דרכים להרוס את ההערכה העצמית של ילדיך

ההערכה העצמית של המבוגרים וגם של הילדים היא אחד הנכסים הבלתי מוחשיים החשובים ביותר של האדם
ההערכה העצמית של המבוגרים וגם של הילדים היא אחד הנכסים הבלתי מוחשיים החשובים ביותר של האדם.

ההערכה העצמית של המבוגרים וגם של הילדים היא אחד הנכסים הבלתי מוחשיים החשובים ביותר של האדם. בלי זה, איננו מסוגלים לבצע הערכה חיובית של עצמנו המאפשרת לנו להתפתח חברתית, להגן על עצמנו ולאהוב את עצמנו.

כהורים אנו רוצים שילדינו יגדלו כל כך בטוחים שאנו מנסים להיות נוכחים בכל מקום בחייהם, ללא קשר לנסיבות. אז מבלי שנשים לב, בסופו של דבר אנחנו מקבלים את התוצאה ההפוכה.

המילים והמעשים שלנו לרוב אינם יוצרים בני אדם בעלי יכולת, אלא גורמים לעצב עמוק והערכה עצמית נמוכה (או לפעמים אפסית).

אף אחד לא נולד לדעת איך להיות אמא מושלמת, אבא, דוד, סבא וכו'. ומכיוון שאנחנו מבינים את זה, נספר לך להלן איך אתה יכול לפתח הרגלים מסוימים כדי לעזור לטפל טוב יותר בהערכה העצמית של ילדיך, וכן אפילו לחזק אותו.

האם אי פעם הרגשת רע כשראיתי את ילדך עם הערכה עצמית נמוכה? האם אתה אחד מההורים שמנסים כל הזמן להגן עליהם מהעולם? אם התשובה לשאלות אלו חיובית, הגיע הזמן להרהר בזה קצת.

זכרו שילדים צריכים שהוריהם יאהבו, יתמכו, ידריכו ויעודדו אותם. החיים יכולים להיות מסלול די מורכב ויש לדעת איך להיות מדריך טוב לקטנטנים כדי לעזור להם לצמוח.

הערכה עצמית עוזרת לבנות את עצמנו. הודות להערכה עצמית טובה ובריאות פסיכו-רגשית טובה, אנו יכולים לפתח גישות חיוביות יותר ולקדם מערכות יחסים וחוויות שיועילו לסביבתנו.

הערכה עצמית מניע ומעורר השראה

הפסיכולוג הוונצואלי פבלו ריוס קבררה, בספרו שכותרתו פסיכולוגיה: ההרפתקה של להכיר אחד את השני, אומר שהערכה עצמית קשורה לציפיות ולהצלחה. כלומר, הערכה עצמית מאלצת אותנו לצמוח, לחפש יעדים ולייצר ציפיות מסוימות על מנת להגיע להצלחה עם מטרות אלו.

לדוגמה, דמיינו שבתכם רוצה להיות אסטרונאוטית. היא תגבש ציפיות מסוימות שבאמצעותן היא תגשים את החלום שלה. אם היא משיגה מטרה זו, זהו אינדיקטור להערכה עצמית בריאה. אם, להיפך, קשה לה מדי לייצר ציפיות שבהן תוכל לראות את החלום שלה מתגשם, יוסטון, יש לנו בעיה.

הבה נמשיך לנתח את הדוגמה קצת יותר באמצעות התרחישים האפשריים הבאים:

תרחיש אפשרי מס' 1: פגיעה בהערכה העצמית של ילדיכם

אלא גורמים לעצב עמוק והערכה עצמית נמוכה (או לפעמים אפסית)
המילים והמעשים שלנו לרוב אינם יוצרים בני אדם בעלי יכולת, אלא גורמים לעצב עמוק והערכה עצמית נמוכה (או לפעמים אפסית).

הילד שלך אומר לך שהיא רוצה להיות אסטרונאוטית כשהיא תהיה גדולה יותר. לאחר מכן, אנו מתחילים להסתובב סביב הנושא ולעשות כמה טעויות כמו:

  1. רוצים לעזור לה עם משימות בית ספר הקשורות למרחב שבסופו של דבר אנחנו עושים לגמרי לבד, מתוך אמונה שבכך שהם יהיו "מושלמים" יהיה לה טוב יותר. (טוב להשתתף באופן פעיל במשימות של ילדינו, אך עלינו גם לתת להם מקום לחשוב ולפתור בעיות בעצמם. אל לנו לעודד תלות.)
  2. כן, אנחנו קונים לה ספרים וטלסקופים כדי לראות את הכוכבים אבל אנחנו לא מאפשרים לה להרכיב אותם בעצמה. אנחנו עושים הכל בעצמנו. (זה דבר אחד לפקח מרחוק על אופן הרכבתו ודבר אחר הוא לגרום לה להרגיש חסרת תועלת על ידי עשיית הכל בעצמנו).
  3. אנחנו לא לוקחים אותה לפלנטריום או לתוכניות הקשורות לחלל, אבל משאירים אותה בבית, כי שם "עדיף לטפל בה". (הגנה מוגזמת מגבילה מאוד ילדים, גורמת להם להרגיש חוסר ביטחון, חרדה וכמובן, מורידה את ההערכה העצמית שלהם.)

תוצאה: הקטנה לא יכולה לדמיין שהיא הולכת להיות אסטרונאוטית כי חיבלנו בחלום. על ידי רכישת כל מה שאנו חושבים שהיא צריכה, אנו למעשה מגבילים את אפשרויות ההתפתחות שלה ועם זה, את ההערכה העצמית שלה.

תרחיש אפשרי מס' 2

היא מספרת לנו שהיא רוצה להיות אסטרונאוטית כשהיא תהיה גדולה יותר. לא משנה עד כמה החלום הזה נראה לנו ריאלי או לא, אנחנו ממשיכים עם הדברים הבאים:

  1. אנו משתפים איתה פעולה בכל פעם שהיא מבקשת מאיתנו עזרה במשימה בית ספרית הקשורה לטכנולוגיית החלל והחלל.
  2. אנו מספקים לה טלסקופ, ספר, צעצוע וכדומה, הקשורים לנושא חלומה ומאפשרים לה לחקור אותו בעצמה מהרגע הראשון. אם יש לה בעיות, נוכל לעזור, אבל לא להתערב כלל בתהליך. הדבר החשוב הוא שהיא תלמד בעצמה ושהיא תרגיש מודרכת ונתמכת.
  3. כדאי להעריך את ההצעה ללכת לפלנטריום או להתחיל קורס חלל. אם יש לנו את המשאבים, למה לא להפנות אותה אליהם? אם זה לא יצליח, לפחות היא לא תרגיש "מחויבות" בעתיד כשתחשוב על זה שוב.

זהירות! אם אין לנו את המשאבים לעשות פעילות, הדבר הבא הכי טוב תמיד יהיה לחפש חלופות ולנסות לבלות זמן איכות עם הבת שלנו. למשל, למה לא לארגן ערב סרטי חלל?

מה קורה אם לא מאפשרים להם לעשות טעויות?

אם ילדים לא יכולים לעשות טעויות ואנחנו מגנים עליהם יתר על המידה כדי למנוע מהם לחוות חוויה רעה או לעשות טעויות באופן כללי, הם לא יוכלו לתפקד בחיים ויהפכו לתלויים. יהיה להם גם הערכה עצמית נמוכה. הם יחשבו שלטעות זה דבר רע כי "זה כואב".

לכן, אסור לגנוב להם את ההזדמנות ללמוד מהטעויות שלהם, להודות שהם טועים ולתת להם את ההזדמנות (והסיפוק) לפתור בעיות בעצמם.

למדו את ילדיכם לעשות דברים בצורה הטובה ביותר ולהיות אחראים למעשיהם. כך הם יכולים לקבל חזון בריא לגבי טעויות והם יבינו עד כמה טעויות מועילות. הם יודו לך כל חייהם ואתה תרגיש יותר נוח עם עצמך.

לך על זה!

פופולריים