סוציאליזציה בילדים: 4 מושגי מפתח

אנו מסבירים ארבעה מושגי מפתח בשיפור הסוציאליזציה של ילדכם
במאמר זה, אנו מסבירים ארבעה מושגי מפתח בשיפור הסוציאליזציה של ילדכם.
חלק חיוני בהתפתחות הילדות הוא רכישת הכישורים החברתיים הדרושים כדי להתייחס לאנשים אחרים. במאמר זה, אנו מסבירים ארבעה מושגי מפתח בשיפור הסוציאליזציה של ילדכם.

בני אדם הם חברתיים מטבעם. אנו חיים בקהילות ומתקשרים כל הזמן עם אחרים. למעשה, אנו מתחילים ללמוד לחיות עם אנשים אחרים בגיל צעיר מאוד. אבל זה לא תמיד קל. מסיבה זו, אנו מציגים מאמר המתמקד בכמה מהמפתחות החשובים ביותר לסוציאליזציה נכונה אצל ילדים.

חשוב לזכור שההתנסויות הראשונות של ילד בסוציאליזציה מתרחשות במשפחה. מעל לכל, אלה יכולים לעזור לקבוע את הדרכים שבהן הילד ימשיך לתקשר עם העולם.

"אינטליגנציה רגשית מתחילה להתפתח בשנים הראשונות. כל חילופי הדברים הקטנים שיש לילדים עם הוריהם, המורים וביניהם נושאים מסרים רגשיים".

- דניאל גולמן -

מהי סוציאליזציה?

סוציאליזציה היא תהליך למידה מתמשך שבאמצעותו אנו רוכשים שורה של מיומנויות על מנת ליצור אינטראקציה מיטבית עם אנשים שונים בהקשרים שונים.

אנו מפנימים בהדרגה את נורמות ההתנהגות שהתרבות שלנו מחשיבה לנכונות. לאט לאט אנו מעצבים את האישיות והזהות שלנו, מכיוון שלכל אדם יש את מערך המאפיינים שלו ודרך הביטוי שלו.

"ככל שתהיה לך יותר אינטליגנציה חברתית, אתה תהיה שמח וחזק יותר. יהיו לך גם יחסים אישיים טובים יותר".

- דניאל גולמן -

החשיבות של שיפור הסוציאליזציה אצל ילדים

חשוב מאוד ללמד מיומנויות חברתיות מילדות ואילך. ילדים צריכים ללמוד מוקדם ככל האפשר את ההתנהגויות החיוביות שיעזרו להם להתפתח כראוי ולהגיב כראוי למצבים שונים.

יתר על כן, זה ייתן לילדים מספיק משאבים להתמודד עם שינויים, לפתור קונפליקטים, להתגבר על ביישנות, לעבוד בצוות וליצור חברויות בריאות.

לשם כך, סוציאליזציה עוזרת למנוע בעיות אפשריות שעלולות להתרחש בחייהם של אנשים.

שחקנים חשובים בסוציאליזציה של הילד

ילדים הם השתקפות של מה שהם רואים סביבם. במילים אחרות, ניתן לומר כי ישנם מספר שחקנים חשובים המשפיעים על הסוציאליזציה שלהם:

  • משפחותיהם
  • האנשים הקרובים אליהם בסביבתם (חברים, שכנים וכו')
  • בתי הספר שלהם
  • התקשורת

המשפחה היא הגורם החשוב ביותר בסוציאליזציה של הילד. האם והאב צריכים ליצור סגנון התקשרות בטוח עם ילדם. לשם כך, עליהם ללמד את הילד בסביבה המושתתת על תקשורת, כבוד ושלווה. כתוצאה מכך, הבית הופך למקור ערכים הכרחיים להתפתחותם החברתית.

4 מפתחות לשיפור סוציאליזציה אצל ילדים

הערכה עצמית

כל חילופי הדברים הקטנים שיש לילדים עם הוריהם
כל חילופי הדברים הקטנים שיש לילדים עם הוריהם, המורים וביניהם נושאים מסרים רגשיים".

המושג הערכה עצמית מתייחס לתפיסה של האדם את עצמו. להיות מודעים למאפיינים האישיים שלנו היא תכונה חיונית בכל הנוגע לקבל את עצמנו ולתקן את ההתנהגויות שאנו מאמינים שאנו יכולים לשפר.

עלינו לגדל ילדים בעלי ביטחון עצמי עם תחושת הערכה עצמית בריאה. יתרה מכך, אהבה והערכה עצמית חיוניים ליכולת לבטא את עצמך מבלי לחשוש מהרגשות, הרגשות והמחשבות הנלווים.

כל זה קשור קשר הדוק לסוציאליזציה. אם ילדים יכולים להכיר ולהבין את עצמם, הם יכולים לפתח את היכולת להבין את הכוונות, המניעים והרצונות של אחרים.

"רק האדם שיש לו אמונה בעצמו מסוגל להיות נאמן לאחרים."

- אריך פרום -

לימוד ערכים

ילדים צריכים לגדול ללמוד ערכים מוצקים וחיוביים. יש שניים במיוחד שחיוניים לרכישת מיומנויות חברתיות נאותות.

  • אסרטיביות. זוהי היכולת לבטא בכבוד ובתקיפות את הרעיונות, הרגשות והמחשבות שלך. מדובר באמירת דברים ברורים מבלי להרגיז אחרים, הימנעות מתוקפנות ופסיביות כאחד.
  • אמפתיה. היכולת לראות דברים מנקודת מבט של אחר, להבין את רגשותיו ולהגיב ביעילות. במילים אחרות, זה אומר להכיר ולפרש רגשות של אחרים ולשתף את המצבים הרגשיים האלה.

"אמפתיה וכישורים חברתיים הם אינטליגנציה חברתית, החלק הבין אישי של אינטליגנציה רגשית. לכן הם נראים דומים".

- דניאל גולמן -

תקשורת

תקשורת היא הבסיס לכל מערכות יחסים בריאות. זו הסיבה שההורים צריכים להיות פתוחים לדיאלוג ולשיקוף. יתרה מכך, זהו חלק חשוב בהסבר נורמות, כללים וערכים חברתיים לילדים.

בנוסף, יש צורך לעודד הקשבה פעילה . תקשורת לא צריכה להתמקד רק בביטוי מה שאדם חושב, אלא גם בהתחשב בהתרשמותו של האחר. זה חיוני לחלוטין כדי להיות מסוגל להבין ולהתרועע עם סוגים שונים של אנשים.

משחק חברתי

ילדים חייבים להתרגל לשחק במסגרות חברתיות. במילים אחרות, הורים צריכים לספק הקשרים שבהם הם יכולים ליהנות בזמן שהם מתייחסים לילדים אחרים. בדרך זו, הם לומדים בשלב מוקדם כיצד לקיים אינטראקציה עם בני גילם תוך אימוץ ערכים חברתיים כמו שיתוף פעולה, חברות ונדיבות.

בקיצור, משחק חברתי הוא דרך מושלמת לעודד סוציאליזציה בילדות.

לסיכום...

לסיכום, שיפור הסוציאליזציה אצל ילדים מחייב מתן חינוך המבוסס על אהבה, תשומת לב והבנה. זה יאפשר להם לפתח בהצלחה את האינטליגנציה הרגשית והכישורים החברתיים הדרושים לאינטראקציה עם אחרים.

"מה שבאמת חשוב להצלחה, אופי, אושר והישגים לכל החיים הוא קבוצה מוגדרת של מיומנויות רגשיות - ה-EQ שלך - לא רק יכולות קוגניטיביות גרידא שנמדדות במבחני IQ קונבנציונליים."

- דניאל גולמן -

פופולריים