אני אמא, ולמרות שאינה מושלמת, אני יודעת את סדרי העדיפויות שלי

הייתי רוצה להיות האמא האידיאלית
הייתי רוצה להיות האמא האידיאלית, אבל אני עסוקה מדי בגידול הילדים שלי.

החברה שמה לנו תוויות מרגע הגעתנו לעולם: אנחנו בנות, אחיות, שותפות, חברות, חרוצות, חזקות, יפות, אמיצות, ולפעמים אפילו פגיעות ולא מושלמות. להיות אישה מרמז על צורך להקשיב למגוון של תוויות, אבל זה שחשוב ביותר הוא זה שאנחנו משתמשים בו כדי להגדיר את עצמנו.

"אני אמא." זו ללא ספק ההגדרה שמייצרת הכי הרבה גאווה. אולם, כאשר אנו מביעים זאת אנו חשים זאת גם במכחול של ענווה ראויה, ומסיבה מאוד פשוטה: אנו יודעים שאיננו מושלמים.

אמהות היא תהליך של צמיחה מתמשכת שבו אנחנו לא מפסיקים ללמוד, שבו חייבים לקחת שגיאות מסוימות ולתקן אותן, ושבו אנחנו תמיד פתוחים לצרכים של ילדינו.

הייתי רוצה להיות האמא האידיאלית, אבל אני עסוקה מדי בגידול הילדים שלי.

-ג'יין סלמן-

אנחנו גם נשים שלמדו לאהוב את עצמנו. אנחנו אמהות שיש להן סדרי עדיפויות מאוד ברורים כי עברנו שורה של מצבים, רגעים וקשיים שאנחנו יכולים להרהר וללמוד מהם. כל זה נותן לנו ערכת כלים יוצאת דופן, ערך מוסף שמורגש אך לא נראה, רק נתפס.

עם כל זה אנחנו רוצים לעשות את זה מאוד פשוט: מעבר למה שהחברה אומרת על נשים ועל התוויות שהן משתמשות בהן כדי להציב אותנו, יש רק דעה אחת שחשובה: שלנו.

אתה לא מושלם, אבל אתה חשוב

קרל גוסטב יונג אמר ביצירותיו שכל בני האדם נולדים עם יכולת מולדת לזהות את האמהות שלנו. מה שאנו מקווים למצוא איתה הוא לא רק אוכל, אלא גם הגנה, חיבה וטיפול.

תרז ג'יי בורצ'רד הפכה מהאם האידיאלית לאמא של "פסיכופת קטן"
מאותו יום ואילך, תרז ג'יי בורצ'רד הפכה מהאם האידיאלית לאמא של "פסיכופת קטן".

יונג הגדיר את האינסטינקט הטבעי הזה כחלק מהלא מודע הקולקטיבי שלנו, כלמידה שכולנו חולקים כמין. ברגע שאנו נולדים, אנו מחפשים את הדמות המשמעותית הזו.

  • כעת, למרות העובדה שקיומה של הרקמה הנפשית הזו שבה הארכיטיפים הקלאסיים של הפסיכיאטר השוויצרי והלא מודע הקולקטיבי שלנו לא הוכחו מדעית, מדעי המוח מספרים לנו שלתינוקות יש את היכולת הטבעית להיות מסוגלים לזהות את אמם ולהבין את זה. הישרדותם תלויה בה.
  • עם זאת, ברור שדמות האב חשובה וחיונית באותה מידה, אך מוחו של הילד קשור קשר הדוק לאם, כך שאותן חוויות ראשונות, הרושם הראשוני המבוסס על התקשרות בטוחה ומשמעותית, יבטיחו ללא ספק את תקינותה. התפתחות ויציבות רגשית.

לכן, אל תהסס לרגע ברלוונטיות שלך כאמא. אתה עלול להיות פגום במובנים אחרים, לא מושלם באזור כלשהו בחייך. עם זאת, עבור היצור הקטן הזה שזה עתה נולד, אתה הכל. אתה העולם שלו, המזון שלו, העור החם שלו שבו הוא מרגיש בטוח, והמקלט הכי טוב שלו.

אמהות לא מושלמות שחיות בעולמות אמיתיים

יש ספר משעשע כמו שמו: "האם הלא מושלמת: וידויים כנים של אמהות שחיות בעולם האמיתי" מאת תרז ג'יי בורצ'רד.

בו מספרים לנו אנקדוטות וסיטואציות כל כך מסובכות, מצחיקות ומיואשות שאמהות ואבות רבים יוכלו להזדהות איתן.

סיפור אחד הוא של בנו של המחבר עצמו, שבגיל 4 בלבד דחף ילד נוסף למפרץ הצ'סאפיק. הילד השני, רק בן 5, נרטב. מאותו יום ואילך, תרזה ג'יי בורצ'רד הפכה מהאם האידיאלית לאמא של "פסיכופת קטן".

הם תייגו אותה במשך זמן רב עד שהצליחה להחזיר את מעמדה כאם טובה בקרב קהילת ההורים המודאגים, ללא יכולת להבין את התנהגותו של ילד בן 4.

אף פעם בחיים שלך לא תמצא רוך טוב יותר וחסר אנוכיות יותר מזו של אמך.

-Honoré de Balzac-

הספר גם מספר לנו על תחושת האשמה שיש לנו לפעמים על כך שאיננו יכולים לבלות יותר זמן עם הילדים שלנו, או מדוע אנחנו לפעמים נכנעים לסחטנות שלהם וקונים להם את מה שהם מבקשים מאיתנו או מבשלים להם משהו לא בריא בלילה שבו הם מתעקשים שאל אותנו.

הן מציאויות יומיומיות שבהן אנו מגיעים לפעמים לפקפק בעצמנו, שבהן אנו רואים את עצמנו כאמהות רעות. למעשה, כל מעשה, כל משימה, כל דאגה ובעצם, כל מה שאנו עושים, מגיבים אך ורק לאהבה האינסופית והבלתי ניתנת למדידה שאנו מצהירים עליה.