האם אתה משווה את הילדים שלך לאחרים?

האם אתה משווה את הילדים שלך לאחרים
האם אתה משווה את הילדים שלך לאחרים?
האם אתה משווה את הילדים שלך לאחרים? השוואות אלו עלולות לפגוע בילדינו, ולכן עלינו להימנע מהן. למד כמה מפתחות שיעזרו.

האם אתה משווה את הילדים שלך לאחרים? כל הורה צריך לשאול את עצמו את השאלה הזו. ואם התשובה היא כן, עליך להפסיק לעשות זאת מיד. השוואות אינן מועילות והן אינן מועילות לבריאותו הפסיכולוגית של ילדכם. למעשה, הם פוגעים בהערכה העצמית שלהם ובגיבוש הזהות האישית שלהם.

כהורים, יש לנו נטייה להשוות את ילדינו לאחרים. לעתים קרובות, אנו עושים זאת כדי לוודא שהילדים שלנו מתפתחים כרגיל ולראות אם משהו אינו תקין. עם זאת, הבעיה היא כאשר אנו עורכים את ההשוואות הללו מולם. מה קורה אז?

מה קורה אם אתה משווה את הילדים שלך לאחרים?

באופן כללי, לכולנו יש נטייה לעשות השוואות. אנחנו הולכים לסופר לקנות אוכל וכל הזמן משווים מחירים לחנויות אחרות. בגלל זה, לעתים קרובות אנו משווים את ילדינו מבלי להבין את ההשלכות של כך. זה כאילו זה אוטומטי.

כאשר אתה משווה בין אחים, אתה עלול להתחיל לראות יריבויות, עימותים וקנאה ביניהם. זה יכול להוביל לתפיסה שגויה שאח אחד אהוב על הוריו יותר מהשני. כתוצאה מכך, הדבר עלול לפגוע בהערכה העצמית שלהם, בביטחון העצמי, ואף להוביל לחוסר ביטחון.

מדוע הורים משווים את ילדיהם לאחרים?

לעתים קרובות הורים מבצעים השוואות של ילדיהם עם ילדים אחרים, אפילו מבלי להבין זאת. למה? אם אתם מלמדים את ילדכם ללמוד לרכוב על קטנוע, ותראו ילד אחר שמסוגל לעשות זאת היטב, בטח תגידו: "תראו איך הילד הזה עושה את זה". אנחנו עושים את זה כדי לשמש מודל לילדים שלנו, אבל זה בעצם פוגע בהם.

אנו משתמשים בהשוואות כצורה של מוטיבציה לפיתוח מיומנות מסוימת, התנהגות או כל דבר אחר שאנו רואים כשימושי כהורים. עם זאת, מה שאנחנו בעצם עושים זה לגרום להם לחשוב שככה אנחנו רוצים שהם יהיו. ואנחנו עושים זאת מבלי לקחת בחשבון את המאפיינים והיכולות שלהם.

השלכות כאשר אתה משווה את ילדיך לאחרים

כהורים, יש לנו נטייה להשוות את ילדינו לאחרים
כהורים, יש לנו נטייה להשוות את ילדינו לאחרים.

להשוואה של ילדכם לאחים, בני דודים, חברים, שכנים, חברים לכיתה וכו', יהיו השלכות. לא רק שזה ישפיע עליהם ברגע, אלא גם בטווח הארוך.

קנאה וקנאה

כשאתה עורך השוואות בין אחים, אתה עלול להתחיל לשים לב לרגשות של קנאה וקנאה בין ילדיך. הם עשויים להתחיל לחשוב שהוריהם מאושרים יותר מהתכונות של אחיהם מאשר מהאיכויות שלהם. לאחר מכן, הם יחשבו שהם אוהבים יותר את אחיהם. בסופו של דבר, תהיה לכך השפעה שלילית על מערכת היחסים שלהם.

יריבות עם ילדים אחרים

בדומה לנקודה הקודמת, כאשר נשווה את הקטנים שלנו לילדים אחרים, הם יתחילו לראות בהם יריב. התפיסה של ילדכם היא שאתם מעריכים ומקבלים את הילד השני יותר ממה שאתם מקבלים אותו.

קושי למדוד את הצלחותיהם האישיות

תוצאה נוספת של השוואת ילדיכם עם אחרים היא שהם לא יבססו במדויק בסיס לדרישות והציפיות העצמיות שלהם. זה ישפיע על ההתפתחות האישית שלהם מכיוון שהילד הקטן שלך יתרגל למדוד את ההישגים והכישלונות שלו לפי הצלחות של אחרים. במקום זאת, זה צריך להתבסס על ההישגים שלהם והערך שלהם.

פגיעה בהערכה העצמית

ההשוואות שלנו הן בעלות כוונות טובות ונועדו לשמש מודל ללמידה. עם זאת, ילדכם אינו רואה זאת כך. ההבנה שלהם היא שאתה אוהב את התכונות שיש לאחרים שאין להם. בסופו של דבר זה יוצר חוסר בטחון וחוסר ביטחון עצמי שפוגע בהערכה העצמית שלהם.

סיכום

לסיכום, עליך לחשוב אם אתה משווה את ילדיך לאחרים או לא. אם כן, ואתה רוצה לשנות את האסטרטגיה שלך, אנו ממליצים לעודד ולחזק התנהגויות חיוביות, ולא לייחס התנהגויות אלה לאנשים ספציפיים.

חשוב מאוד שילדיכם יבינו שאתם מקבלים אותם כמו שהם, כולל החוזקות והחולשות שלהם. כמו כן, הם צריכים לדעת שהחולשות שלהם לא משפיעות על האהבה הבלתי מותנית שיש לך אליהם.

פופולריים