הורים רעילים: דרכים לזהות אותם

הורים רעילים הם אלה שמאמינים שהם עוזרים או מגנים על ילדיהם
הורים רעילים הם אלה שמאמינים שהם עוזרים או מגנים על ילדיהם, אך למעשה גורמים נזק מבלי להבין זאת.

הורות היא משימה קשה ופעמים רבות אנו תוהים מה שלומנו, במקום לעצור לחשוב אם כל מה שאנו עושים למען ילדינו נעשה למען האושר שלהם או שזה למען שלנו. זה כשההורים הרעילים כביכול צצים.

הורים רעילים הם אלה שמאמינים שהם עוזרים או מגנים על ילדיהם, אך למעשה גורמים נזק מבלי להבין זאת.

מהרגע שאנחנו הופכים להורים, הדאגה היחידה שלנו היא שלומם. אנחנו רוצים לתת להם את כל ההזדמנויות שלא היו לנו, הרבה פעמים מבלי שהם יהיו מודעים לקושי ולעבודה הכרוכים במתן כל מה שהם צריכים.

עם זאת, במקרים אחרים אנו עושים את הטעות של להיות רציניים וקפדניים מדי, זה יכול להיות גם שלילי. אותו דבר קורה כשאנחנו תמיד שמים את הצרכים שלנו מול שלהם או כשאנחנו רוצים שהם יעשו מה שאנחנו רוצים שהם יעשו בכל מחיר.

זו הסיבה שעלינו לשאול את עצמנו את השאלה הבאה. כיצד נוכל לזהות הורה רעיל?

סוגי הורים רעילים

המסוק

אלו הם הורים שמגנים יתר על המידה על ילדיהם ומטפלים בכל המשימות והבעיות שלהם. זה משתרע משיחות עם המורים שלהם ועד לבחירת החברים של הילד.

מצב זה בסופו של דבר גורם לילדים לסבול מהפרעות חרדה והפרעות דחק.

זה מונע מהם לפתח עצמאות משלהם וגורם להם לא להתעמת עם סוגים מסוימים של מצבים.

הורים תחרותיים

אלו הורים רעילים שמקרינים את התסכולים והרצונות שלהם על ילדיהם.

הם בדרך כלל אנשים סמכותיים, שמכריחים את ילדיהם לקבל את הציונים הטובים ביותר כדי להצטיין בכל מקצוע, למרות שזה אומר שעות עבודה מדהימות. ברוב המקרים הם לא עוצרים לשאול את ילדיהם מה הם באמת רוצים.

סוג זה של הורים בסופו של דבר יוצר מבוגרים תחרותיים מאוד שסביר להניח שיהיו להם בעיות מתח. כאשר הם גדלים, הם עשויים להיות גם בעלי הערכה עצמית נמוכה או צורך בקבלה והכרה.

הורים פטריות

ממבט ראשון הם אב הטיפוס האידיאלי מעיני ילד: מתירני, נדיב ושאנן.

הם אף פעם לא מציבים גבולות לילדיהם ומאפשרים לילדיהם לעקוב אחר כל אחת מהגחמות האקראיות שלהם. הם מאמינים שזה משמח את ילדיהם, אולם במציאות הם יוצרים ילדים שיגדלו להיות אנוכיים ולא אמינים.

הורים אלה הם בדרך כלל אנשים שהיו להם משטרי חינוך קפדניים מאוד כשהם גדלו או הורים שמבלים יותר מדי זמן מחוץ לבית. הם מנסים לפצות על הנוכחות החסרה שלהם במתנות ובחופש מוגזם.

המניפולטורים

אלו הורים רעילים שמקרינים את התסכולים והרצונות שלהם על ילדיהם
אלו הורים רעילים שמקרינים את התסכולים והרצונות שלהם על ילדיהם.

אלו הורים שרוצים שילדיהם יעשו מה שהם רוצים בכל שיטה אפשרית. לעתים קרובות הם משתמשים בסחטנות רגשות, התעללות פסיכולוגית (במקרים חמורים גם פיזית) ומניפולציות.

הם מגדלים ילדים הסובלים מתחושת נחיתות ואשמה.

הם אנשים שהופכים לקורבנות, המסוגלים לשקר או לסובב שיחות לטובתם האישית. הם מאופיינים ביסודו באנוכיות שלהם.

הורים נעדרים

כפי שהשם אומר, הם כמעט אף פעם לא נוכחים בחיי ילדיהם. לפעמים זה יכול להיות בגלל עבודה ואחרים בגלל פרידה זוגית.

ילדים במקרים אלו סובלים מתחושות של נטישה וחוסר תמיכה רגשית חשובה. רבים מהם חווים שנאה או לפעמים הערצה כלפי הורה.

הורים רעילים מסוג זה עשויים שלא להתייחס לילדיהם בראש סדר העדיפויות.

החברים

הורים מסוג זה מנסים להיות החברים הטובים ביותר של ילדיהם. בדיוק כמו הורים מרשמלו, הם לא מטילים גבולות מתוך מחשבה שיאהבו אותם יותר. לעתים קרובות הם משתמשים בביטויים שאחרים יחשבו כ"צעירים". הם בדרך כלל מתנהגים בצורה לא הולמת ומתירנים יתר על המידה.

התנהגות כזו נשמרת גם מול חבריהם של ילדיהם. לעתים קרובות זה גורם לילד לחוש מבוכה ובושה.

גישה זו מונעת מלהתייחס אליהם ברצינות. הם אינם נתפסים כדמויות סמכות או מכובדים. זה בתורו יוצר ניכור בין ההורים לילדיהם.

"חינוך הוא הנשק החזק ביותר שאתה יכול להשתמש בו כדי לשנות את העולם." -נלסון מנדלה

האם יש פתרונות לסגנונות ההורות הללו?

אם הרגשת מזוהה עם אחת מקבוצות ההורים הללו, עדיין יש זמן לשנות את ההתנהגות שלך. אין צורך בענישה עצמית או בתחושת אשמה. הדבר החשוב ביותר הוא להיות מודעים לבעיה. לפעמים אנחנו יכולים להפוך להורים רעילים כי אנחנו רוצים את הטוב ביותר עבור ילדינו. הבעיה היא שלא כל מה שאנחנו חושבים שהוא טוב באמת.

יש רק תקופת ילדות אחת והילד שלך צריך לבלות אותה איתך. לא משנה כמה דמויות אב ואימהיות יקיימו איתם אינטראקציה, אתה תמיד תהיה ההתייחסות שלהם. כדאי תמיד להיות קשובים לצרכים שלהם ולנסות להזדהות איתם כמה שאפשר. אף אחד לא מכיר אותם יותר טוב ממך.

אל לנו לשכוח שגם ילדים הם אנשים, עם פחדים, רצונות ורגשות משלהם חשובים לא פחות מאלה של מבוגרים. צריך לכבד אותם ולהעריך אותם, שכן שלב זה יכול לקבוע את שארית חייהם.

פופולריים