5 טיפים ללמד ילדים לקבל החלטות

במאמר הבא נספק לכם טיפים מרכזיים שיעזרו מאוד בכל הנוגע ללמד ילדים לקבל החלטות
במאמר הבא נספק לכם טיפים מרכזיים שיעזרו מאוד בכל הנוגע ללמד ילדים לקבל החלטות.
הורים צריכים לתמוך ולהדריך את ילדיהם בתהליך קבלת ההחלטות החל מהגיל הרך. פעולה זו מספקת להם ביטחון ובהירות. תפקידך כהורה ומדריך חשוב ביותר.

הורים מאמינים לרוב שילדים מפתחים מיומנויות קבלת החלטות בעצמם, ללא כל התערבות. עם זאת, זה לא נכון. במאמר הבא נספק לכם טיפים מרכזיים שיעזרו מאוד בכל הנוגע ללמד ילדים לקבל החלטות.

לילדים שיודעים לקבל החלטות טובות יש יתרונות רבים. פיתוח כישורי קבלת החלטות טובים יעזור להם להגביר את האוטונומיה, האחריות והביטחון העצמי. אלו תכונות שללא ספק יהיו בעלות ערך רב למשך שארית חייהם.

למה חשוב לדעת לקבל החלטות?

חשוב שילדים ילמדו איך לקבל החלטות כדי להיות אוטונומיים. ומהי אוטונומיה, בדיוק? זו היכולת לקבל החלטות ללא התערבות חיצונית, ולפעול לפי ההנחיות של עצמך. לפיכך, אוטונומיה היא ההיפך מתפיסת המוסר ההטרונומית של ז'אן פיאז'ה.

במילים פשוטות יותר, ללמד ילדים לקבל החלטות חשוב כי זה מאפשר להם לנהל ולפתור בעיות ביעילות. יתרה מכך, זה נותן להם את היכולת לעשות זאת ללא סיוע .

זה לא אומר להשאיר את ילדיכם לבד לדאוג לעצמם. במקום זאת, מדובר במתן הכלים הדרושים להם כדי לעשות דברים בעצמם ולהרגיש שביעות רצון מההחלטות שלהם וגם מהתוצאות.

כהורים, אנחנו כמובן רוצים שילדינו יהיו עצמאיים, מסוגלים ובעיקר אחראים למעשיהם. אבל התכונות האלה לא מופיעות רק בקסם.

במקום זאת, הן יכולות שעלינו ללמד בביתנו, במגוון דרכים. בעוד שהאמצעים שאנו נוקטים כהורים עשויים להיות פשוטים, הם גם חזקים מאוד .

כאשר ילדים הם אוטונומיים, יש להם הערכה עצמית בריאה וביטחון בעצמם. הם פחות חוששים מטעויות בכל הנוגע לפתרון בעיות ובאופן כללי, הם מוכנים יותר להעריך מה הכי טוב ולמה.

מפתחות ללמד ילדים לקבל החלטות

כשזה מגיע ללמד ילדים לקבל החלטות, חשוב לקחת בחשבון את גילם. לפי פרט זה, אנו יכולים להחליט איזו שיטה היא הטובה ביותר.

הורים לא יכולים לצפות אותו דבר מילד בן 3 כפי שהם מצפים מילד בן 8. כמו כן, עליהם לתת דוגמה טובה ולשמור על גישה פתוחה בכל הנוגע למתן הסברים והבהרות, בתדירות הנדרשת.

כשזה מגיע ללמד ילדים לקבל החלטות
כשזה מגיע ללמד ילדים לקבל החלטות, חשוב לקחת בחשבון את גילם.

כמה מהכלים הנפוצים ביותר שהורים משתמשים בהם בללמד ילדים לקבל החלטות הם הבאים:

1. תנו לילדיכם משימות או אחריות

על פי גילם ורמת ההתפתחות שלהם, ילדים יכולים לקחת אחריות על משימות מסוימות. לדוגמה, הם יכולים להחליט איזה בגדים ללבוש ביום נתון, לשים את הצעצועים שלהם, לסדר את המיטות שלהם, לסדר וכו'.

2. תנו לילדים שלכם לעשות דברים בעצמם

לאחר שהסברתם בבירור פעילות לילדיכם, תן להם את ההזדמנות לנסות אותה לבד. כמובן, תצטרך לספק השגחה נאותה, אבל חשוב לתת להם את המרחב להתנסות.

אם הם יבקשו עזרה או לא יצליחו לעשות זאת בעצמם, אתם תהיו קרובים לתת להם יד. אתה יכול להשתמש בטקטיקה הזו, למשל, על ידי כך שתאפשר להם לגלות איך צעצוע חדש עובד בעצמם.

3. עודדו אותם לבטא את עצמם בצורה ברורה

עבור ילדים שכבר לומדים לדבר, תצטרכו ללמד אותם כיצד להגיש בקשות. לדוגמה, אם הם צמאים, הדרך הבסיסית ביותר לענות על הצורך הזה היא ללמד אותם לומר "מים".

באותו אופן, הם צריכים ללמוד לבטא מתי הם צריכים להשתמש בשירותים, או כאשר הם חווים כאב וכו'.

עידוד ילדים לבטא את עצמם בצורה ברורה ומדויקת כשהם רוצים משהו עוזר להם לפתח כישורי שפה. אבל כדי שזה יקרה, תחילה עליך ללמד אותם ולחזור על הדרך הנכונה לבקש משהו פעמים רבות .

4. קבעו אם לנהל משא ומתן או לא

זה שילדים יכולים לקבל החלטות לא אומר שהם פטורים מכללים ונורמות מסוימות. לדוגמה, ייתכן שהילדים שלכם יוכלו לבחור אילו בגדים ללבוש – כל עוד זה מתאים לאירוע ולמזג האוויר.

עם זאת, לא תמיד תהיה להם ברירה לגבי מה שהם אוכלים. זה תלוי בהורים לספק תזונה נכונה להתפתחות ילדיהם - בין אם הילדים שלהם אוהבים את זה ובין אם לא.

5. אתגר אותם לחשוב

זמן משחק שימושי גם כשמדובר ללמד ילדים לקבל החלטות. לדוגמה, תוכלו לקחת בכל יד צעצוע אחר ולבקש מהילדים שלכם לבחור איזה מהם הכי אוהבים.

בתוך כך, עליך להשתמש בשאלות כמו: "איזה מהם אתה מעדיף?" או "מהי לדעתך האפשרות הטובה ביותר?" זה יניע את ילדיכם לחשוב על ההחלטות שהם מקבלים.

אם ילדיכם מקבלים החלטות שלא ציפיתם להן, או שאתם מחשיבים אותן כשגויות, אל תמהרו לתקן אותן. ראשית, הסבירו את הטעות שלהם וכן כיצד הם יכולים לתקן אותה בעתיד.

זכור שבדרך כלל זהו תהליך של ניסוי וטעייה. חשוב לדעת לשקף ולשתף בסביבה רגועה ובטוחה על מנת ללמוד ולהשתפר.

פופולריים