גידול ילדים עם הערכה עצמית חיובית

לכן אנחנו רוצים לחלוק קצת מידע על גידול ילדים עם הערכה עצמית חיובית
לכן אנחנו רוצים לחלוק קצת מידע על גידול ילדים עם הערכה עצמית חיובית.
הערכה עצמית חיובית היא נדבך בסיסי לאישיות בריאה ומותאמת. גלה כיצד לעזור לפתח הערכה עצמית בריאה אצל ילדיך.

הערכה עצמית היא מושג שזוכה ליותר ויותר תשומת לב. למרות שלפעמים המונח מטופל בצורה מעט מעורפלת או דו-משמעית, הוא למעשה אחד מאבני היסוד של אישיות בריאה ומותאמת היטב. לכן אנחנו רוצים לחלוק קצת מידע על גידול ילדים עם הערכה עצמית חיובית.

מהי הערכה עצמית?

הערכה עצמית היא שילוב של תפיסות, מחשבות, רגשות ושיפוטים שיש לנו כלפי עצמנו. זה מה שאני חושב ומרגיש לגבי עצמי ורמת הסיפוק שיש לי לגבי מי שאני.

איך לגדל ילדים עם הערכה עצמית חיובית
איך לגדל ילדים עם הערכה עצמית חיובית?

הערכה עצמית היא לא משהו מולד. במילים אחרות, אנחנו לא נולדים עם זה. במקום זאת, זה מושג שמתפתח במהלך כל חיינו וניתן לשנות אותו. גם אם לילד יש הערכה עצמית נמוכה, אנחנו יכולים לעזור לשפר אותו.

מדוע הערכה עצמית חיובית כל כך חשובה?

פעמים רבות שמענו את המשפט "ואהבת לרעך כמוך". עם זאת, מסיבה כלשהי ולעתים קרובות מדי, אנו שוכחים את שתי המילים האחרונות. אנחנו שוכחים שלאהוב את עצמנו הוא החלק הראשון והכרחי .

ילדים עם הערכה עצמית חיובית

 • ילדים עם הערכה עצמית חיובית מרגישים שמעריכים אותם מקובלים ובטוחים. יש להם את הביטחון שהם צריכים כדי לנסות דברים חדשים ולחקור את הסביבה שלהם.
 • אמונה זו ביכולות שלהם מניעה אותם לעשות את מיטב המאמצים כשהם עומדים בפני משימה חדשה. זה גם עוזר להם להרגיש גאים במה שהם מסוגלים לעשות.
 • ילדים עם הערכה עצמית חיובית יודעים לסבול תסכול כשדברים לא מסתדרים בפעם הראשונה. הם מסוגלים להסתגל ולנסות שוב. במקום לראות בטעויות שלהם כישלונות אישיים, הם מקבלים אותם כחלק מתהליך הלמידה. לכן, הם פחות קשים עם עצמם.
 • דרך זו לראות את החיים מובילה אותם לביצועים גבוהים יותר. זה נכון לא רק בבית הספר, אלא גם ברמה החברתית והמשפחתית .

ילדים עם דימוי עצמי נמוך

 • ילדים עם הערכה עצמית נמוכה חסרים ביטחון בעצמם וחשים חוסר ביטחון. הם מרגישים שהם פחות מאחרים, מפקפקים ביכולות שלהם, ונוטים להתמקד בהיבטים שליליים.
 • כשזה מגיע לנסות מקומות ופעילויות חדשות, הם ממהרים לוותר או אפילו לא לנסות. הסיבה לכך היא שהם מתקשים לנהל טעויות וכישלונות. הם יכולים להיות מאוד ביקורתיים ולא סלחניים כלפי עצמם.
 • כתוצאה מכך, הם לא מתפקדים כמו שהם יכולים בתחומים מסוימים בחייהם. במילים אחרות, הפחד מונע מהם למצות את הפוטנציאל שלהם.

איך לגדל ילדים עם הערכה עצמית חיובית?

 1. תאהב את ילדיך ללא תנאים. תהיה חיבה ותגיד להם שאתה אוהב אותם לא משנה מה הם עושים. כאשר אתה מתקן אותם, הקפד להבהיר שהבעיה קשורה להתנהגות קונקרטית, ולא להם באופן אישי.
 2. תן להם את תשומת הלב שלך. מצא זמנים להיות לבד עם הילדים שלך והסתכל להם בעיניים כשהם מדברים איתך. בדרך זו, אתה מראה להם שאתה באמת מקשיב ושהם באמת חשובים לך.
 3. הצע אפשרויות. מגיל שנתיים, הם מסוגלים להתחיל לקבל כמה החלטות קטנות בעצמם. מתן אפשרויות בחירה נותן להם את ההבנה שאתה סומך על היכולת שלהם להחליט.
 4. קבע גבולות ברורים ועקביים. הכרת הגבולות שלהם עוזרת להם להרגיש בטוחים.
 1. אפשרו לילדיכם לעשות טעויות והגברו את עצמאותם. עודדו אותם לעשות שיעורי בית בעצמם, ואם הם עושים טעות, אל תמהרו לתקן אותם. במקום זאת, אפשרו להם לגלות את הטעויות שלהם ולחפש אופציה טובה יותר.
 2. הימנע מהשוואות. הדגישו את הרעיון שכולנו שונים ולכולנו יש את החוזקות והכישרונות שלנו. למדו את ילדיכם להעריץ וללמוד מאחרים במקום לקנא בהם. כמו כן, עזרו להם להרגיש גאים במעלותיהם שלהם במקום להשוות את עצמם לאחרים.
 3. לפתח את יכולת ההסתגלות שלהם. למד אותם להתמודד עם אתגרים בחיים. הזכירו להם שמה שחשוב הוא לא לתקן את הדברים בפעם הראשונה, אלא להתאמץ ולהיות בטוח.
 4. קבל את הרגשות וההתמוטטויות שלהם. עזרו לילדיכם לזהות ולנהל את הרגשות שלהם.
 5. היו דוגמה להערכה עצמית חיובית. הביעו כמה אתם גאים בהישגיהם והימנעו מהערות שליליות על ילדיכם.
 6. לספק סביבה חיובית. עשו לכם הרגל לדבר עם ילדיכם בכל ערב על היום שלהם. בכל בוקר, הקפד להזכיר לילדים שלך על הפוטנציאל הגדול שלהם.