למדו את ילדיכם לסמוך על שיקול הדעת שלהם

חיוני ללמד ילדים לסמוך על כושר השיפוט שלהם החל מנעוריהם
על מנת להימנע מכך, חיוני ללמד ילדים לסמוך על כושר השיפוט שלהם החל מנעוריהם.
כשהילדים שלנו צריכים להתמודד עם החיים בעצמם, הם יצטרכו כבר לבנות קריטריונים משלהם כדי להנחות את עצמם. האם אתה רוצה לדעת איך לעזור להם לעשות זאת?

במהלך גיל ההתבגרות, הורים רבים נדהמים, ואף מאוכזבים, מהבחירות של ילדם. הם אינם מצליחים להבין את הסיבה להתנהגויות מסוימות ומרגישים חסרי אונים כשהם צופים בבני הנוער שלהם הולכים בדרכים שעלולות לגרום להם נזק. על מנת להימנע מכך, חיוני ללמד ילדים לסמוך על כושר השיפוט שלהם החל מנעוריהם.

אסור לשכוח שלחנך ילד זה להכין אותו לחיים; לתת להם את הכלים הדרושים כדי להיחלץ מהסערות העתידיות שהם עלולים להיתקל בהם וללמד אותם להבדיל בין טוב לרע. גידול ילד הוא משימה מפרכת הדורשת התמדה וכוח רצון. והרבה פעמים, בניגוד למה שהגוף שלנו אומר לנו, זה יותר עניין של ללמד אותם לחפש תשובות במקום לתת להם ישירות את התשובות.

הצורך לעצב את הקריטריונים שלהם

כשהילדים צעירים, ההורים שלהם מקבלים את כל ההחלטות עבורם. באיזו שעה הם הולכים לישון, מה הם אוכלים, איך הם מתלבשים, אילו צעצועים יש להם או באיזה בית ספר הם לומדים. גם אם הם מקשיבים לדעתו של הילד, הם מחליטים אילו בגדים הם לובשים ואיזה פעילויות מחוץ לבית הספר הם עושים.

עם זאת, עם תחילת ההתבגרות, זה בריא וטבעי שילדים יתחילו לדרוש עצמאות הדרגתית. הלילות הראשונים בבתי חברים, הטיולים הראשונים והתכניות ללא השגחת מבוגר מופיעים ובקיצור, ילדים מתחילים להשתחרר קוגניטיבית מהוריהם.

איך אתה יכול ללמד את הילדים שלך לסמוך על שיקול הדעת שלהם
איך אתה יכול ללמד את הילדים שלך לסמוך על שיקול הדעת שלהם?

בשלב מכריע זה של גיבוש זהות, בו קבוצת השווים ממלאת תפקיד כה חשוב, חיוני לבני נוער שיהיו לרשותם כלים רגשיים מסוימים. יהיו מקרים רבים שבהם הם יצטרכו להתמודד עם לחץ חברתי, אתגרים מצד חבריהם; הם יצטרכו להתמודד עם חוסר הביטחון הפיזי שכל כך נפוץ בגיל הזה, והם יתמודדו עם החלטות חשובות.

מכל הסיבות הללו, חיוני לבני נוער שיעצבו את הקריטריונים שלהם. הם חייבים להיות בעלי הערכה עצמית וביטחון עצמי גבוה, הם חייבים להיות בעלי ערכים מושרשים ומופנמים וידע להבחין מה נכון. רק כך הם יוכלו לעמוד איתן מול לחץ חיצוני, מבלי ליפול להתנהגות בלתי הולמת מחשש שלא יתקבלו, ולשמר את מהותם ללא צורך לחקות או לרצות איש.

איך אתה יכול ללמד את הילדים שלך לסמוך על שיקול הדעת שלהם?

כדי שילדים יגיעו לגיל ההתבגרות עם קריטריון שכבר נוצר ויוכלו לסמוך עליו, יש צורך ללמד אותם לעשות זאת מגיל צעיר. עלינו לנסות להעביר להם ערכים מהותיים מסוימים, ולהגביר את הביטחון העצמי שלהם. לשם כך, אנו יכולים לפעול לפי ההנחיות הבאות:

  • עונש יכול לגרום לילדים לציית, אבל הוא לא מלמד אותם מדוע התנהגות מסוימת היא שלילית. לכן, עדיף להימנע משיטה זו ולהחליף אותה בדיאלוג והשלכות טבעיות. אם, למשל, הוא לא חולק את הצעצועים שלו עם ילדים אחרים, במקום לקחת אותם, אמור לו שהתנהגות זו אומרת שאחרים לא ירצו לשחק איתו.
  • תן להם להחליט ולהתנסות. נכון, כהורים, רווחת ילדינו היא באחריותנו. אבל יש צורך גם לתת להם, מינקות, מקום לקבלת החלטות בהתאם לגילם, כדי שיוכלו לחוות את ההשלכות של מעשיהם והחלטותיהם. אל תיתן להם את כל מה שכבר נעשה; זכרו שיום אחד הם יצטרכו לעשות זאת בעצמם ואנו צריכים שהם ילמדו בהדרגה.
  • נצל הזדמנויות לקיים דיאלוגים מעשירים על נושאים חשובים. בחרו סרטים, ספרים או סיפורים העוסקים בערכים ודנו בהם עם ילדיכם. הקשיבו לדעותיהם, פתרו את הספקות ודברו עליהן.

אבטחה לכל החיים

בלהיטות שלנו למנוע מהילדים שלנו לסבול, מפתה לתת להם את התשובות ולהוביל את הדרך. עם זאת, הגנת יתר תמנע מהם את האמון בישות היחידה שתמיד תהיה איתם: עצמם. אם הם צריכים לעשות את הטעויות שלהם, עדיף שהם יעשו זאת בסביבה בטוחה, שיקבלו את התמיכה וההדרכה שלך כדי להתגבר על הכישלונות שלהם.

גיל ההתבגרות הוא תקופה סוערת ומאתגרת. עם זאת, כל הורה יכול להיות רגוע בידיעה שילדיו יכולים לסמוך על כושר השיפוט שלהם. לא תמיד תהיה לצידם, אבל אם יש להם את הבסיס הזה, הם יהיו בטוחים לכל החיים.