אני צופה בך, אמא: כשיילוד מגלה אותך

אני צופה בך אמא, כי את קרובה אליי
אני צופה בך אמא, כי את קרובה אליי.

מעטים הרגעים נפלאים כמו כאשר אנו מתחברים חזותית עם ילדינו שזה עתה נולדו. הרגע שבו אתה מבין שהתינוק שלך צופה בך מעורר תחושות מרובות. אבל מה הם באמת רואים? האם הם יכולים להבדיל את פניה של אמם משאר בני המשפחה?

עיניו וראייתו של תינוק עוברים שינויים רבים במהלך 6 החודשים הראשונים לחייו. עלינו להיות מודעים מאוד לכל ניואנס, כמו האופן שבו התינוק שלנו ממקד את תשומת הלב שלו בחפצים. העיניים הן ערוץ הכרחי ונפלא שדרכו הילדים שלנו מגלים את העולם.

כעת, אנו בטוחים שלא תופתעו מהעובדה הזו. אבל במהלך השבועות הראשונים לחייו של ילד, יש רק שני דברים חיוניים להתמקד בהם: אתה וחלב. שני הדברים מייצגים הישרדות. אבל גם משהו מרתק יקרה.

ילדכם יתחיל לזהות את המשמעות של הפנים שלכם. עם הזמן, הוא יתחיל לחפש אותך וישמח אפילו יותר לראות אותך. יצר ההישרדות משולב עם כוחה של חיבה, והקשר הזה הוא משהו שלעולם לא יישבר.

היום אנו מזמינים אתכם לגלות את ההיבטים השונים של ראיית התינוק.

אני צופה בך אמא, כי את קרובה אליי

הראייה של תינוק מתוכנתת גנטית להתחבר לאנשים, במיוחד הוריהם. לילודים יש ראייה מטושטשת מאוד למרחקים ארוכים. הם לא יכולים לראות בבירור עצמים במרחק של יותר מ-30 או 40 סנטימטר מהפנים שלהם.

חדות הראייה הירודה הזו למרחקים ארוכים במהלך החודשים הראשונים לחייו מגיבה גם לאינסטינקט ההישרדות על ידי הפחתת מתח, פחד וחרדה על מנת להתמקד במה שחשוב: הפנים המקיפות אותו, החזה של אמא או הבקבוק.

צבע עיניו של תינוק
צבע עיניו של תינוק.

בואו לגלות עוד כמה פרטים מעניינים להלן.

יילוד יוצר קשר חזותי מהיר עם אמו

 • הוא צופה בך, הוא רואה אותך והוא יודע מי אתה. מעטים הדברים שחשובים כמו לאפשר מפגש אינטימי וממושך בין האם לילד מיד לאחר הלידה. לא רק שהמגע החזותי הראשון נוצר ומגע עור לעור מציע ביטחון, אלא גם הלחץ מופחת ונוצר הקשר הראשון בין האם לילד.
 • הפנים מלאות בגירויים פנטסטיים עבור תינוק שזה עתה נולד: הפה פולט קול, עיניים נעות ולפנים עצמם יש קווי מתאר שמתארים את כל מה שחשוב לתינוק לזהות.

זה פנטסטי לתינוקות.

התינוק שלי פוזל

אל תדאג, פזילה היא נורמלית לחלוטין. במהלך 6 החודשים הראשונים לחייו, המוח לומד למקד את תשומת הלב שלו ועליו לפתח תהליך זה. למרות שזה לא נראה כך, זה מורכב ביותר.

 • נפוץ לראות תינוקות פוזלים במהלך 2 עד 4 השבועות הראשונים לחייהם. הראייה שלהם עדיין לא מדוייקת וההורים לפעמים נכנסים לפאניקה כשהם רואים את עיני התינוק שלהם משתלבות.
 • עלינו לזכור שעיקר התפתחות הראייה של הילד מתרחשת במוח, ולא בעיניים עצמן.
 • לפיכך, אחד האתגרים הגדולים ביותר עבור המוח המתפתח הוא לתאם את האותות החזותיים משני הצדדים. האותות העצבים מהעיניים עוברים דרך עצבי הראייה ונפרדים לשני צידי המוח.

זהו תהליך מורכב מאוד שדורש זמן להתפתח. בסופו של דבר יהיה תיאום של כל עין לכיוון הרצוי.

אבני דרך חזותיות עיקריות

 • אחרי חודשיים נוכל להנות לראות איך הילדים שלנו עוקבים אחרי הפנים שלנו, מסתכלים עלינו בין חיוכים או מסתכלים בעניין רב בצעצוע, אפילו הולכים משמאל לימין.
 • בגיל חודשיים או שלושה, תינוק מסוגל להבחין בפרצופים והוא מבוהל מאנשים זרים שמעולם לא פגש.
 • זה גם הגיל שבו הוא הכי יהנה מגירויים ויזואליים, כמו מובייל על העריסה שלו. עם זאת, מכיוון שרמת הקשב של תינוקות יורדת בקלות, הם מעריכים כל גירוי חדשני ומהנה שאתה מציע.
 • אבן הדרך החזותית הגדולה הבאה מתרחשת בגיל 6 חודשים. עכשיו זה כששני הצדדים של המוח כבר נמצאים ברמת קואורדינציה והתבגרות אופטימלית.
 • ילדים עכשיו מאוד סקרנים, צופים, מחפשים ומגלים. והכי חשוב, התיאום שלהם עכשיו מושלם. אנחנו יכולים לכסות עין אחת, והם ימשיכו לחפש גירוי בשנייה. עם זאת, אם ילדכם כבר בן 6 או 7 חודשים ואתם שמים לב שהוא עדיין פוזל או שאחת מעיניו מצטלבת פתאום, אל תהססו להתייעץ עם רופא הילדים ורופא העיניים.

צבע עיניו של תינוק

יש מיתוס נפוץ מאוד. זה אחד שכולנו שמענו פעמים רבות. נאמר לנו שהצבע הכחול של עיניו של תינוקנו נובע מהעובדה שהוא עדיין שותה חלב של אמו.

 • אין בסיס מדעי לגיבוי הנחה כזו. זה פשוט לא נכון. צבע הקשתית, כמו צבע שיער ועור, תלוי בחלבון הנקרא מלנין.
 • כאשר תינוק נולד, נפוץ שהעיניים אפורות או כחולות מכיוון שהוא בילה זמן רב בסביבה חשוכה, והמלנוציטים שלו עדיין לא בשלים. תהליך זה דורש זמן וישתנה מעט מדי יום.
 • תהליך זה של התבגרות ושינוי (או לא) של צבע עיניו של תינוק מתקדם אחרת אצל כל ילד ותלוי בגנטיקה. עם זאת, לאחר 6 חודשים מתחיל להגדיר צבע מוגדר, והוא יתפתח במלואו בגיל שנתיים.

לסיכום, מעט דברים קסומים כמו הרגע ההוא שבו אנו מבינים שהתינוק שלנו מסתכל מסביב ומתבונן בנו. הוא יודע שאנחנו מישהו שחשוב לו, שהוא צריך אותנו ושלאט לאט הוא יגלה עלינו עוד הרבה דברים ועל כל מה שסובב אותו.

אל תזניח את הטיפול בעיניו של תינוקך, ואם אתה מבחין באנומליה קטנה כלשהי, אל תהסס לקחת אותו לרופא ילדים טוב.

פופולריים