רופא משפחה או עוזר דיגיטלי: מחלוקות בנוגע ל-eHealth

החלפת רופאי משפחה בעוזרות דיגיטליות אישיות הפכה לפופולרית יותר ויותר
החלפת רופאי משפחה בעוזרות דיגיטליות אישיות הפכה לפופולרית יותר ויותר, למרות שלעתים היא מעוררת דאגה.
החלפת רופאי משפחה בעוזרות דיגיטליות אישיות הפכה לפופולרית יותר ויותר, למרות שלעתים היא מעוררת דאגה. היום, נסקור מקרוב את המחלוקות בנוגע ל-eHealth.

פיתוחים טכנולוגיים חדשים פורצים לזירת הבריאות בעידן המאמנים האישיים והאפליקציות הסלולריות המודדות דופק, איכות השינה ואפילו הצעדים שאנו נוקטים. המעבר מרופאי משפחה לעוזרים דיגיטליים אישיים הוא מציאות הולכת וגוברת. יוזמות אלו – או חלקן – מייצרות תחושות וציפיות סותרות. עם זה בחשבון, אנחנו רוצים לדבר על המחלוקות בנוגע ל-eHealth.

מה זה בריאות?

ehealth, או בריאות אלקטרונית/דיגיטלית, מורכבת משימוש בטכנולוגיות מידע ותקשורת כהשלמה לשיטות בריאות.

מה השימושים שלו?

eHealth יכול להיות שימושי למניעה, אבחון, טיפול וניטור. בנוסף, זה שימושי בניהול בריאות, במטרה לשפר את היעילות בעלות נגישה.

לפיכך, תרחיש הבריאות מציע כיום חידושים רבים שיכולים לעורר רצונות וצרכים סותרים. חלקם שוקלים את המעבר ואף את החלפת רופאי המשפחה בעוזרות דיגיטליות אישיות.

עם זאת, ישנן מחלוקות רבות בנוגע ל-eHealth. בעוד שמפתחים רואים עתיד מבטיח, אנשי מקצוע בתחום הבריאות תופסים לפעמים את השימוש בכלים אלה כאיום פוטנציאלי.

טכנולוגיות חדשות כוללות, למשל, הודעות טקסט או SMS, המאפשרות לאנשים לשאול אנשי מקצוע בתחום הבריאות שאלות כאשר הם מרגישים שזה הכרחי. במקביל, יש לנו את המראה של מה שנקרא "צ'טבוטים" או תוכנות מחשב שנועדו לנהל שיחה. כולם כפופים לשאלות הנוגעות לפרטיות המידע.

מחלוקות בנוגע ל-ehealth: האם הודעות טקסט יעילות?

מרופאי משפחה ועד עוזרים דיגיטליים אישיים
מרופאי משפחה ועד עוזרים דיגיטליים אישיים.

כריסטינה ג'נארו ומשתפי הפעולה, במחקר שביצעו ופורסמו ב-2016, קבעו כי "התערבות המבוססת על שליחת SMS היא אסטרטגיה מבטיחה ויעילה לקידום הרגלים בריאים אצל אנשים מבוגרים".

עם זאת, במקביל, ישנן שאלות רבות וחששות לגבי האם השימוש בבריאות דיגיטלית יכול לרמוז סיכונים מסוימים במונחים של האפשרות לדחות אבחון, וכתוצאה מכך, גישה לטיפול בזמן.

מרופאי משפחה ועד עוזרים דיגיטליים אישיים

ביקורים רפואיים וירטואליים: מציאות או אוטופיה?

חשיבה על ביקורים רפואיים וירטואליים לפני זמן מה הייתה נראית כמו אוטופיה או תוצר של מחשבה דמיונית. כיום, זו מציאות הולכת וגדלה וייתכן שהזמינות שלה תגדל בהדרגה.

שירות הבריאות הלאומי של בריטניה (NHS) מציע לנקוט משנה זהירות בשימוש בשירותים אלה. בהתאם לכך, לורד אושונסי, חבר במשרד הבריאות של בריטניה, ציין בספטמבר 2018, כי " בינה מלאכותית היא תחום שנע במהירות האור ויש לו פוטנציאל אדיר ברחבי מגזר הבריאות".

במובן זה, לורד אושונסי ראה בכך "צעד ראשון חשוב לקראת יצירת סביבה בטוחה ואמינה שבה חדשנות יכולה לפרוח לטובת בריאותנו".

מחלוקות לגבי בריאות ehealth: מסקנות

לסיכום, בריאות דיגיטלית מהווה תרומה חשובה שאינה בהכרח מתחרה או מאיימת על בריאות איכותית. לכן, חיוני לתרום לפיתוח סינרגיות.

בקצרה: חשוב שמקצוען הבריאות לא יתפוס את הפרקטיקה הזו כאיום, עלבון ללילות הלימוד הארוכים שהמקצועות שלו דורשים, או מחסום לתקשורת אפקטיבית בין איש המקצוע והמטופלים שלו.

פופולריים