מודעות פונולוגית אצל ילדים

כל זה קשור למודעות פונולוגית אצל ילדים
כל זה קשור למודעות פונולוגית אצל ילדים, ואנחנו מפתחים את המודעות הזו בגיל צעיר אפילו מבלי להבין זאת.
מודעות פונולוגית היא הבסיס לכל סוג של תקשורת בעל פה. למד עוד על זה במאמר של היום.

האם אי פעם שאלת למה אנחנו מדברים בצורה מסוימת? או איך ילדים לומדים להגיד צלילים שהופכים, לאט לאט, למילים? כל זה קשור למודעות פונולוגית אצל ילדים, ואנחנו מפתחים את המודעות הזו בגיל צעיר אפילו מבלי להבין זאת.

מהי מודעות פונולוגית אצל ילדים?

הרעיון

מודעות פונולוגית היא הבסיס לכל סוג של תקשורת בעל פה. בלי צלילים, אנחנו לא יכולים לבטא מילים, על אחת כמה וכמה רעיונות.

למרות העובדה שאנו מתחילים לפתח חלק זה של השפה כאשר אנו תינוקות, היא משתנה ומתבגרת במהלך כל חיינו. כמה דוגמאות עשויות להיות השלמות של דיקציה או לימוד שפות חדשות יחד עם הצלילים המיוחדים שלהן.

פונולוגיה בתקופת הינקות

נתחיל בהתחלה: איך מדברים עם תינוק? ללא ספק, אתה לא משתמש באותו טון או באותה מורכבות שאתה עושה כשאתה מדבר עם ילדים גדולים יותר או מבוגרים.

הודות לתופעה זו, המכונה שיחת תינוקות, אנו לומדים את הצלילים והמילים המרכיבים את השפה שלנו בצורה אינטואיטיבית .

חיקוי וחזרה חיוניים בשלב זה. הגייה היא תהליך מורכב הדורש פעולה של חלקים רבים בגרון ובפה, כלומר זו משימה לא קלה לשלוט בה.

לדוגמה, כשאתה אומר משהו פשוט כמו "אמא" לתינוקות, הם מנסים לחקות אותך שוב ושוב עד שהם מגלים את המיקום הנכון להגיית ה- m. ובכל פעם שהם לומדים צליל חדש, הם חוזרים עליו שוב ושוב.

ההשפעות של מודעות פונולוגית אצל ילדים

מודעות פונולוגית מוגדרת כיכולת שנותנת לנו גישה למבנה השפה בעל פה ולמודעות למקטעים הפונולוגיים של המילים. יכולת זו הכרחית ללימוד השפה הכתובה. לכן, לימוד דיבור נכון בילדות הוא בעל חשיבות חיונית.

בבתי ספר, ילדים מתחילים תחילה ללמוד באמצעות תרגילים בעל פה. לאחר מכן, המורים ממשיכים ללמד אותם את הצלילים והאותיות המתאימים.

מהי מודעות פונולוגית אצל ילדים
מהי מודעות פונולוגית אצל ילדים?

זכור שכתיבת מראה היא נורמלית בגילאים מוקדמים. המורכבות גוברת ככל שילדים גדלים, והם לומדים לכתוב את המילים והביטויים שהם אומרים.

לאט לאט ילדים לומדים שלא כל מה שהם אומרים או כותבים נכון, אלא יש כללים שמכתיבים את השפה שלנו. זו הנקודה שבה חלק מהמורים או הורים מבינים שלחלק מהילדים יש מידה מסוימת של דיסלקציה. עם זאת, כיום דיסלקציה אינה מכשול.

מקסימום מודעות פונולוגית אצל ילדים

חיקוי וחזרה

כפי שאמרנו, זוהי השיטה הנפוצה ביותר בה משתמשים תינוקות וילדים. אבל מי אמר שזה לא שימושי גם לבני נוער ומבוגרים? זה נכון שככל שאנחנו מתבגרים, לוקח לנו יותר זמן להסתגל לכללים פונולוגיים חדשים. עם זאת, זה בשום אופן לא בלתי אפשרי.

אנחנו יכולים לשכלל את ההגייה שלנו בשפה שלנו או בשפות אחרות בכל גיל... אנחנו רק צריכים דוגמה טובה ללכת בעקבותיה.

נסה לחזור על מילים עם צלילים דומים, כמו בפיתולי לשון, או לחקות את המבטא או ההגייה של אחרים. ככל שילדים יפעילו יותר יכולת זו, כך יהיה להם קל יותר להסתגל.

לקרוא

אנו יכולים לעזור לילדינו למצות את מלוא הפוטנציאל הפונולוגי שלהם באמצעות שתי צורות קריאה. תזות הן קריאה בקול או האזנה לקריאה וחיקוי מאוחר יותר. יתר על כן, אם אתה קורא סיפור עם מספר דמויות, אתה יכול לקרוא יחד.

כל סוג של קריאה מועיל. הקניית הרגל זה בילדים אינה מועילה רק כשמדובר בכתיבה ודיבור. זה גם עוזר להרחיב את אוצר המילים, היצירתיות והדמיון שלהם. במקביל, זה עוזר להם ללמוד לדבר בפומבי.

מומחים בדיקציה

יש מקרים שבהם ילדים חווים קשיים בהגיית צלילים ספציפיים. במקרים אלו, מטפל בדיבור או בשפה עשוי להיות האפשרות הטובה ביותר לתיקון ותרגול צורת ההגייה הנכונה.

יתר על כן, קלינאי תקשורת וכן כמה מורים יכולים להציע תרגילים מסוימים שבהם תוכל להשתמש כדי לעזור לילדך בבית. אף אחד לא מושלם, אבל לכולנו יש את היכולת להשתפר.

פופולריים