איך לעזור לילדים עם דיסלקציה?

איך לעזור לילדים עם דיסלקציה
איך לעזור לילדים עם דיסלקציה?

הצעד הראשון בסיוע לילדים עם דיסלקציה הוא להבין שדיסלקציה היא פשוט קושי למידה, ואין לראות בה ליקוי קוגניטיבי. זו בכלל לא בעיה אינטלקטואלית. זה מתגלה בדרך כלל בסביבות גיל 6, כאשר ילדים מתחילים ללמוד לקרוא.

האם זה מביא קשיים? כן, אבל על כולם אפשר להתגבר. אנחנו לא צריכים לדאוג אם הילד שלנו אובחן עם דיסלקציה. לפי פסיכיאטרים, זה לא משפיע על הפוטנציאל האינטלקטואלי שלו; הוא רק יזדקק לעזרה בתחומים מסוימים.

ילדים עם דיסלקציה מתקשים בקריאה ברורה. זה מתורגם לעתים קרובות לקשיים בהבנת הנקרא, ובתמורה, ללמוד איך לכתוב (ובמיוחד איך לאיית).

לפעמים הם גם מתקשים בהבנת פעולות מתמטיות, אבל על כל זה אפשר להתגבר בסבלנות ובמאמץ.

איך אוכל לדעת אם לילד שלי יש דיסלקציה?

קודם כל, לא ההורים ולא המורים מאומנים מספיק כדי לאשר אם לילד יש דיסלקציה. אם אנו חושדים שייתכן וילדנו סובל מכך, הדבר הטוב ביותר שאנו יכולים לעשות הוא לפנות למומחה מוסמך בתחום זה, כגון קלינאי תקשורת.

מומחים יבצעו סדרת בדיקות לילד, שאותן יבחנו וילמדו בפירוט על מנת שיוכלו לתת אבחנה מדויקת, וכן את ההנחיות השונות שיש לנקוט לאחר מכן.

האם לדיסלקציה יש תרופה?

לדיסלקציה אין תרופה, אך ניתן להפחית את הקשיים אם יש תמיכה מתמדת והולמת תוך הקפדה על הנחיות המומחה.

קיימות מספר תוכניות תמיכה וכל אחת תוכננה בהתאם לצרכיו של כל אדם. מסיבה זו, לא ניתן להסביר איזה סוג תוכנית ייבחר עבור ילדך. זה יהיה תלוי ביכולות שלו ובמה שאבחן המומחה.

יש הרבה פעילויות שאנחנו יכולים לעשות בבית עם הילדים שלנו שיעזרו להם להשתפר
יש הרבה פעילויות שאנחנו יכולים לעשות בבית עם הילדים שלנו שיעזרו להם להשתפר.

מה שאנחנו יכולים להבטיח לך הוא שבבית הספר, לאחר שנפגשת עם צוות ההוראה והייעוץ, הם יספקו עזרה מותאמת אישית לילדך.

הם גם יוכלו להדריך אותך בכל מה שקשור למציאת קבוצות תמיכה לאחר בית הספר ופעילויות משלימות שיכולות לעזור לילדך.

איך לעזור לילדים עם דיסלקציה?

הדבר הראשון שעליך לעשות אם אתה חושד שילדך סובל מדיסלקציה כלשהי הוא לפנות מיד למומחה.

אם הבעיה מאובחנת בגיל צעיר, אז יש ערובה גדולה יותר ליעילות הטיפול בה. להיות מודע, מושכל ונכונות להסתגל ולהמשיך הלאה היא הדרך הטובה ביותר לעזור לילדך.

יש הרבה פעילויות שאנחנו יכולים לעשות בבית עם הילדים שלנו שיעזרו להם להשתפר. הנה כמה רעיונות:

סמארטפונים

כיום לכולם יש טלפון סלולרי. ישנם יישומים רבים שיכולים לספק כלים ואסטרטגיות שימושיים. למעשה, אנחנו יכולים להוריד כמה משחקים שונים המשלבים קריאה עם היבטים מועילים אחרים על מנת לבדר ולעזור לילדינו בו זמנית.

העיקר לעזור לילדים דיסלקטים עם קשיי הקריאה שלהם, שכן עבורם זו משימה די קשה בהתחלה.

באפליקציות הזמינות בסמארטפונים שלנו נוכל למצוא שלל רעיונות שיכולים להיות מאוד שימושיים. זה רק עניין של לנצל אותם כדי להשיג את היתרונות שאנחנו רוצים.

אפליקציות חצי-חינוכיות מומלצות במיוחד, והפופולריות ביותר בתחום זה הן:

  • דיסגקסיה
  • אלפביתי

גם לילדים עם דיסלקציה, מומחים ממליצים על אפליקציות המורכבות מפתרון חיפושי מילים ובנייה וסדר משפטים. בנוסף, אנו יכולים להשתמש בתוכניות חזרות כדי לעזור לילדים שמתקשים בדיבור נכון.

משחקים שונים

פעילות זו תמיר את הטיפול והלימוד למשחקים. הוכח שילדים לומדים יותר על ידי משחק מאשר על ידי כל פעילות אחרת, ולכן אלה יהיו נהדרים עבורם.

אנחנו יכולים לשחק או להמציא שפע של משחקים רב-חושיים, והנה כמה רעיונות:

1. תליין

זה מורכב מהצורך לנסות ולנחש מילה. שחקן אחד יסמן כמה אותיות הוא מכיל והאדם השני יגיד אותיות אחת בכל פעם כדי לנסות לנחש את המילה. בכל פעם שהם אומרים אות שאינה כלולה במילה, אז השחקן הראשון יתחיל לצייר דמות מקל תלויה בחבל.

המנחש זוכה אם הוא מצליח לנחש נכון את המילה מבלי שהשחקן השני השלים את תמונת ה"תליין". משחק זה עוזר לילד לקשר אותיות עם הצלילים שלהם.

2. נחשו את המילה המומצאת

במשחק הזה עלינו ליצור רשימה של מילים דומות, שאחת מהן אינה קיימת. הילד צריך לנסות ולנחש מהי המילה המומצאת. כדי לעשות את זה יותר כיף, נוכל לבקש מהילד להמציא משמעות למילה המומצאת.

3. חיפוש מילים

גם לילדים עם דיסלקציה
גם לילדים עם דיסלקציה, מומחים ממליצים על אפליקציות המורכבות מפתרון חיפושי מילים ובנייה וסדר משפטים.

אנו מניחים אותיות על רשת, שחלקן יוצרות מילים ואחרות אקראיות. אנחנו אומרים את המילים אחת אחת והילד צריך לנסות למצוא אותן ברשת. המשחק הזה יכול להיות די מסובך עבור ילד דיסלקטי ולכן מומלץ לעזור לו כאילו אתם צוות.

4. אני מרגל בעין הקטנה שלי

שחקן אחד אומר לשני את האות הראשונה של חפץ כלשהו שהוא יכול לראות באותו רגע. השחקן השני צריך לנסות לנחש את המילה.

5. שרשרת מילים

זה מורכב מאמירת מילה אחת אחרי השנייה, כאשר התנאי היחיד הוא שההברה או האות הראשונה של המילה צריכה להיות זהה להברה או האות האחרונה של המילה הקודמת.

6. עקבו אחר הסיפור

המשחק הזה הוא כיף גדול ובאמת יגרום לילדים לצחוק. הרעיון הוא לספר סיפור מילה במילה. כלומר, כל אדם יגיד מילה ומי שיושב לידו יעקוב אחר הסיפור במילה נוספת וכן הלאה.

7. משחקי ימין-שמאל

חלק מהילדים עם דיסלקציה מתקשים להבחין בין שמאל לימין. אנחנו יכולים לעזור להם ללמוד עם משחקים שעוסקים בשניהם.

הנפוץ ביותר הוא משחק Twister הפופולרי. במשחק הזה אתה מסובב גלגל וצריך להניח חלק אחד של הגוף שלך על הצבע שהוא מציין.

המשחק הזה, בנוסף לשימוש בחלקי הגוף, עובד גם עם צבעים וצורות, מה שהופך אותו לשימושי במיוחד.

אפשרות נוספת היא להמציא ריקוד ולהגיד בקול את התנועות שאנו צריכים לבצע. לדוגמא: רגל ימין קדימה ויד שמאל על הראש.

דיסלקציה היא קושי אמיתי, אך היא אינה מפריעה להתפתחות קוגניטיבית תקינה. זה קשור לעתים קרובות לקשיים ביכולת לכתוב נכון (דיסורדוגרפיה).

זה לא חייב להיות משהו טראומטי בחיים שלנו (או בחיים של הילדים שסובלים מזה). כל עוד אנחנו מחליטים להיות פרואקטיביים ולשמור על גישה טובה כלפי האתגרים אז אנחנו אמורים להיות מסוגלים להתמודד עם זה די טוב.

זכרו שבנוסף לעזרה לילדים בפעילויות השונות שלהם, עלינו להיות שם גם כדי לתמוך בהם. אנחנו צריכים להיות שם בשבילם, לתת להם חיבה, כוח ואומץ כשהם הכי צריכים את זה.