האם ילדים צריכים להתמחות בענף ספורט מסוים?

ילדים המתמחים בענף ספורט מסוים מתמודדים עם סיכונים אחרים
מלבד הגדלת הסיכון לפציעות משימוש יתר, ילדים המתמחים בענף ספורט מסוים מתמודדים עם סיכונים אחרים.
האם זה רעיון טוב שילדים יתמקדו בספורט ספציפי אחד מגיל צעיר? או שמא יותר מועיל להם לעסוק במספר ענפי ספורט? על שאלה זו נשיב במאמר הבא.

הורים רבים תוהים אם ילדיהם צריכים להתמחות בענף ספורט מסוים בגיל צעיר. האמת היא שמחקרים רבים מייעצים נגד זה. בשורות הבאות ננתח את המסקנות העיקריות של מאמרי המחקר הרלוונטיים ביותר עד כה המייעצים נגד התמחות ספורט זו.

הדבר הראשון שעלינו לקחת בחשבון הוא שהתמחות ספורטיבית מוקדמת מגבירה את הסיכון לפציעות לילדים ובני נוער.

לא רק שזה יכול להרחיק את הילד מספורט במהלך הילדות, אלא שזה גם עלול להוביל להשלכות שליליות מאוד בחייו הבוגרים. במקום זאת, מומחים ממליצים לילדים לשלב ענפי ספורט שונים.

התמחות מוקדמת בענף ספורט מסוים עלולה לגרום לפציעות

ספורטאים רבים עוסקים באותו ספורט במועדונים ובקבוצות בתי ספר במהלך אותה עונה. זה מגדיל את זמן המשחק שלהם, אבל זה עשוי גם להגביר את הסיכון לפציעות שימוש יתר.

בהקשר זה יש להזכיר כי מחקר גילה כי לספורטאים בתיכון המתמחים בענף ספורט בודד יש סיכוי גבוה ב-70% להיפצע במהלך העונה מאשר אותם תלמידים העוסקים במספר ענפי ספורט.

משך הזמן המושקע במשחק ובאימונים מגביר את עוצמת הלחץ בשרירים, בעצמות, בגידים או בלוחות הגדילה. השילוב של עייפות ומתח לאימון חוזר עלול להזיק יותר מתועלת לגוף המתפתח של הילד.

לגבי הצורך להגיע לדרגה מסוימת של התמחות ספורטיבית כדי לפתח יכולות ברמת עילית, מסקנת מחקר נוספת הגיעה למסקנה שיש לדחות אימון אינטנסיבי שכזה בענף ספורט בודד עד להדרה של אחרים עד לסוף גיל ההתבגרות. זאת על מנת לייעל את ההצלחה תוך מזעור פציעות, מתח נפשי ושחיקה.

יש לציין שלפי מחקר אחר, ההתמחות המוקדמת בספורט קשורה לעלייה בשיעורי הפציעות בקרב ספורטאים בקולג'. המשמעות היא שהסיכון לפציעות חורג מגילאי בית הספר.

סיכונים אחרים של התמחות ספורטיבית מוקדמת

התמחות מוקדמת בענף ספורט מסוים עלולה לגרום לפציעות
התמחות מוקדמת בענף ספורט מסוים עלולה לגרום לפציעות.

מלבד הגדלת הסיכון לפציעות משימוש יתר, ילדים המתמחים בענף ספורט מסוים מתמודדים עם סיכונים אחרים. אחד מהם הוא התפתחות גופנית. אכן, התמחות ספורטיבית מוקדמת עלולה לפגוע בהתפתחות הספורטיבית הכללית. זה אומר שזה יכול לעכב התפתחות פיזית הרמונית.

מצד שני, זה עלול לגרום גם לבידוד חברתי, במיוחד בגלל הזמן הרב שילדים ומתבגרים משקיעים באימונים ובתחרויות.

לבסוף, התמחות מוקדמת עלולה לגרום לתשישות כזו שהילד או המתבגר עלולים להחליט לעזוב את הספורט לחלוטין. הדבר עלול להוביל גם לבעיות בקרב המבוגרים בחייו של הספורטאי הצעיר, שכן הדבר בוודאי עלול לגרום לאכזבה ותסכול.

התמחות מוקדמת אינה ערובה להצלחה

למרות כל המאמץ הכרוך בכך, לילדים המתמחים בענף ספורט מסוים אין הצלחה מובטחת. זו המסקנה של מחקר שפורסם על ידי כתב העת Sport health ב-2018.

לטענת מחברי המחקר, הורים ומאמנים עשויים להתפתות לעודד ילדים צעירים להתמחות בענף ספורט מסוים אחד מההתחלה על מנת למקסם את האפשרויות של הילד להפוך לספורטאי עילית. עם זאת, זו לא בהכרח חייבת להיות הדרך הטובה ביותר להצלחה.

למעשה, לטענת כותבי המאמר - ולפי רוב אנשי המקצוע בתחום זה - ילדים יפיקו יותר תועלת מעיסוק בענפי ספורט שונים, לפני שיתמחו בזה שהכי מעניין אותם.

התמחות ילדים וספורט

תרגול ענפי ספורט שונים עוזר לילדים לפתח אינטגרלי של כל היכולות הפיזיות שלהם. חוץ מזה, תהיה להם הזדמנות לעבור חוויות שונות ולמצוא את הספורט שהם באמת רוצים להתמחות בו - כלומר, אם באמת יש כזה שהם רוצים להתמקד בו.

אבל אין צורך שהם יתרגלו את כולם בבת אחת. הם יכולים לתרגל שני ענפי ספורט בו זמנית או לעבור מאחד לשני בהתאם לזמן העומד לרשותם. זה ירחיב את החזון שלהם ויפתח הזדמנויות שונות.

בכל מקרה, הורים לא צריכים לאבד את הצורך לעסוק בספורט בסיסי. זה יעזור להניח את הפיזי. יסודות לכל ספורט הדורש עבודת צוות ופיתוח של יכולות מרובות. מסלול ושטח הוא דוגמה טובה, שכן ספורט זה כולל לא רק ריצה, אלא גם קפיצה, התחמקות, תגובה, זריקת חפצים שונים ועבודת צוות, בין היתר.

פופולריים