוג של קושי בדיבור בדרך. אפשרות אחת היא הפרעת שפה אקספרסיבית.

הפרעת שפה אקספרסיבית היא קושי שפה שאינו משפיע בשום אופן על יכולתו של ילד להבין את הדיבור. במילים אחרות, ילדים עם הפרעה זו מתקשים בדיבור ובכתיבה. עם זאת, הם עדיין מבינים את השפה המדוברת.

הפרעה זו מופיעה בילדים בין הגילאים 2 עד 4, אך סביר ביותר להופיע בגיל 2. אחוז המקרים נופל בין 3% ל-5% מכלל אוכלוסיית התינוקות .

המאפיינים העיקריים של הפרעת שפה אקספרסיבית הם הפשטות המופלגת שבה ילדים מתבטאים בעל פה. יש להם משאבים מוגבלים ולעתים קרובות משמיטים מילים ומבנים בעת בניית הרעיונות שלהם.

ילדים שחווים הפרעת שפה אקספרסיבית אינם מנהלים שיחות. זאת בשל העובדה שהם אינם יכולים לשמור על נזילות דבריהם. למרות שהם מבינים את מה שהם שומעים, הם מתקשים לפרט ולהביע שפה.

למומחים עדיין לא ברור מה בדיוק גורם להפרעת שפה אקספרסיבית. עם זאת, הם מאמינים שהמקור הוא גנטי, פיזי או שניהם. מאמינים שנזק מוחי ותת תזונה יכולים להיות גם גורמים תורמים .

המאפיינים של הפרעת שפה אקספרסיבית

  1. עודף פשטות ביצירת ביטויים, משפטים וביטויים.
  2. נמנע מלדבר כדי להימנע מהצורך לבנות שיח.
  3. שימוש לא נכון בזמני פועל (הווה, עבר ועתיד).
  4. משתמש במספר מצומצם של מילים.
  5. סדר לא רגיל של מילים.
  6. קושי לזכור מילים.
  7. השמטות דקדוקיות.
  8. ביטויים מקוצרים.
  9. אוצר מילים מוגבל.

ילדים עם הפרעת שפה אקספרסיבית נתפסים לעתים קרובות כביישנים או מסוגרים בגלל שהם כל כך שקטים. עם זאת, הם אולי לא מתביישים בכלל, אלא מעדיפים לא להתבטא בקול רם. השתיקות שלהם היא שיטה להימנעות מביטויים משוכללים או ניסוח והגייה של מילים.

במסגרות אקדמיות, ילדים אלו נמנעים לרוב מלדבר בכיתה. לדוגמה, אם המורה שואל שאלה או מציע פעילות בעל פה, הילד יבחר להימנע.

מכיוון שהתקשורת של הילדים האלה כל כך מוגבלת, קשה להבין אותם בבירור.

בזמן הקריאה, ילדים עם הפרעת שפה אקספרסיבית יכולים להקדיש תשומת לב מושלמת. עם זאת, הם לא יכולים לקרוא בקול באופן קוהרנטי. הם עושים טעויות ומתקשים להביע את המסר הכתוב המלא. אם הם ינסו לבטא זאת בעל פה, המידע לא יהיה הגיוני .

המלצות וטיפול

למרבה הצער, ילדים עם הפרעת שפה אקספרסיבית עשויים להיות צחוקים על ידי בני גילם. לכן חשוב מאוד שהורים ומבוגרים ינקטו אמצעים כדי להגן על ההערכה העצמית שלהם.

ילדים עם הפרעת שפה אקספרסיבית עשויים להיות צחוקים על ידי בני גילם
למרבה הצער, ילדים עם הפרעת שפה אקספרסיבית עשויים להיות צחוקים על ידי בני גילם.

הדבר הראשון שהורים צריכים לעשות הוא לגרום למורים להיות מודעים לנושא ולמה שהוא מרמז. כך למורים יהיה המידע הדרוש להם ולא יפעילו לחץ מיותר על ילדים אלו. במקביל, הם יפעלו למנוע מכל ילד אחר לצחוק עליהם.

לדוגמה, הם יזמינו את חברי הכיתה להתאזר בסבלנות כאשר ילדים עם הפרעת שפה אקספרסיבית מדברים בקול רם בכיתה. מורים יחזקו בצורה חיובית סבלנות זו, כמו גם ילדים עם הפרעת השפה על האומץ וההתקדמות שלהם.

בבית, ההורים צריכים לעודד את ילדיהם לקרוא בקול רם (טקסטים קצרים). עם זאת, זה תמיד צריך להתרחש בהקשר שמח ומהנה כדי שהילדים לא יפרשו את זה כסוג של עונש.

הרעיון הוא להתמיד בפעילויות שיביאו את הילדים לשפר את כישוריהם לאט לאט. עם הזמן ישתפרו יכולותיהם של ילדים להשתמש בשפה בצורה נכונה.

הורים ומורים לעולם לא צריכים להעניש או לנזוף בילדים על טעויותיהם. במקום זאת, עליהם להשתמש ביצירתיות ובסבלנות כבעלי בריתם הקרובים ביותר. חלק מההורים מקיימים מפגשי קריוקי עם ילדיהם הקטנים כדי לתקן את הטעויות שלהם בסביבה שובבה יותר.

אם ילד מגלה קשיים בהבעת דיבור, על ההורים לפנות לעזרה מקצועית לצורך אבחון וטיפול. חשוב מאוד להורים ולמורים לעקוב אחר האינדיקציות שאנשי מקצוע מספקים.

במקביל, על מבוגרים לתת תמיכה ולקדם קבלה עצמית – וזה יהיה חלק מהטיפול. הטיפול צריך להמשיך עד שהבעיה לא קיימת יותר .

יחד עם זאת, על ההורים לשאוף לפצות על כל מחסור תזונתי ולדאוג לתזונה מאוזנת. במקרה זה, אנו ממליצים לפנות לייעוץ של רופא ילדים או תזונאי ילדים.

פרוגנוזה

אם תיישם את כל ההמלצות לעיל ותהיה עקבי עם הטיפול, ילדכם יתגבר על קושי זה לאורך זמן. כמובן, כל מקרה הוא ייחודי, ומבוגרים צריכים לכבד את הקצב המיוחד של ילדם.

זכור, זה לא מרוץ. הצלחתו של ילדכם תהיה תלויה ביישום של טכניקות חיוביות וכמובן, בסבלנות ובתמיכה שלכם.