סיפורים על אינטליגנציה רגשית לילדים

הדרכת ילדים בכל הנוגע לסוגיות מורכבות וסובייקטיביות כמו אינטליגנציה רגשית דורשת יותר מהגדרת מושגים ומתן עצות
עם זאת, הדרכת ילדים בכל הנוגע לסוגיות מורכבות וסובייקטיביות כמו אינטליגנציה רגשית דורשת יותר מהגדרת מושגים ומתן עצות.
אגדות מספקות שיעורים יפים שעוזרים לקטנטנים שלנו לפתח ולחזק את האינטליגנציה הרגשית שלהם. היום נביא מספר דוגמאות לסיפורים על אינטליגנציה רגשית לילדים.

סיפורים על אינטליגנציה רגשית הם משאב חשוב להפליא. למעשה, הם מהווים את אחד הכלים החשובים ביותר לעזור לילדים להבין כיצד להתייחס לאחרים, על בסיס מודעות עצמית.

מחקרים הוכיחו שאנשים עם אינטליגנציה רגשית חזקה מפתחים את היכולות והקשרים החברתיים שלהם בצורה בריאה יותר. זה גורם להם להיות פוריים בכל המאמצים שלהם.

עם זאת, הדרכת ילדים בכל הנוגע לסוגיות מורכבות וסובייקטיביות כמו אינטליגנציה רגשית דורשת יותר מהגדרת מושגים ומתן עצות. ההבנה חייבת להתבסס על איורים מפורטים יותר, אשר, יתר על כן, מעוררים חשיבה ביקורתית של ילד.

במובן זה, הספרות מספקת אגדות במשך מאות שנים המסייעות לילדים לנתח את ההתנהגות והחברה שלהם. להלן, נביא מספר דוגמאות ברורות.

שתי דוגמאות לסיפורים על אינטליגנציה רגשית לילדים

כדי ליצור אנלוגיה מדויקת בין אינטליגנציה רגשית לסיפורי ילדים, עלינו להבין אילו מאפיינים מגדירים סוג זה של אינטליגנציה :

המונחים אינטליגנציה חברתית ואינטליגנציה רגשית נכנסו שניהם לשימוש בקרב מומחים קוגניטיביים ופסיכולוגיים רק לפני כמה עשורים.

עם זאת, רוב סיפורי הילדים כוללים גיבורים או דמויות ראשיות המגלמים גישות המפגינות רמה גבוהה של אינטליגנציה רגשית. במילים אחרות, הם מסוגלים לעצור ולחשוב על מנת לקבל את ההחלטות הרגשיות הנכונות, למרות שבשלב מסוים הן עשויות להיראות לא יציבות.

בלי להכביר מילים, הנה כמה דוגמאות לסיפורים הטובים ביותר על אינטליגנציה רגשית לילדים.

פינוקיו, מאת קרלו קולודי

סיפורו של פינוקיו מספר את סיפורו של נגר זקן בשם ג'פטו, ופינוקיו. ג'פטו מאחל בכל ליבו להפוך את מריונטת העץ היפה שלו לילד אמיתי. כדי להגשים את משאלתו, הוא מבקש מהפיה עם שיער טורקיז להחיות את פינוקיו.

הפיה נותנת לג'פטו את משאלתו, אבל לא בלי לדבר קודם עם הצעצוע הקטן ולתת לו אזהרה. היא אומרת לו שכדי להיות ילד אמיתי ולא רק בובה מונפשת, עליו להפגין התנהלות וערכים מסוימים. אלה שני מאפיינים של אינטליגנציה רגשית.

היום נביא מספר דוגמאות לסיפורים על אינטליגנציה רגשית לילדים
היום נביא מספר דוגמאות לסיפורים על אינטליגנציה רגשית לילדים.

מכאן ואילך, פינוקיו, לאור חוסר הבשלות שלו, מכניס את עצמו לכל מיני צרות והרפתקאות. במצבים אלו, עליו להעמיד במבחן את האינטליגנציה שלו, את יכולתו ליצור קשרים חברתיים ואת השימוש בשכל הישר. בסופו של דבר, הוא רק בקושי מצליח להשיג סוף טוב לעצמו ולאביו האהוב, ג'פטו.

"אדם בעל אינטליגנציה רגשית מסוגל לשלוט בדחפים שלו, בעל מוטיבציה עצמית ומתמודד עם מצוקות בבגרות".

כחול הזקן, מאת צ'רלס פרו

הסיפור של כחול הזקן הוא עוד סיפור אגדה מצוין בכל הנוגע לאינטליגנציה רגשית. הוא מלמד ילדים על אינטואיציה, על היכולת לשלוט בדחפים שלהם, ועל שימוש בשכל טוב בעיצומם של קשיים.

הסיפור מתייחס לאיש עשיר מאוד שחי בכפר. הוא ידוע בזכות הטירות והכרכרות המרובות שלו, אבל גם בזכות הצבע הכחול של זקנו. הזקן הזה מפחיד נשים, כלומר אף אחד לא רוצה להתחתן איתו.

עם זאת, מתברר שבאותו כפר יש אישה שאפתנית למדי עם שלוש בנות. האישה הזו מעודדת את בנותיה כדי שאחת מהן תתחתן עם הנסיך המסתורי והעשיר.

לאחר חיזור עם כל אחת משלוש האחיות, זו הצעירה שמסכימה לנישואין עם כחול-זקן. הגברת הצעירה זורקת החוצה ומתעלמת מכל האינסטינקטים ההגנה והאזהרות שלה לגבי האיש המסתורי הזה.

מנקודה זו ואילך, הסיפור חושף לאט את המהות האמיתית של הנסיך המוזר הזה. אשתו הצעירה חייבת לבוא ללמוד שיעורים קשים על זהירות ושליטה עצמית בעיצומה של מצוקה כדי להציל את חייה.

בחרו ספרות המתאימה לגיל ילדכם

זה עתה סיפקנו שני סיפורים ראויים לציון על אינטליגנציה רגשית לילדים. עם זאת, חשוב לזכור שיש הרבה סיפורים שעוזרים לילדים ללמוד ולפתח מיומנות זו. לדוגמה, אנו יכולים להזכיר אגדות כמו סינדרלה, כיפה אדומה והברווזון המכוער.

יחד עם זאת, איננו רוצים לסיים את המאמר מבלי להדגיש דבר אחד חשוב: כשאתם בוחרים ספרות לילדכם, ודאו שהיא מתאימה לגילו. עבור ילדים קטנים, בעיות מורכבות עלולות להקשות על ההבנה המלאה.

עם זאת, ברגע שילדיך שקועים בקריאה, טוב לדבר איתם לעתים קרובות על השיעורים שהם לומדים. כך תעירו את יכולתם להגיב על אינטליגנציה רגשית.

פופולריים