לעזור לילדך להתמודד עם אובדן של חבר

לעזור לילדך להתמודד עם אובדן חבר
לעזור לילדך להתמודד עם אובדן חבר.
אובדן חבר הוא אחד המצבים הקשים ביותר שיכולים להתרחש במהלך הילדות או ההתבגרות. מסיבה זו, נשתף כמה טיפים שיעזרו לילדכם בתהליך זה.

כל ההורים חוששים מהרגע שבו ילדיהם מגיעים לגיל ההתבגרות וצריכים להתמודד עם הפרידה הראשונה שלהם. עם זאת, לעתים קרובות אנו לא מבינים שילדים יכולים לעבור תהליך אבל הרבה לפני גיל ההתבגרות מסיבות שונות. מעבר דירה, שינוי בית ספר, מוות של חיית מחמד או אובדן של חבר הם כמה דוגמאות.

בקיצור, כל נסיבות שגורמות להיעדר משהו חשוב או יקר לילד יכולות לעורר תהליך אבל, בהתחשב בכך שיש להטמיע אובדן כה יקר. כאשר ידידות כבר לא נוכחת בחיי ילדנו, הם מתמודדים עם מצב קשה ברמה רגשית. לכן, כהורים, עלינו להיות מוכנים ללוות, לתמוך ולהדריך אותם במסע הכואב הזה.

מה זה אומר שילד מאבד חבר?

ישנן סיבות רבות לכך שהילד שלך יצטרך להתמודד עם אובדן של חבר. במהלך הילדות, סביר להניח שזה יתרחש עקב החלטות משפחתיות של ההורים, כגון שינוי מקום מגורים.

איך עוזרים לילדכם להתמודד עם אובדן חבר
איך עוזרים לילדכם להתמודד עם אובדן חבר?

ככל שהם מתבגרים, הם עשויים ללכת לדרכם, במיוחד בשנות בית הספר המעבר. למשל, המעבר מגן ילדים וחטיבת ביניים לתיכון. בהזדמנויות רבות, המרכזים הנבחרים ללימודי המשך שונים וילדים מפסיקים להתראות.

יתרה מכך, בכל גיל, ייתכן שהחברות תסתיים בהחלטה של אחד משני הילדים. הם עשויים להילחם, להתווכח או שאחד מהם עשוי ליצור סוג אחר של ידידות, להשאיר בצד את זה שהיה פעם החבר הכי טוב שלהם.

בכל אחד מהמקרים הללו, שילד או צעיר יאבד חבר אינו אירוע פעוט. מצב זה כרוך בהרבה יותר ממה שאנו עשויים לחשוב בהתחלה:

  • הם מאבדים את מי שליווה אותם בחיי היום יום והפך את שהותם בבית הספר לנעימה יותר. כשהחברות נעלמת, הם יכולים להרגיש מאוד בודדים, מבולבלים וחסרי התמצאות בבית הספר.
  • הם מוצאים את עצמם לפתע ללא שותפם, ללא האדם שאליו יכלו למסור את סודותיהם, פחדיהם ורצונותיהם. במיוחד במקרה של בני נוער, אובדן חבר יכול לגרום להם להרגיש לא מובנים. בגיל הזה יש התרחקות טבעית מההורים לטובת חברות.
  • הם מתמודדים עם רגשות קשים כמו אכזבה, בגידה, חוסר אמון או אשמה מבלי שיש להם עדיין מספיק משאבים לנהל אותם בשל גילם הצעיר.

איך עוזרים לילדכם להתמודד עם אובדן חבר?

  • לאמת את הרגשות שלהם. כמבוגרים, אנו יכולים לטעות ולמזער את האובדן של ילדינו ולהמעיט בערכו של רגשותיהם. הימנע מביטויים כגון, "אני לא כזה עניין גדול! " כי זה כן. בעולם המצומצם שלהם, היעדר ידידות הוא נסיגה רגשית קשה.
  • עזרו להם להבין ולהביע את רגשותיהם. לילדים יכול להיות קשה לזהות את הרגשות שלהם, להבין מדוע הם מתעוררים ולשתף אותם, לבטא אותם. אבל זו משימה חיונית כדי להתגבר על האבל. לכן, הסבירו להם שזה נורמלי להרגיש עצב, כעס או בלבול והראו את זמינותכם להקשיב להם.
  • למד אותם איך להתמודד עם תסכול. ברוב המקרים, אובדן החברות ייגרם מהחלטה שאינה בשליטת ילדכם. זה יכול ליצור תחושה גדולה של כעס וחוסר אונים. לכן, למד את ילדך לנהל תסכול על ידי עבודה על הגמישות הפסיכולוגית ויכולת ההסתגלות שלו לשינויים.
  • נסה למנוע מהילד שלך ליפול לאשמה או טינה. כאשר מתמודדים עם אובדן ידידות, זה נורמלי שילדים יפנו כעס נגד עצמם או נגד החבר. הם גם יחפשו את מי להאשים במצב. עם זאת, שתי האפשרויות מזיקות מאוד מבחינה רגשית. לכן, עדיף שתעזור לילדך להבין שלפעמים הדרכים של אנשים מתפצלות ושזה נורמלי בחיים.

לעזור לילדך להתמודד עם אובדן חבר

אם ילדכם עובר את המצב הקשה הזה, הוא זקוק לנוכחות, לנחמה ולהדרכה שלכם. הדרך שבה אתה מלמד אותם להתמודד עם מצוקה יכולה לעשות את כל ההבדל. אז אל תהססו ליישם את העצות הללו.