מבחן המרשמלו: שליטה עצמית היא המפתח להצלחה

מבחן המרשמלו ושליטה עצמית: המפתח להצלחה
מבחן המרשמלו ושליטה עצמית: המפתח להצלחה.
השגת יעדים ארוכי טווח קשה לנו ועמידה בפיתויים היא משימה לא פשוטה. עם זאת, באיזו מידה שליטה עצמית קובעת את הצלחתנו בחיים?

זה נפוץ מאוד להגדיר סדרה של יעדים כהחלטה לשנה החדשה. למרות זאת, אנחנו בדרך כלל מוותרים לפני סוף ינואר. איזה תפקיד ממלאת שליטה עצמית בחיינו? לפי תוצאות מבחן המרשמלו, ההצלחה תלויה ישירות בשליטה העצמית שלנו.

כוח רצון או עמידה בפיתוי הוא אתגר שמעורר עניין בחברה שלנו; למשל, הפיתוי הנחשב מאוד של אדם וחוה בגן העדן. העובדה ששליטה עצמית היא המפתח בכל הנוגע להשגת יעדים אינה משהו חדש.

וולטר מישל, בוגר פסיכולוגיה ויוצר מבחן המרשמלו, אמר ששליטה עצמית עוזרת לנו לקבל החלטות קשות, להמשיך להתאמץ ולהגדיל את ההזדמנויות.

מבחן המרשמלו מאת וולטר מישל

וולטר מישל פיתח מחקר אורך שהראה שליכולת השליטה העצמית בילדות תפקיד חשוב מאוד לאורך החיים. מטרתו הייתה לגלות כיצד ומתי אנו מפתחים את השליטה העצמית שלנו. לשם כך, הוא הוציא לפועל שורה של ניסויים בשנות ה-60.

הניסוי כלל 32 ילדים מגיל ארבע עד חמש, שחיכו לבד בחדר מול צלחת שהכילה מרשמלו. היה תנאי אחד: אם הם יחכו 15 דקות בלי לאכול אותו, הם יכולים לקבל מרשמלו שני.

תוצאות הבדיקה הוכיחו ששני שליש מהילדים אכלו את המרשמלו לפני שחלפו 15 הדקות. למעשה, רק אחד מכל שלושה ילדים הצליח לחכות (לא בלי מצוקה) עד שהמבוגר יחזור עם הפרס: המרשמלו השני.

הדבר המפתיע במחקר האורך הזה היו תוצאות מפגש המעקב עם הילדים במבחן. הילדים שאכן המתינו במבחן ועכשיו היו קרובים לשנות השלושים לחייהם זכו להצלחה רבה יותר בחייהם האישיים והמקצועיים; בניגוד לאלו שאכלו את המרשמלו בלי לחכות:

  • הם הצליחו להשיג את מטרותיהם ביעילות ולעמוד טוב יותר בתסכולים ומתח.
  • הסחות דעת לא השפיעו הרבה כשהם היו צריכים להתרכז.
  • הם היו עצמאיים יותר ובטוחים בעצמם.
  • הערכה עצמית גדולה יותר.
  • הם היו יותר קשובים ותפיסים.

האם נולדנו עם שליטה עצמית? האם נוכל לרכוש אותו?

תשובתו של וולטר מישל לשתי השאלות היא כן. מגיל צעיר, לחלק מהילדים יש יותר שליטה עצמית מאחרים. עם זאת, זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לפתח או להטמיע אותו.

אנו יכולים להשיג את היכולת לעמוד בפיתוי ולדחות סיפוק מיידי כדי להשיג מטרה. זוהי יכולת קוגניטיבית המסוגלת לשנות אותה, לדברי מישל, אנו יכולים לפתח באמצעות אסטרטגיות.

מבחן המרשמלו מאת וולטר מישל
מבחן המרשמלו מאת וולטר מישל.

"בגרות היא שליטה ברצונות ודחיית סיפוקים. אם לא נסחף אחרי הדחפים הראשונים שלנו, נשתלט על חיינו ונהנה מחופש אמיתי."

- אנריקה רוחאס -

כיצד לשפר את השליטה העצמית

כשאנחנו נכנסים למאפייה, החשק והפיתויים שלנו מתגברים ככל שמתקרבים לאוכל. עם זאת, כאשר אנו חושבים על הקלוריות ואזהרות הרופא, החשק יורד. יתרה מכך, לדברי מישל, התשוקה לא שוכנת בגירוי, אלא במוחנו.

וולטר מישל גילה שיש שני היבטים לגבי יכולת השליטה העצמית שלנו, אותם כינה "חם" ו"קר". זה אומר שכשאנחנו חושבים על הקלוריות בעוגה, אנחנו מצננים את החשק שלנו, לדברי מישל.

מה שחשוב הוא הדרך בה אנו מעריכים מנטלית את הגירוי. כלומר, אם הרעיון שיש לנו לגביו משתנה, השפעתו על מה שאנו מרגישים (הרצונות) משתנה גם כן.

מצב הרוח שלנו משפיע גם על השגת המטרות שלנו. במבחן המרשמלו, הילדים שחשבו על דברים מהנים בזמן שחיכו לגמולם, עברו בהצלחה.

לכן, אם אנו מרגישים עצובים או לא יציבים מבחינה רגשית, יש סיכוי גבוה יותר שניפול לפיתויים מאחר ויכולת השליטה העצמית שלנו פוחתת. למעשה, אנשים הנוטים לדיכאון נוטים להעדיף תגמול מיידי, למרות שהם פחות בעלי ערך.

מבחן המרשמלו ושליטה עצמית: המפתח להצלחה

דובר רבות על "עקרון ההצלחה" ועל המפתחות שאנו צריכים כדי להצליח בחיים. עבור דובר המוטיבציה יואכים דה פוסדה, שליטה עצמית היא המפתח להצלחה.

תוצאות בדיקת המרשמלו שופכות אור על כך ומראות לנו ראיות. אנשים שמסוגלים לדחות שביעות רצון כדי להשיג פרס יקר יותר בסופו של דבר מצליחים יותר בכל ההיבטים.

אין ספק שחשוב לפתח אסטרטגיות מילדות כדי לקדם שליטה עצמית. הצבת יעדים ספציפיים ויעדים ריאליים, לדעת איך להתמודד עם פיתויים ושמירה על מוטיבציה יומיומית לשליטה עצמית מגיל צעיר הם הבסיס להצלחה.