ילדים מוגנים מדי: הסכנה של נרקיסיזם

החיסרון הגדול ביותר של נרקיסיזם הוא שהוא מונע מהילדים להתבגר
החיסרון הגדול ביותר של נרקיסיזם הוא שהוא מונע מהילדים להתבגר.

כל ההורים רוצים שאנשים אחרים יעריכו את ילדיהם בצורה חיובית. אנחנו רוצים שכולם יראו את מה שאנחנו רואים: כמה הילדים שלנו חכמים, מיוחדים וטובים. אין מעריץ גדול יותר של ילד מהוריו שלו, אבל זו לרוב טעות חמורה. אנחנו לא מבינים שבכך אנו מטפחים בעיה מזיקה שנקראת נרקיסיזם של ילדים.

האושר של ילדינו הוא בראש סדר העדיפויות כהורים. אנו חוששים שילדינו יסבלו או יהיו בטראומה וכי הדבר יוביל לבעיות בחייהם הבוגרים. הם השמחה הגדולה ביותר שלנו, ובגלל זה אנחנו רוצים לתת להם את כל ההזדמנויות שאולי לא היו לנו. הבעיה היא שאנחנו לא נותנים להם להיאבק, ובטווח הארוך, זה יותר גרוע מכל טראומת ילדות.

הגנת יתר היא התנהגות רעילה. זה גורם לילד לראות את עצמו נעלה על אחרים ולהאמין שמגיע לו כל מה שהוא רוצה אפילו בלי להרים אצבע. בנוסף, זה מונע ממנו להתבגר ולהתמודד עם כישלונות יומיומיים קטנים, שיהיו להם השלכות על חייו הבוגרים.

הוא יהפוך נרקיסיסט, מפונק וחלש. הוא אולי יודע לדבר 3 שפות עד גיל 7, אבל הוא לא יודע איך לקשור את הנעליים או לערוך את השולחן. יהיה לו אגו מוגזם ויאמין שיש לו זכות על הכל. כדי להילחם בזה, אתה צריך לדעת מה גורם להתנהגות זו וכיצד לזהות אותה.

מה זה נרקיסיזם?

נרקיסיזם היא הפרעת אישיות המאופיינת בהערצה גבוהה מדי כלפי עצמך. אנשים נרקיסיסטים מעריכים יתר על המידה את יכולותיהם, חסרי אמפתיה וצריכים לקבל את תשומת הלב של אחרים כדי להרגיש טוב. לעתים קרובות, ההתנהגות שלהם מייצרת אנטיפתיה אצל אחרים ומונעת מהם לקיים חברויות בריאה.

הם גם מציגים שורה של התנהגויות נפוצות, הקשורות בדרך כלל לחינוך גרוע, כאשר למעשה ההורים ניסו את ההיפך:

  • הם יכולים להיות מובנים רק על ידי אנשים מאותה "דרגה" שלהם או שהם מחשיבים עליונים.
  • הם מאמינים שיש להם זכות להכל.
  • במערכות היחסים שלהם, הם מתייחסים לאחרים רע. הם אנוכיים ומנצלים את האנשים סביבם.
  • חסר להם אמפתיה.
  • הם מאוד מתנשאים.
  • הם מאמינים שאחרים מקנאים בהם.
  • יש להם הערכה עצמית נמוכה מאוד, וזו הסיבה שהם זקוקים להערצה מתמדת.

הוראה אינה העברת ידע; זה יוצר את האפשרות לייצר אותו.

-פאולו פריירה-

כיצד להימנע מבעיות של נרקיסיזם ילדים

למרות שהרשימה הנ"ל מתארת פתולוגיה, נפוץ מאוד למצוא חלקים ממנה אצל ילדים רבים המוגנים מדי. זו הבחירה שלנו לחנך אותם כך שהתהליך הזה לא יתקדם יותר. ברגע שהדבר יתקבל, השאלה הבאה שתישאל היא: איך נלך על זה?

אל תתמכר לכל הגחמות שלהם

אנחנו לא מבינים שבכך אנו מטפחים בעיה מזיקה שנקראת נרקיסיזם של ילדים
אנחנו לא מבינים שבכך אנו מטפחים בעיה מזיקה שנקראת נרקיסיזם של ילדים.

עליך להבהיר כי לא תיכנע לכל בקשותיו. אם הוא באמת רוצה משהו, הוא צריך להרוויח אותו. הוא חייב לדעת שכל מה שיש לו עולה מאמץ... המאמץ של הוריו. מחוץ לבית לא תמיד יהיה לו את מה שהוא רוצה, ועדיף שיתרגל מוקדם. אחרת, הוא עלול להפוך לאדם רעיל מאוד.

למד אותם לכבד אחרים

נכון שחשוב מאוד לילדים להרגיש אהובים, אבל חשוב גם שהם לא יראו את עצמם כעליונים. עליך ללמד את ילדך שלמרות שהוא מאוד מיוחד, יש הרבה אנשים מיוחדים בדרכם.

עליו לכבד את כולם ולאהוב את כולם. מוטיבציה טובה לכך תהיה לאפשר לו לשחק בבתים של ילדים אחרים ולתת לילדים אחרים להגיע לביתו. כך הוא מתרגל לשתף ולהתייחס למשפחות שונות משלו.

לכל מעשה יש השלכות

אם הוא יתנהג רע, הוא ייענש. אם הוא יתנהג טוב מאוד, יינתן לו פרס קטן. זה יהווה עבורו גירוי לשנות את התנהגותו ולדעת שהוא לא בלתי ניתן לגעת.

אל תגדיל את טעויותיו ואל תשפיל אותו, אך אל תיתן להן לעבור. עליו ללמוד לקבל את ההשלכות של מעשיו. כך, בעתיד, הוא ישקף לפני שיפעל.

תן לו להתמודד עם אתגרים קטנים

החיסרון הגדול ביותר של נרקיסיזם הוא שהוא מונע מהילדים להתבגר. תן לו להתמודד עם אתגרים יומיומיים קטנים, כמו ללמוד איך לסדר את המיטה שלו או לקשור את השרוכים שלו.

עם האתגרים הקטנים האלה, ילדכם ילמד לעשות דברים בעצמו. אתה יכול גם להניע אותו לעזור במטבח על ידי כך שתאפשר לו להכין תערובות ולדגום דברים שהוא אוהב, כדי שתוכל להרגיל אותו לאכול בריא.

פופולריים