שנת חייו הראשונה של תינוקך; 12 חודשים של למידה

שנת חייו הראשונה של תינוקך היא קריטית
שנת חייו הראשונה של תינוקך היא קריטית; למעשה, מחקרים הראו שילודים לומדים בצורה מדהימה במהלך 12 החודשים הראשונים לחייהם.

כשהתינוק שלך נולד, העולם נפתח לנגד עיניך. עד שתגיע ליום ההולדת הראשון של תינוקך, תחווה 12 חודשים מלאים בהרפתקאות.

אתה תראה איך בכל חודש התינוק שלך ישיג הישגים גדולים, יתמודד עם אתגרים חדשים ויעשה התקדמות מדהימות שמופיעות במובנים קטנים, כמו ללמוד איך לחייך, להושיט את הידיים שלו לבקש שיחזיקו אותו, להגיד "אמא" בפעם הראשונה זמן וכו'.

שנת חייו הראשונה של תינוקך היא קריטית; למעשה, מחקרים הראו שילודים לומדים בצורה מדהימה במהלך 12 החודשים הראשונים לחייהם.

באותם 12 חודשים ראשונים, תינוקך ילמד, בין הרבה דברים אחרים, שני היבטים בסיסיים: כיצד להתייחס לעולם המקיף אותה וכיצד לשלוט בגופה. הלמידה הזו, למרות שהיא מתקדמת, מתחילה כבר ברגע הראשון שהיא נכנסת למגע עם העולם שמחוץ לרחם. אתה תראה במהירות כיצד ילדך לומד כל יום.

במהלך 30 הימים הראשונים של היילוד שלך, הוא יסתגל לעולם הסובב אותו באמצעות האינסטינקטים שלו, וגופו יגיב ברפלקסים חיוניים. לדוגמה, במהלך ימי חייו הראשונים של תינוקך לאחר לידתו, אתה יכול לראות כיצד הוא מניע את עיניו לעבר האור שהוא קולט, או מותח את ידיו ורגליו כאשר הוא שומע רעש חזק.

רפלקס נוסף שניתן להבחין בילודים הוא יכולת היניקה המדהימה שלהם, וזה מה שעוזר להם להיאחז בחזה של האם להזנה. כאשר תינוקות הם בקושי בני חודש, בכי הוא הדרך היחידה שהם צריכים לתקשר.

לכן, הם בדרך כלל בוכים כשהם רעבים, קרים, חמים או כשהם מרגישים לבד. כאשר זה קורה, נסה לקחת את תינוקך בזרועותיך כדי לטפל בצרכיו.

עשה זאת ללא כל חשש ש"תקלקל " את התינוק, מכיוון שבגיל זה, התינוק שלך לא בוכה רק בשביל הבכי, אלא כדי לתקשר את צרכיו. האתגר, במקרה הזה, הוא של אמא או אבא לנחש מה לא בסדר.

למידה צעד אחר צעד

שפת הגוף של תינוקך כל כך משמעותית שתמצא אותה קלה מאוד להבנה
בגיל 11 חודשים, שפת הגוף של תינוקך כל כך משמעותית שתמצא אותה קלה מאוד להבנה.

במהלך החודש השני של תינוקך, הוא יתחיל לחייך בתגובה לממריצים חיצוניים, במיוחד כשהוא רואה את פניה של אמו. בגיל חודשיים, גם תינוקך יתחיל להכניס את האגודל לפיו ויקבל את ההרגל לינוק ממנו. בנוסף לכך, התינוק שלך ישמיע את הקולות הגרוניים הראשונים שלו וידע איך למשוך את תשומת הלב של אמו ואביו.

במהלך שלב זה, חשוב במיוחד שתמריץ את תינוקך; לחבק אותו, ללטף אותו ולדבר אליו ללא הרף. על ידי כך, אתה תמריץ את החושים שלו בצורה חיובית.

החל מהחודש השלישי של תינוקך, הוא יזיז את ראשו יותר ויותר כדי לגלות עניין בחפצים שהוא מוצא סביבו.

לדוגמה, חפצים בצבעים בהירים וכאלה שזזים באמת ימשכו את תשומת ליבו של תינוקך. לכן, סביר להניח שתראה את התינוק שלך משחק יותר ויותר עם הצעצועים שלו, וכאילו זה לא מספיק, הוא עלול אפילו להתחיל לקשקש.

בגיל זה, זה נורמלי שילדך סוגר את אגרופו כאשר אתה נוגע בכף ידו עם האצבע. זהו רפלקס פשוט שיעזור לרופא הילדים שלך להעריך את ההתפתחות הפסיכומוטורית של תינוקך בחודשי חייו הראשונים.

הרפתקאות חדשות מתחילות בחודש 4

לאחר ארבעה חודשים, תינוקך יתחיל להרים את ראשה, לבהה בידיה, ויתחיל לתפוס ולתמרן חפצים עם מידה מסוימת של מיומנות. היא תצחק לעתים קרובות, תגלה עניין בכל האנשים סביבה, והיא לא תאהב להישאר לבד.

עם זאת, כל הגורמים הללו המשמשים כסימנים ללמידה והתפתחות של תינוקך אינם מדויקים. זכור תמיד שכל ילד מתפתח בקצב שלו, ורופא הילדים שלך הוא המומחה שאחראי להעריך את ההתקדמות של תינוקך.

במהלך השנה הראשונה של הרפתקאות, התינוק שלך יתחיל לקשקש לא מעט. היא תשחק עם הצלילים שהיא משמיעה, והיא תהנה מאוד כי היא אוהבת לשמוע את עצמה. הקטנה שלך תיקח כל חפץ בהישג יד ותכניס אותו לפיה; היא תחייך כשאחרים יחייכו אליה; היא תרקוד משמחה כשהיא תראה את הבקבוק שלה.

בגיל 6 חודשים היא תתחיל להיות מסוגלת לשתות את הבקבוק שלה בעצמה, מחזיקה אותו בידיה הישנות. גם בגיל חצי שנה ילדכם יתחיל להתיישב, להתהפך במיטתה, ולאט לאט היא תאבד עניין בידיים שלה ותתחיל לשים לב יותר לכפות הרגליים שלה - אותן היא תכניס גם לפה.

בת ה-6 חודשים שלך תתחיל להראות העדפה לאנשים שמטפלים בה, במיוחד לאמה. לאחר כחודש 6 יתחילו להציץ גם השיניים הראשונות של תינוקך.

עד שבעה חודשים, ילדכם יוכל להישאר לשבת בכוחות עצמו. מגיל זה, אמא ואבא יתחילו להתבונן כיצד התינוק שלהם לומד מהר יותר ויותר, והם ישימו לב שלמרות שהתינוק שלהם מקשקש מילים שלעתים קרובות אינן הגיוניות, היא מבינה בצורה מושלמת מה אומרים לה, ורוצה לשמוע אותך מדבר.

לכן, חשוב שתדבר אל תינוקך ותגיב כאשר התינוק שלך מדבר אליך.

בסביבות גיל תשעה חודשים, תינוקות לומדים בדרך כלל לזחול. אם התינוק שלך עדיין לא זוחל, תוכל לעזור לו להניע אותו על ידי הנחתו מעל שמיכה. במרחק מעט, הנח חפץ שילדך אוהב וירצה לתפוס. זה יניע את ילדכם לנסות להשיג את החפץ.

עד שתגיע ליום ההולדת הראשון של תינוקך
עד שתגיע ליום ההולדת הראשון של תינוקך, תחווה 12 חודשים מלאים בהרפתקאות.

לאחר חודש נוסף, כאשר תינוקך מתקרב להגיע לשנת ההרפתקאות הראשונה שלו, הוא יעמוד בכוחות עצמו ויתפוס את הקיר. הוא כבר יתחיל להגיד מא-מה, דה-דה ועוד מילים כדי להשיג את מה שהוא רוצה.

ילדכם יידע להניף את ידו כדי לברך אחרים, ויהנה להרעיש על ידי זריקת חפצים והרצתם על הרצפה, כמו גם על ידי קריעת נייר.

בשלב זה חשוב שתהיו סבלניים במיוחד כלפי תינוקכם ותאפשרו לו לחוות באמצעות משחק ובאמצעות רעש. כל החוויות הללו ישמשו הזדמנויות למידה שחשובות להתפתחות בריאה.

בגיל 11 חודשים, שפת הגוף של תינוקך כל כך משמעותית שתמצא אותה קלה מאוד להבנה. יתר על כן, התינוק שלך כבר התחיל לדבר קצת, אומר דברים כמו "תן לי", "עוד" ו"לא". כשהוא שומע את המילה "לא", הוא מחכה להסבר.

בגיל זה, תינוקך מתחיל ללכת בכוחות עצמו, אוחז ברהיטים או בידיים של מבוגר לצורך איזון ויציבות. ילדכם כמעט בן שנה ילמד ללכת לאט לאט, וכהורים עליכם להתאזר בסבלנות ולהשתדל לא להאיץ את תינוקכם. זכרו תמיד לכבד את הקצב של ילדכם.

בדרך זו, לפני שאתה יודע זאת, ותמיד מלווה בהמון רוך, התינוק שלך יבוא לכבות את הנר הראשון שלו. ועכשיו, בגיל שנה, הקטן שלך יבוא לעזוב את זרועותיה של אמא כדי להתחיל הרפתקה גדולה אפילו: לגלות את העולם בזמן שהוא זוחל והולך.