כיצד לטפח התקשרות בריאה במהלך הילדות?

קשר התקשרות בריא הוא הסיבה העיקרית לביטחון בילדות ומשהו מהותי גם בחיינו הבוגרים
קשר התקשרות בריא הוא הסיבה העיקרית לביטחון בילדות ומשהו מהותי גם בחיינו הבוגרים.
זה חיוני ליצור קשרים בריאים ובטוחים מלידה. התפתחות האישיות של ילדים, מערכות יחסים עתידיות ובריאות הנפש יהיו תלויים בכך. אז איך אתה יכול לטפח התקשרות בריאה במהלך הילדות?

קשר התקשרות בריא הוא הסיבה העיקרית לביטחון בילדות ומשהו מהותי גם בחיינו הבוגרים. למעשה, ההתפתחות הרגשית והתפתחות האישיות הנכונה שלנו יהיו תלויים בכך.

לכן, חשוב להצביע על החשיבות של להעניק לילדינו את כל החיבה והטיפול שהם צריכים מלידה כדי שיגדלו כאנשים בעלי יכולת לתת ולקבל אהבה.

זה הבסיסי לבריאות הנפשית שלנו שהקשר הזה קיים בין בני אדם. הקשר שנוצר בין האם לילד יהיה מכריע לגיבוש אישיותם הבוגרת.

מהו קשר התקשרות בריא?

קשר ההתקשרות הוא האיחוד הרגשי שנוצר בין האם, או המטפל העיקרי, והילד מלידה. קשר זה יהפוך למפתח בהתפתחות הפסיכולוגית של הילד ובגיבוש אישיותו.

אז איך אתה יכול לטפח התקשרות בריאה במהלך הילדות
אז איך אתה יכול לטפח התקשרות בריאה במהלך הילדות?

הקשר הזה לא מסתיים כאשר הינקות חולפת; זה יהיה הבסיס למערכות יחסים עתידיות לאורך חיי הילד. ההתקשרות לאנשים החשובים בחיינו תימשך לאורך כל התפתחותנו, גם כמבוגרים.

כיצד מתרחשת היווצרות ההתקשרות?

מרגע לידת התינוק, הם קליטים לכל גירוי המגיע מדמות ההתקשרות שלהם, בדרך כלל האם. במהלך השנה הראשונה לחייו הילד יוצר את הקשר הזה עם האדם שיש לו יותר מגע איתו, ואז מתעורר הפחד מזרים.

התקשרות בריאה מספקת ביטחון והגנה לילד במצבים מאיימים. כאשר קשר ההתקשרות מבוסס היטב, הילד חוקר את העולם ברוגע, בידיעה שדמות ההתקשרות שלו תהיה שם כדי להגן עליו.

כאשר הקשר אינו מתבסס כראוי, מתעוררים פחדים וחוסר ביטחון, וזה ישפיע על האופן שבו ילדים מתנהגים ומתייחסים לאחרים.

"התקשרות היא מערכת יחסים רגשית שמתבססת מלידה ועד מוות, ולכן היא נמשכת לאורך כל החיים."

- ג'ון בולבי -

סוגי קבצים מצורפים שהוצעו על ידי Bowlby

 • קובץ מצורף מאובטח. זה נקבע על ידי חוסר תנאי. הילד יודע שאמו או המטפל העיקרי שלו לא יאכזבו אותם, לא משנה מה. אנשים עם התקשרות בטוחה במהלך הילדות נוטים להתייחס בצורה בריאה כמבוגרים.
 • התקשרות חרדה או אמביוולנטית. בסוג זה של התקשרות, הילד אינו בוטח וחש חוסר ביטחון ביחס למטפלים שלו. הם מרגישים שהם עלולים להינטש, וזה מייצר תחושות של פחד וחרדה. מבוגרים עם סוג זה של התקשרות יהיו אלה שאין להם עצמאות רגשית.
 • התקשרות נמנעת. ילדים עם סוג זה של התקשרות מניחים שהם לא יכולים לסמוך על המטפלים שלהם, וזה גורם להם סבל. הם לא בוכים כשהם נפרדים מדמות ההתקשרות שלהם ונמנעים מכל מגע קרוב. מבוגרים שבילדותם היו מסוג התקשרות נמנעת יתקשו בהתייחסות לזולת ויהיו תחושות של דחייה של אינטימיות עם אחרים.
 • התקשרות לא מאורגנת. סוג זה של התקשרות הוא תערובת של התקשרות נמנעת וחרדה. כאן, הילד מציג התנהגויות סותרות ולא מספקות. זה יהיה מנוגד לחלוטין להתקשרות בטוחה, שכן זה יתרחש כאשר הייתה נטישה מוקדמת והילד לא סומך על המטפלים שלו. כמבוגרים, הם אנשים עם תסכול וכעס גבוהים; הם מרגישים שהם לא אהובים ודוחים מערכות יחסים, אם כי עמוק בפנים אלו הם הרצון הגדול ביותר שלהם.

מה ניתן לעשות כדי לטפח קשר התקשרות בריא?

 • שמרו על קשר מרגע הלידה.
 • הנקה בכל הזדמנות אפשרית.
 • לישון קרוב לתינוק כדי שישימו לב לקרבה שלך.
 • שמרו על קשר גוף עם הילד. הם צריכים להיות קשורים לאמם בכל מצב בחיי היום יום שלהם.
 • הסתמכו על הבכי שלהם כביטוי מוקדם של השפה. אם הם בוכים, משהו לא בסדר, וחשוב לטפל בצרכים שלהם. אל תתעלם מהם כשהם בוכים. אם הם בוכים, זה בגלל שהם מרגישים לא בנוח או מוטרדים.
 • בכל הנוגע להקניית הרגלים לילדים, עלינו להיות גמישים. אל תכריח את התינוק שלך לאכול או לישון, למשל.
 • שמור על איזון. אתה לא צריך להיות קפדן מדי ולא מתירני מדי; הדבר הנכון לעשות הוא לכוון לאמצע.
 • גם אמא וגם אבא מטפלים בתינוק. שניהם צריכים לבנות סביבה בטוחה ובטוחה עם הקטן.

כבר ראיתם כמה חשוב ליצור קשר התקשרות בטוח ובריא. כי זה מה שיקבע את האישיות העתידית שלהם, את התפתחות הקשר ובסופו של דבר את בריאותם הנפשית. חשוב שנשתדל לטפח את הקשר הזה כדי שילדינו היום יהיו מבוגרים בריאים מחר.

פופולריים