כיצד להגביר את התפתחות המוטוריקה העדינה אצל תינוקות?

פעילויות המעודדות את פיתוח המוטוריקה העדינה אצל תינוקות
פעילויות המעודדות את פיתוח המוטוריקה העדינה אצל תינוקות.

גירוי התפתחות המוטוריקה העדינה בגיל צעיר יאפשר לילדכם להחזיק מברשת צבע ולצבוע, למשל.

מוטוריקה עדינה הן תנועות הדורשות שימוש בשרירים הקטנים בידיים ובזרועות שלנו. הם מאפשרים לנו לבצע פעילויות בדיוק ובזהירות רבה יותר. יכולות אלו מתפתחות בהדרגה עם השנים בעזרת גירוי.

כאשר ילדים גדלים - בנסיבות רגילות - הם נתקלים בהזדמנויות רבות לפתח את המוטוריקה העדינה שלהם. איך? על ידי חקירת העולם הסובב אותם - נגיעה בדברים, אחיזה בהם, שחררה אותם וכו'.

מגיל צעיר, תינוקות יתפסו כל דבר בהישג יד כדי לגלות את המרקם שלו - רק מתוך סקרנות פשוטה.

בשלב מאוחר יותר, תינוקות מתחילים לשחק עם חפצים אלה. הם זורקים אותם למטה, מרימים אותם איתם בחזרה, דופקים אותם על השולחן וכו'.

כאשר זה קורה, תינוקות מתחילים להפעיל את השרירים בידיים ובאמות. זה, בתורו, משפר את הדיוק שבו הם תופסים חפצים.

יתרה מזאת, אחיזת חפצים והותרתם מגבירה את השליטה שיש לילדים בכוחם.

פעילויות המקדמות מוטוריקה עדינה

  • ציור
  • כתיבה
  • חיתוך והדבקה
  • תפירה או שרוך בחוט
  • באמצעות ניקוב נייר
  • עושה אוריגמי
  • יציקה עם חימר או בצק משחק
  • פעילויות דומות אחרות

מדוע מוטוריקה עדינה כל כך חשובה?

כמה מהסימנים הראשונים לפיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות אצל תינוקות הם כאשר הם מתחילים לתפוס, להחזיק ולהזיז חפצים.

עם הגירוי הנכון, ועם הזמן, תינוקות ילמדו להחזיק עפרון ולשרבט על פיסת נייר. בהדרגה, הקטן שלך ירכוש את הכישורים הדרושים ליצירת רישומים, לחתוך נייר וכו'.

כמובן, אתה צריך לפקח בכל פעם שילדך משתמש במספריים, ולוודא שהמספריים בטוחים לידיים קטנות.

בכל פעם שילדים משתמשים בידיהם כדי לבצע משימה, תיאום עין היד שלהם משתפר. זה יהיה חשוב במיוחד כאשר ילדכם יתחיל לצייר, לצבוע, לקרוא ולכתוב.

כל אלו הן פעילויות שהילד הקטן שלך ישתמש בהן למשך שארית חייו, בבית הספר, בעבודה ובמשימות יומיומיות אחרות.

לאפשר לילדכם לשחק או לשרבט על פיסת נייר בגיל צעיר אינן הדרכים היחידות לעורר התפתחות מוטורית עדינה.

אפשרו לקטנטן שלכם לחקור בחופשיות את העולם סביבו, במיוחד חפצים (תוך כדי לוודא תמיד שהוא בטוח!). זה מאפשר לילדים להתקדם מהר יותר וגם לקבל הערכה עצמית בריאה.

סימנים להתפתחות מיומנויות מוטוריות עדינות

כאשר תינוקות נולדים, יש להם שליטה מועטה או לא על הגפיים שלהם או על הכוח שלהם. עם זאת, כבר בגיל 8 שבועות, תינוקות שזה עתה נולדו מתחילים למתוח מעט את הידיים, להזיז אותם ולהכות. זה חלק מההתפתחות הטבעית של התינוק - במיוחד של מגע.

בגיל 5 חודשים, תינוקות יכולים לתפוס חפץ בחוזקה. לאט לאט הם מגיעים לשלב בו הם יכולים להשתמש בכל היד ואפילו באגודל. הם מרימים צעצועים ומתנסים בכל מה שמתרחש כשהם מפילים אותם, דופקים אותם ומנערים אותם.

ציור אצבעות הוא דרך מצוינת להגביר את ההתפתחות המוטורית העדינה והקואורדינציה אצל ילדים
ציור אצבעות הוא דרך מצוינת להגביר את ההתפתחות המוטורית העדינה והקואורדינציה אצל ילדים.

כאשר ילדים קטנים מגיעים לגיל הגן, הם משפרים את יכולתם להשתמש בעפרונות, לגזור במספריים ולכפתר את הבגדים שלהם. הידוק הבגדים של עצמך - הכולל רוכסנים, לחיצות וכפתורים - דורש גם מוטוריקה עדינה.

עד 12 חודשים, לילדים יש שליטה רבה יותר בידיים שלהם והם הרבה יותר זריזים. זה מאפשר להם לשחק בצעצועים שונים (מפוחלצים, לגו וכו'), להפוך את דפי הספר. בגיל זה, ילד יכול לאחוז בחוזקה בעיפרון או עפרון ולצבוע או לשרבט.

מוטוריקה עדינה מאפשרת לילדים לכתוב ולבצע פעילויות אחרות להן יזדקקו לשארית חייהם.

פעילויות המעודדות את פיתוח המוטוריקה העדינה אצל תינוקות

תנו לילדכם כמה שיותר חופש לחקור את העולם סביבו. זוהי דרך לתרום באופן טבעי לפיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות.

כמובן, ילדים קטנים דורשים השגחה מתמדת של מבוגר. עם זאת, חשוב שתספקו לקטן שלכם סביבה בטוחה המציעה לו הזדמנויות להשתמש בידיים ובאצבעותיו.

שמור בצק משחק בהישג יד

אולי קשה להאמין, אבל בצק משחק עוזר לילדים לחזק את השרירים באצבעותיהם. לחיצה, מתיחה ועיצוב כולם עוזרים לקטנה שלך לפתח את הכישורים המוטוריים שלה וליהנות מחוויה חושית תוך כדי משחק.

צור ציורי קיר באמבטיה

משחק הוא לא הדרך היחידה שבה ילדים לומדים ברמה הקוגניטיבית. זה גם התורם העיקרי לפיתוח ההתפתחות המוטורית והקואורדינציה של הילד. כדי לסייע לילדך, אתה יכול לחתוך דמויות שונות מחומר מוקצף.

במהלך האמבטיה, אפשר לקטן שלך להדביק את הדמויות האלה על קירות האמבטיה שלך. ילדכם יהנה מאוד להשתמש ביצירתיות האמנותית שלו בזמן שהשתכשכו באמבטיה.

צביעת אצבעות

ציור אצבעות הוא דרך מצוינת להגביר את ההתפתחות המוטורית העדינה והקואורדינציה אצל ילדים. כל שעליך לעשות הוא לספק לילדך את הצבעים ומשטח לצייר עליו (קיר, דף נייר או חפץ אחר) ותנו לדמיון שלה לעלות.

משחק במים

סחיטת ספוג או מילוי מיכל ריק במים הן דרכים פשוטות לחזק את השרירים בידיו של הקטן שלך. אתה יכול להפוך את הפעילויות האלה למהנה עוד יותר על ידי הוספת בועות או צבעי מאכל למים.

פופולריים