רפלקס המורו אצל תינוקות

רפלקס המורו הוא רפלקס ראשוני המראה את ההתפתחות התקינה של מערכת העצבים המרכזית של יילוד
עם זאת, זכרו: רפלקס המורו הוא רפלקס ראשוני המראה את ההתפתחות התקינה של מערכת העצבים המרכזית של יילוד.

"רפלקס מורו" הידוע בפומבי הוא אחד הרפלקסים הראשונים שבני אדם מציגים. כשהילדים שלנו מתחילים לפתח את הרפלקס הזה, זה לפעמים מבהיל אותנו. לפעמים אנחנו אפילו דואגים כשאנחנו רואים את הטיטולים העדינים האלה כשהתינוק פותח את זרועותיו ומתקשה.

הדבר הראשון שאתה צריך לדעת הוא שאין שום דבר רע כשהתינוק שלך עושה זאת. זהו רק רפלקס לא רצוני שנעלם כשהם מגיעים לגיל 4 או 5 חודשים בערך.

במאמר זה נסביר קצת יותר על רפלקס מורו כדי להבהיר כל שאלה שיש לך.

למה זה נקרא רפלקס מורו?

רפלקס מורו חייב את שמו לרופא הילדים האוסטרי שחקר אותו בתחילת המאה ה -20: ארנסט מורו. זה מוגדר כתגובה האינסטינקטיבית המופיעה כאשר הילד מאמין שאין לו נקודת תמיכה בטוחה, או כאשר הם עוברים שינוי פתאומי בתנוחה.

הם יכולים גם להציג את רפלקס המורו כאשר הם שומעים צליל בלתי צפוי או כאשר הם מבינים שהם נופלים לאחור. זוהי שיקוף מכריע של התפתחות מערכת העצבים המרכזית של התינוק.

מעניין שרפלקס מורו מקושר באופן אינטימי עם פחד ותחושת איומים. זה נחשב לפחד היחיד שלא נלמד.

איך, מתי ולמה?

במהלך חודשי החיים הראשונים, מערכת העצבים (בין היתר) נמצאת בהתפתחות מתמדת. מקובל לראות סדרה של שינויים, כמו בכי או רפלקס מורו. במילים אחרות, רפלקסים בלתי רצוניים אומרים לנו שהתינוק מתפתח כרגיל.

אלה שלומדים ומנטרים סוגים אלה של רפלקסים הם רופאים ובמיוחד רופאי ילדים. הם מאשרים אם מערכת העצבים של התינוק מתפתחת כהלכה או לא.

כדי לעשות זאת, הם ממקמים את התינוק במצב מסוים כדי להערים על המוח שלהם לתת את התגובה שהם רוצים לראות.

על מנת לאשר או לשלול נוכחות של רפלקס המורו בתינוקות, יש לבצע בדיקה פשוטה. במהלך פגישת ייעוץ, רופא הילדים יניח את התינוק מעל כרית רכה, ייקח את ראשו ולאחר מכן ידמה בקצרה את הפלתו. הוא ישתלט מיד על התינוק על מנת למנוע ממנו ליפול על הכרית.

"רפלקס המורו" הידוע העממי הוא אחד הרפלקסים הראשונים שבני אדם מציגים
"רפלקס המורו" הידוע העממי הוא אחד הרפלקסים הראשונים שבני אדם מציגים.

הם עושים זאת כדי לגרום לתינוק להאמין שהוא אינו מאוזן; לאחר מכן רפלקס Moro מופעל אוטומטית. תהליך זה הוא מה שרופאי ילדים רוצים לראות. זהירות! לעולם אל תרים את גופו של התינוק מהכרית רק מעט את הראש כדי לדמות את תחושת הנפילה.

מול התחושה שהם נופלים, התינוק צריך לטפטף. התגובה הנורמלית היא שהתינוק מזיז את זרועותיו לצדדים כשכפות הידיים כלפי מעלה ואצבעותיו כפופות.

כשהפחד נעלם והתינוק מתחיל להירגע. הם יחזירו את זרועותיהם לכיוון גופם.

זכור שהמוח של תינוקות עדיין מתפתח. לפעמים, פעולת החלימה הפשוטה עלולה לגרום להם להרגיש לא מאוזנים. לפעמים, אפילו עיטוש עשוי להפעיל את אפקט מורו. צליל בלתי צפוי או דגדוג שלהם עלולים גם לגרום למערכת העצבים הבוסרית שלהם להגיב כך.

עבור ההורים, הפעם הראשונה שהם רואים את הרפלקס הזה עלולה להיות מפחידה, מכיוון שהם רואים את התינוק שלהם מתקשה ואף מקבל גוון עור שונה עקב עלייה בלחץ הדם. עם זאת, אין צורך לדאוג, כל זה נופל בפרמטרים הנורמליים של התפתחות הילד.

אחרי 5 או 6 שניות של פחד, זה נורמלי שהתינוק בוכה. חשוב לך מאוד לגרום להם להרגיש בטוחים ולעזור להם להירגע כדי למנוע מצוקה ממושכת.

חשוב לציין גם שישנם תינוקות שגם בעריסה ותוך כדי שינה חווים את רפלקס המורו. הם פתאום מושיטים את ידיהם, מתקשים ומתחילים לבכות.

איך להבחין ברפלקס המורו אצל התינוק שלך?

  • הבעה מבוהלת בעיניו של התינוק. עיניים פקוחות לרווחה.
  • התינוק מושיט את זרועותיו עם כפות ידיו כלפי מעלה ואצבעותיו כפופות. לאחר מספר שניות, הרפלקס מסתיים, הגוף נרגע וזרועות התינוק חוזרות לחזה.

מה קורה אם התינוק שלי לא מביע את הרפלקס הזה?

אם רופא הילדים שלך מבחין בהיעדר רפלקס זה, הוא עלול לחשוד בהפרעה במערכת העצבים. לכן, הם עשויים לבחון את הילד על קיומה של המיפלגיה, סוגים מסוימים של שיתוק או אפילו שבר בעצם הבריח. אם הרפלקס נמשך לאחר 8 חודשי חיים, עלול להיות גם חשד להפרעה נוירולוגית.

בכל פעם שתינוקך חווה את רפלקס המורו, עליך לנסות להרגיע אותו. אל תאסוף אותם באופן מיידי. רק ללטף אותם ולאט לאט והם יירגעו. לצידך הם ירגישו מוגנים והם יירגעו.

אם אתה מאמין שילדך מציג את רפלקס מורו ברציפות, עליך להתייעץ עם רופא הילדים שלך. עם זאת, זכרו: רפלקס המורו הוא רפלקס ראשוני המראה את ההתפתחות התקינה של מערכת העצבים המרכזית של יילוד. בסביבות גיל 4-5 חודשים, זה ייעלם.