סוציומטריה בכיתה: מה כדאי לדעת

סוציומטריה היא שיטה שיכולה לעזור לנו להשיג נתונים ספציפיים ואובייקטיביים יותר על הקשרים הקיימים בכיתה
סוציומטריה היא שיטה שיכולה לעזור לנו להשיג נתונים ספציפיים ואובייקטיביים יותר על הקשרים הקיימים בכיתה.
בתוך כל כיתה אנו מוצאים קבוצה של אנשים שיצרו קשרים בין אישיים שונים. במאמר זה, אנו הולכים ללמוד כיצד סוציומטריה עוזרת לנו להתבונן, ללמוד ולנתח את מערכות היחסים הללו המתרחשות בין האנשים הללו.

הסוציומטריה בכיתה מקלה עלינו להבין טוב יותר את היחסים בין ילדים, וגם בינם לבין מוריהם. מערכות יחסים אלו יכולות להיות מאוד מגוונות, מגוונות ומורכבות.

בדרך זו, כל התערבות חינוכית שאנשים מציעים יכולה להיות חיובית ויעילה יותר. הסיבה לכך היא שהוא יתבסס על מחקר שיטתי יותר של יחסים חברתיים.

סוציומטריה היא שיטה שיכולה לעזור לנו להשיג נתונים ספציפיים ואובייקטיביים יותר על הקשרים הקיימים בכיתה. אבל, כדי להגיע למסקנות אלה, עלינו קודם כל לדעת מהי סוציומטריה.

מהי סוציומטריה?

סוציומטריה היא שיטה כמותית וסטטיסטית, שפותחה על ידי הפסיכותרפיסט יעקב לוי מורנו. מטרתו היא ללמוד ולמדוד את סוגי הקשרים הקיימים בסוגים שונים של קבוצות.

סוציומטריה חוקרת כיצד קבוצות מתפתחות ומתארגנות. זה גם בוחן את המיקום של כל פרט בתוך אותה קבוצה. מטרתו היא להתבונן ביחסים הבין-אישיים המתרחשים בתוך קבוצות, שנוצרו על ידי אנשים שמכירים ומשפיעים זה על זה, ושיש להם מטרות משותפות.

כלי שימושי וחדשני בסוציומטריה הוא מה שנקרא סוציוגרמה. זהו ייצוג גרפי של מבנה הקבוצה. על ידי שימוש בו נוכל להראות את היחסים בין חבריו. זה גם מראה את תת הקבוצות, את העמדה של כל אדם, אלה שהם מנהיגים, ואלה שלא שמים לב אליהם.

המבחן הסוציומטרי

לסוציומטריה ויישום מבחן סוציומטרי על מנת לקבל סוציוגרמה בית ספרית יתרונות רבים
לסוציומטריה ויישום מבחן סוציומטרי על מנת לקבל סוציוגרמה בית ספרית יתרונות רבים.

כדי לקבל סוציוגרמה, הסוציומטריה משתמשת בטכניקה הנקראת מבחן סוציומטרי.בנוסף לכך הוא משתמש בטבלה המכילה תשובות ותוצאות המכונה סוציומטריקס. המבחן מורכב משאלון עם מספר שאלות. כל אדם מציין עם אילו חברים בקבוצה שלו הוא רוצה, או לא רוצה, לבצע פעילות ספציפית.

עליך לומר לחברי הקבוצה שהתשובות שלהם לא ייחשפו לשאר חבריהם לכיתה. עם זאת, עליך להזהיר אותם שהתשובות שלהם צריכות להיות כנות ככל האפשר. אם לא, אז לא תוכל להבטיח את תקפות המחקר.

המטרה כאן היא למדוד את ההעדפות או הנטיות של כל חבר בקבוצה לאינטראקציה או תקשורת עם אחרים בתוך אותה קבוצה, לגבי משימה מסוימת. מבחן סוציומטרי יאפשר לך לקבל נתונים כגון:

  • המיקום החברתי של כל חבר בקבוצה.
  • איתור מנהיגים שעוזרים לקבוצה להתכנס ולאחר מכן לנתח את ההשלכות של מעשיהם בתוך הקבוצה.
  • רמת הקבלה שיש לכל חבר בקבוצה שלו.
  • מידע על התחומים היצרניים של הקבוצה.
  • מידת הלכידות הקבוצתית, ואם יש אינטגרציה טובה או קבוצות מבודדות שונות.
  • חברים שוליים ומבודדים שמתקשים להשתלב.
  • תגובות קולקטיביות ספונטניות לאירועים מסוימים בקבוצה, כמו שילוב חברים חדשים, למשל.

חשוב להדגיש כי ניתן ליישם את המבחן בקבוצה יציבה ומובנית. כיתה או קבוצת תלמידים ממלאים את המאפיינים הללו.

לכן, מסיבה זו, יישום מבחן סוציומטרי בכיתה יכול להיות יעיל מאוד לעזור לנו להבין את מערכות היחסים המתפתחות בין חבריה.

היתרונות של סוציומטריה בכיתה

לסוציומטריה ויישום מבחן סוציומטרי על מנת לקבל סוציוגרמה בית ספרית יתרונות רבים. זה בעיקר בגלל שהוא מאפשר ידע והבנה טובים יותר של התפקוד האמיתי של הכיתה ועד כמה הם משולבים.

סוציומטריה יכולה לעזור לנו לגלות מה באמת קורה בקבוצה. זה משהו שלא תמיד קל לזהות רק על ידי הקפדה על מצוות. המבחן יכול גם לחשוף קשרי זיקה בין חברים שיש לקחת בחשבון ולטפל בהם.

כל המידע במובן זה הוא בעל ערך רב ושימושי על מנת למנוע מצבים של הטרדה, דחייה או בריונות בכיתה. זה גם מאפשר למורים לקבל כל החלטה חינוכית ופדגוגית נחוצה בכיתה. ולבסוף, זה יכול לעזור להם ליצור אסטרטגיות דידקטיות שמטרתן היא לעבוד על אינטגרציה בתוך הכיתה.

בקיצור, ניתן להשיג את כל הדברים הללו על ידי התחשבות בהיבטים כמו תקשורת, שיתוף פעולה, סולידריות, חברות ואמפתיה בין ילדי הכיתה.

פופולריים