מאיפה שם המשפחה שלך?

יש לשים לב שיש הבדל בין שמות משפחה טופונימיים עיקריים לשמות משפחה טופונימיים מינוריים
יש לשים לב שיש הבדל בין שמות משפחה טופונימיים עיקריים לשמות משפחה טופונימיים מינוריים.
לשמות משפחה יש לרוב סוג של הסבר, מקור היסטורי או סיבה אחרת לקיומם. גלה עוד על מקור שמות המשפחה להלן.

ישנה אמונה פופולרית ששמות המשפחה של אנשים מגדירים דברים רבים לגביהם. שם משפחה מציין שורש או סיפור מסוים. הוא מספק מעין רקע או היסטוריה, ומאפשר לנו להבין טוב יותר מאיפה אנחנו באים.

בני אדם תמיד מחפשים דרכים לזהות את עצמם. "אני הבן של X", "ממנה אני בא" וכו', הן חלק מהדרכים שבהן אנו מציגים את עצמנו. זו דרך מעשית לתאר את עצמנו.

אילולא שמות משפחה, היה הרבה יותר קשה לזהות ולהבדיל בין אנשים.

הייתה תקופה שבה אוכלוסיית העולם וקהילותיו היו הרבה יותר קטנות. שמות משפחה לא היו בשימוש מכיוון שאנשים הכירו זה את זה כי הם חיו קרוב מאוד אחד לשני - לא היה שימוש אז לשם שני. אבל זה השתנה בימי הביניים.

גידול האוכלוסייה ושינויים בחברה הובילו לצורך להבחין בין פרטים זה מזה. במקרה של אצולה ותפקיד גבוה, זה היה חשוב ביותר, משום שאפשרו לאשרר את הלגיטימציה של התפקיד המתנהל ואת היקף הסמכות המוענקת.

אצילים

שושלת יכולה להתבסס או להניח על בסיס שם משפחה. אפילו שם של ארץ כבושה יכול להפוך לשם משפחה. זו הייתה דרכם של האצילים לפרסם את כיבושם. בימים מאוחרים יותר, האצילים האלה גרמו לתושבים אחרים של עיר לשאת את שמות המשפחה האלה.

כיבושים

כאשר האדונים הפיאודליים או המלכות גילו גילויים או כיבושים של טריטוריה חדשה, הם הטילו שמות משפחה על המקומיים; נוהג זה הורחב לעבדים. כאשר רמות ההחלפה בין תרבויות עלו, שמות משפחה היו נתונים לתרגום.

במקרים אחרים, שמות המשפחה הללו, מלבד התרגום, סבלו משינויים ומאוחר יותר, וריאציות. מגוון שמות המשפחה האפשריים הורחב, במטרה לא להדגיש יותר מדי את ההבדל ולא להיות מופלה לרעה.

לשמות משפחה לא היה מקור משותף, אלא התעוררו באופן ספונטני או כאשר ממלכה אחת כבשה ממלכה אחרת. שמות המשפחה תאמו את מקום מוצאו, המסחר או המאפיינים הפיזיים הייחודיים של האדם.

סוגי שמות משפחה

ישנם מספר סוגים של שמות משפחה, בהתחשב במקורם. לפיכך, ניתן להגדיר שמות משפחה באופן הבא:

1. פטרונימי

סוג זה של שם משפחה מקושר לשמות משפחה טופונימיים
סוג זה של שם משפחה מקושר לשמות משפחה טופונימיים.

שמות משפחה אלו נובעים מגזירה של שם פרטי. הם עשויים לבוא מהשם הפרטי של אדון פיאודלי או אב. כיום, מנהג השימוש בשמות משפחה פטרונימיים נשמר במדינות כמו רוסיה, ובין מדינות סלאביות אחרות.

2. טופונימית

שם משפחה הוא טופונימי כאשר הוא מופיע כחלק מגזירה של שם מקום. בספרד, למשל, ישנם שמות משפחה האופייניים לאזור, כמו מדריד או ולנסיה. האזור הגיאוגרפי הוא הגורם הקובע בסוג זה של שם משפחה.

יש לשים לב שיש הבדל בין שמות משפחה טופונימיים עיקריים לשמות משפחה טופונימיים מינוריים. הסוג הראשון מתייחס, כפי שצוין קודם לכן, לטריטוריות גדולות כגון עיר. הסוג השני מתייחס למקומות מאוד ספציפיים, כמו נהר או חומת עיר או דלת.

3. דמונימי

סוג זה של שם משפחה מקושר לשמות משפחה טופונימיים. למרות שיש ביניהם קשר גיאוגרפי, ההיבט האתני חשוב יותר. כמה דוגמאות הן ארגנטינו, ואסקו וקטלאן.

4. Teonymic

שמות משפחה תיאוניים מתייחסים לאלוהות. ישנן דוגמאות לטיניות רבות באזור זה, כמו דה מריה או סנטה קרוז.

קשורים קשר הדוק לאלו שמות משפחה המבקשים להדגיש את המזל. הם קשורים בדרך כלל ליסודות דתיים נוצריים ומכילים היבט מטפיזי.

5. נגזר משמות בעלי חיים של כל אלמנט מגדיר אחר

סוג זה של שם משפחה עשוי להתייחס לבעל חיים בעל משמעות כמרכיב ייחודי. עשוי להיות לו גם קשר ישיר עם המסחר של האדם שהחל להשתמש בו (טבח, איכר, דייג, גנן, צייד, פוטר ועוד רבים אחרים).

כמה דוגמאות לשמות משפחה שנגזרו מבעלי חיים הם:

 • זאב
 • שועל
 • הארט
 • עופר
 • פר
 • פורל
 • בס
 • כידון
 • חמור הים
 • שחרור
 • מהיר
 • נץ

6. נגזרת מהגדרת תכונות פיזיות

סוג זה של שם משפחה קשור לתכונות הפיזיות של בן משפחה. שמות משפחה ידועים, כמו קצר, ארוך, שטרן, חזק וסוויפט הם חלק מהם.

יש אלפי סיפורים ומקורות מאחורי שמות משפחה. בנוסף לסוגים שהוזכרו לעיל, ישנם גם כאלה המתייחסים לחודש הלידה, כמו אפריל ומרץ. שמות משפחה אחרים עשויים להתייחס לקשרי משפחה, כגון Niño de Guzmán. והרשימה עוד ארוכה.

פופולריים