לעזור לילדים להתמודד עם אכזבה

מסיבה זו, חשוב לעזור לילדים ללמוד כיצד לנהל אכזבה
מסיבה זו, חשוב לעזור לילדים ללמוד כיצד לנהל אכזבה.
אכזבה היא חלק מהחיים, וגם ילדים חווים אותה. אם ילדים ילמדו לנהל אכזבה, הם יהיו חזקים יותר בגללה.

כולנו צריכים להתמודד עם מצבים בחיינו שהם רחוקים ממה שדמיינו. מערכות יחסים שמסתיימות, חברות שאינה עומדת בקנה אחד, פרויקטים מתסכלים... אכזבה היא חלק מהחיים, ואפילו הילדות לא נחסכת מנוכחותה. מסיבה זו, חשוב לעזור לילדים ללמוד כיצד לנהל אכזבה.

כהורים, הרצון הגדול ביותר שלנו הוא לשמור על בטיחות הקטנים שלנו. לא רק ברמה הפיזית, אלא גם רגשית. אנו מנסים להציל אותם מכל כאב, מכל סבל, כדי שיוכלו ליהנות מילדות שלווה ומאושרת.

למרבה הצער, אנחנו לא יכולים לשלוט בכל מה שקורה. באופן בלתי נמנע, אכזבה תדפוק על דלתך יום אחד. לכן, אנחנו צריכים להיות מוכנים ללמד אותם להתמודד עם זה בצורה בריאה. בנוסף, עלינו לתת להם משאבים שיעזרו להם ללמוד ולצאת חזקים יותר ממצבים אלו.

למה מתרחשת אכזבה?

נוכל להגדיר אכזבה כמערכת של רגשות שליליים המופעלים כאשר משהו לא הולך כמתוכנן. בכל המקרים, אכזבה קשורה קשר הדוק לציפיות.

טיפים שיעזרו לילדים להתמודד עם אכזבה
טיפים שיעזרו לילדים להתמודד עם אכזבה.

האשליה שיצרנו במוחנו נשברת על ידי האכזבה. סבלנו מאובדן של משהו שחשבנו שהוא אמיתי. ההבדל בין מה שאנחנו מצפים למה שקורה בפועל הוא זה שמשחרר עצב, כעס ותסכול.

נכון שציפיות הן בלתי נמנעות. כדי לנוע ברחבי העולם, עלינו לצפות מה עומד לקרות. אבל, כשהציפיות שלנו לא גמישות ולא מציאותיות, יש בעיה. אם לא נהיה מוכנים לקבל שדברים משתנים, האכזבה תפגע בנו יותר.

מצד שני, חשוב לזכור שההשפעה תהיה קשה יותר ככל שתהיה לנו מעורבות רגשית גדולה יותר במצב. כלומר, האכזבה תכאב יותר ככל שנהיה קרובים יותר לאדם המאכזב אותנו. כמו כן, האכזבה מפרויקט מתסכל תהיה גדולה יותר ככל שהשקענו בו יותר זמן ומאמץ.

אכזבה בילדים

למרות שהילדות נראית כמו שלב נפלא שרבים מאיתנו רוצים לחזור אליו, אנחנו לא יכולים לשכוח שגם ילדים מתמודדים עם אתגרים. ככל שננסה להגן עליהם, האכזבה תופיע בדמות מורה שנותן ציון רע, חבר שבוגד בהם או נסיונות לצוות שהם לא עושים.

חשוב להיות עם ילדכם ברגעים אלו ולהנחות אותו להתמודד עם החוויות הללו בצורה הולמת. הנה כמה קווים מנחים שעשויים לעזור לך ללמד את ילדך כיצד להתמודד עם אכזבה.

טיפים שיעזרו לילדים להתמודד עם אכזבה

  • למד אותם להציב ציפיות ריאליות. חשיבה חיובית והערכה עצמית הם שני ערכים חשובים ללמד את ילדכם. עם זאת, איננו יכולים ליפול לאשליה שהעולם מושלם וכך גם אנחנו. במקום זאת, עלינו לנתח את המציאות כפי שהיא ולשנות את המחשבות שלנו. חשוב לדעת מה יכול לקרות ולהיות מוכנים להתמודד עם זה.
  • עבודה על גמישות מחשבתית. אנשים נוקשים נוטים לסבול יותר מאירועים בלתי צפויים של החיים. אז בואו נעזור לילדינו להבין שדברים משתנים ועלינו ללכת עם הזרם. חשוב לדעת כיצד להתאים את המחשבות וההתנהגות שלנו לשינויים.
  • עזרו להם לא להיתקע בכאב. רגשות מביאים לנו מידע. ואז, ברגע שאנחנו שומעים את זה, אנחנו צריכים להתקדם. אל תחזק את ההתפלשות ברחמים עצמיים. מצד שני, עודדו אותם לקום בהרגשה חזקה וחכמה יותר.
  • הנח אותם כדי שיוכלו לפרש מחדש אכזבה ולראות אותה מנקודת מבט רחבה יותר. זה לא בריא לחשוב שהאדם השני הוא רשע או שאנחנו לא מספיק טובים. כל חוויה מביאה לנו למידה. בנוסף, התפקיד שלנו הוא לא לשפוט אחרים, אלא לצאת מזה בהרגשה חזקה יותר.

פופולריים