מה לעשות אם הילד שלך מפחד לדבר בפומבי?

בדרך זו, נעזור לילדנו לאבד את הפחד מלדבר בפומבי
בדרך זו, נעזור לילדנו לאבד את הפחד מלדבר בפומבי.
לעזור לילדכם להתגבר על הפחד שלו מלדבר בפומבי יהיה הרבה יותר קל כאשר תעקבו אחר הטיפים במאמר זה!

להציג פרויקט מול כל הכיתה שלהם, לקחת חלק בהופעה פומבית, בחינה בעל פה... כל הדברים האלה יכולים להיות כל כך מרתיע אם הילד שלך מפחד לדבר בפומבי. אז מה אנחנו יכולים לעשות במקרים אלה?

ילדים צריכים לעתים קרובות לדבר מול קבוצת אנשים. במקרים רבים, הם נבהלים ונעלמים. הם מגמגמים, מתחילים לנשום בכבדות, הופכים לאדומים בוהקים... זה יכול להיות כל כך טראומטי עבורם בכל פעם שהם צריכים לפנות לקבוצה של אנשים.

טראומות אלו יכולות להישאר עם הילד לאורך כל גדילתו, התבגרותו ואפילו בגרותו. ישנם מבוגרים רבים שאינם יכולים לעסוק בשיחה או לבטא את עצמם כאשר יש מספר רב של אנשים בסביבה.

בתי ספר לרוב לא מלמדים ילדים כיצד להתמודד עם בעיות מסוג זה. לכן ריכזנו עבורכם סדרת טיפים ליישום בבית. איתם תראו שילדכם יקבל ביטחון עצמי ויאבד את הפחד מלדבר בפומבי.

אל תענה עבור הילד שלך

חשוב מאוד לא לדבר או לענות עבורם כשהם מבקשים ממך. זה די נורמלי שילדך לא יגיב למישהו שהוא לא מכיר. אנחנו בדרך כלל אומרים להם שהילד שלנו ביישן ואנחנו עונים להם, אבל אסור לנו לעשות את זה.

עלינו לתת לילדינו להגיב ולהביע את עצמם, גם אם ייקח להם זמן או אם קשה להם. בדרך זו, נעזור לילדנו לאבד את הפחד מלדבר בפומבי.

דרך נוספת לעזור לילדים לאבד את הפחד היא ללמד אותם טכניקות נשימה פשוטות. הם צריכים ללמוד לשאוף ולנשוף כראוי כדי לשלוט בנשימה שלהם - זה אחד הדברים שגורמים הכי הרבה קושי בדיבור בפומבי.

השתמש במשחקים אקספרסיביים כדי להתגבר על הפחד מלדבר בפומבי

כאן נוכל לשלב משחק עם הבעה. שני הגורמים הללו יחד יעזרו לילדכם לאבד את הפחד מפני דיבור בפני קהל. אחד המשחקים שיכולים לעזור להם ביותר הוא דרמה.

מסקנות שיעזרו לילדכם לאבד את הפחד מלדבר בפומבי
מסקנות שיעזרו לילדכם לאבד את הפחד מלדבר בפומבי.

בחרו סיפור ילדים שהם אוהבים והפעלו אותו, תנו להם את החלק העיקרי. סוגים נוספים של משחקים שימושיים מהבחינה הזו הם הופעות מוזיקליות או משחק עם בובות שהם צריכים להזיז ולגרום להם לדבר.

אמירת שירה היא דרך טובה לעזור להם. כבונוס נוסף, אתה עוזר להם לשפר את הזיכרון שלהם על ידי שמירה על הפסוקים, כמו גם עוזר להם להקרין את קולם כשהם מדקלמים אותם.

ה"הופעות" הללו, יהיו אשר יהיו, צריכות להתבצע מול אנשים אחרים. אם, למשל, תערכו ארוחה משפחתית בקרוב, אז נצלו את ההזדמנות להכין איתם איזשהו מערכון דרמה ולגרום להם לבצע אותו מול המשפחה. כך החשש מלדבר בפומבי יפחת אם הילד יראה שיש הרבה אנשים והם מסוגלים לעשות זאת היטב.

כתיבה כשיטה לבניית רעיונות

לפני שהמילים יוצאות מפינו, הן עוברות דרך תהליכי החשיבה שלנו והן מובנות. לכן, אם תעזור לילדך להיות שוטף יותר בכתיבה, זה יעזור לו לבנות את הרעיונות שלו טוב יותר. אתה תעזור להם להפעיל את הזיכרון והמחשבות שלהם, כמו גם את יכולתם לארגן ולקשר רעיונות.

רעיון טוב נוסף הוא לחשוב על הכותרת של סיפור ולעודד את ילדכם להמציא סיפור באמצעות הכותרת, יחד עם הדמויות והתוכן שלה. אם הם ירשמו חלק מהסיפור כל יום, הם ילמדו כיצד לבנות רעיונות כמו גם לפתח קו עלילה. יחד עם זאת, הם יוכלו לתת לדמיון שלהם להשתולל.

תמיד לתמוך בהם ולעודד אותם

העברת ביטחון לילדך היא התמיכה הגדולה ביותר שאתה יכול לתת לו בכל הנוגע לדבר בפומבי. עודד אותם תמיד בזמן שהם מדברים אם אתה מולם ומחא להם כפיים בסוף.

הבהירו עד כמה הם הצליחו וכמה הם מסוגלים. על ידי כך, הילד יקבל ביטחון והערכה עצמית - שני היבטים מרכזיים לאיבוד הפחד.

מסקנות שיעזרו לילדכם לאבד את הפחד מלדבר בפומבי

לסיום, וכפי שאמרנו קודם, ביצוע פעילויות אלו מול בני משפחה או חברים חשובים מאוד. כך הם יעמדו מול קבוצה גדולה של אנשים שתתמוך בהם תוך כדי דיבורם. הם יגדלו בביטחון עצמי וירגישו שהם באמת יכולים לדבר בפומבי.