איך לעזור לילדיכם לפתח חוש צדק?

עלינו להבין תחילה כיצד ילדים מפתחים חוש צדק
עם זאת, כדי להבין את טענותיהם, עלינו להבין תחילה כיצד ילדים מפתחים חוש צדק.
התפיסה של ילדים לגבי נכון ולא נכון משתנה ומתפתחת ככל שהם גדלים. והדרכת הוריהם היא יסודית בתהליך. קרא עוד על נושא זה במאמר הבא.

כל ההורים שמעו את ילדיהם אומרים את המשפט "זה לא הוגן!" אין ספור פעמים. זה יכול להיות בגלל שאח קיבל פריבילגיה שלא, הם קיבלו עונש או תוצאה בגלל התנהגות לא נכונה, או פשוט בגלל שהוצאנו אותם מהאמבטיה מוקדם ממה שהם רצו. עם זאת, כדי להבין את טענותיהם, עלינו להבין תחילה כיצד ילדים מפתחים חוש צדק.

למשפחה יש תפקיד חיוני בחינוך ובערכים המוסריים של הילדים. הוכח שזה מתרחש באמצעות סוציאליזציה; אינטראקציה עם בני אדם אחרים. כך הקטנטנים מבינים נורמות חברתיות ומפתחים מושג מה הוגן ומה לא הוגן. אז איך אנחנו יכולים להקל עליהם?

תחושת הצדק אצל ילדים

תפיסת הצדק של הילדים שלנו תהיה שונה בהתאם לגיל ולשלב ההתפתחות שלהם. מחברים חשובים, כמו פיאז'ה וקולברג, תרמו תרומות מעניינות להבנת התהליך הזה.

במה ראשונה

לילדים אין תפיסה אמיתית של מוסר עד שהם בני ארבע. מבחינתם, כל מה שהם אוהבים או רוצים הוא הוגן, בעוד שכל מה שהם לא אוהבים או לא רוצים הוא לא הוגן.

מסיבה זו, מקובל שילדים מאשרים שזה לא הוגן להכריח אותם לעזוב את הפארק כשהם נהנים כל כך, או שזה לא הוגן שצריך להוריד את תחפושת הפיראטים כדי ללבוש את מדי בית הספר.

תחושת הצדק אצל ילדים
תחושת הצדק אצל ילדים.

הם עדיין לא מבינים את המוסכמות החברתיות וגם לא יכולים להסיק את הצורך במה שאנו מבקשים מהם לעשות. ילדים מקשרים לעוול את חוסר היכולת להיות עצמם - לא לספק את רצונותיהם המיידיים כדי להיענות לפקודות של אחרים.

שלב שני (ריאליזם מוסרי)

מאוחר יותר, בין הגילאים חמש עד שמונה, ילדים נכנסים לשלב הריאליזם המוסרי. בשלב זה, הם מבינים שסטנדרטים הם משהו שנכפה מבחוץ על ידי דמויות סמכות כמו הורים, מורים או אלוהים.

הם מניחים שהכללים הם מוחלטים ואי ציות להם תמיד יהווה סיבה לעונש, ללא קשר לכוונתם להפר אותם. זו הסיבה שאנו רואים לפעמים ילדים שמבקשים להעניש את אח על ששפכו את המיץ על החולצה שלהם, גם אם זה היה בטעות.

שלב שלישי (רלטיביזם מוסרי)

לבסוף, בגיל תשע, ילדים מבינים שחלים הם הסכמים בין אנשים ושזה מעשה מרצון לדבוק בהם כדי להבטיח טובת הכלל. כמו כן, הם מתחילים לקחת בחשבון את הכוונות של אנשים אחרים, כמו גם את התוצאות של מעשיהם. יתרה מכך, הם מבינים שהכללים יכולים להיות גמישים ועומדים לדיון.

מפתחות לעזור לילדים לפתח חוש צדק

כל הקטינים יעברו תהליך זה במהלך התפתחותם, אם כי ההתקדמות האישית של כל ילד עשויה להשתנות. בהתחשב בחשיבות הסוציאליזציה בהתפתחות המוסרית, פעולות המתרחשות בבית יסייעו או יפריעו ליכולת של ילדים לפתח תחושת צדק. אז איך אנחנו יכולים לעזור להם?

  • למרות שהם קטנים ואנחנו מרגישים שהם לא לגמרי יכולים להבין את ההגיון שלנו, בואו ננסה תמיד להסביר להם את הסיבה לכללים שאנו מטילים. הם לא צריכים ללכת לישון רק "כי אמא או אבא אומרים את זה", אלא בגלל שהם צריכים לנוח כדי ללכת לבית הספר למחרת.
  • עלינו להתחלף (לסדר את השולחן, למשל) ולהקצות אחריות שווה לכל בני הבית. כך, הקטנים יבינו באופן טבעי ששמירה על הכללים ושיתוף פעולה מועילים לכולנו, וזה משהו שאנחנו עושים לטובת הכלל.
  • תן להם להטיל ספק בכללים כדי לפתח חשיבה ביקורתית ולהביע את דעתם. טוב להקשיב לטיעונים שלהם כדי שנוכל להסביר ולנהל איתם משא ומתן במקום לכפות.

בואו נזכור שכהורים, המטרה שלנו היא לא לגרום לילדים שלנו לציית, אלא להפנים ערכים וללכת אחריהם מתוך שכנוע. לשם כך, הכלי הטוב ביותר שיש לנו הוא הדוגמה והיחסים המשפחתיים הבריאים שבהם שוררים כבוד ואמון.

פופולריים