דיסלקציה בילדים: תסמינים וטיפול

חשוב שילדים, במיוחד ילדים קטנים, יקראו סיפורים
חשוב שילדים, במיוחד ילדים קטנים, יקראו סיפורים.
דיסלקציה היא מצב שקל לטפל בו, ואינו מהווה מניעה כשמדובר בהשגת קריירה מקצועית מוצלחת.

לילד שלי יש דיסלקציה, מה אני יכול לעשות כדי לעזור? אילו פעילויות מועילות למצב זה? האם זה ישפיע על עתידו המקצועי? שאלות אלו ועוד רבות אחרות עולות בראשם של ההורים. אבל אתה יכול להירגע, שכן דיסלקציה אצל ילדים היא מצב שניתן לניהול.

דיסלקציה היא מצב שקל לטפל בו, והיא אינה מהווה מניעה כשמדובר בהשגת קריירה מקצועית מוצלחת.

אם אתה כבר בטוח שלילד שלך יש דיסלקציה, הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא ללמוד כל מה שאתה יכול על המצב.

ילדך צריך גם להתחיל לראות מומחה בהקדם האפשרי. ללא אזעקה, ועם סבלנות והתמדה, הקטן שלך יוכל לנהל חיים נורמליים לחלוטין.

מהי דיסלקציה?

דיסלקציה ידועה כהפרעת קריאה שמשפיעה רק על למידה. במילים אחרות, זה לא משפיע על האינטליגנציה. זהו מצב לכל החיים שהופך קריאה ברמה אופטימלית לבלתי אפשרית.

זה גם גורם לבעיות בכל הקשור לכתיבה ומתמטיקה. רבים טועים בדיסלקציה בבעיות ראייה כאשר הם מבחינים בילד מערבב אותיות או מספרים.

דיסלקציה היא הפרעה אינדיבידואלית לחלוטין, כלומר היא שונה לחלוטין בכל ילד. זה יכול להפוך את האבחון לאתגר. עם זאת, הערכה מוצלחת יכולה להתרחש אצל בנים ובנות עד גיל חמש.

כדי להשיג תוצאות חיוביות בעת טיפול במצב זה, חשוב להבין כיצד פועל המוח הדיסלקטי.

אנשים עם דיסלקציה מתקשים בפענוח פונולוגי, המורכב מחיבור והפרדה של מילים על ידי חלוקת צלילים ושייכתן לאותיות המייצגות אותן. לכן הילדים האלה קוראים בקצב איטי יותר ופחות שוטף.

דיסלקציה היא מחלה תורשתית גנטית. עם זאת, זה יכול להתפתח בקלות גם אצל ילדים שמציגים עיכובים בשפה או שסבלו מנזק מוחי כלשהו. זה נפוץ מאוד ומתגלה בדרך כלל אצל ילדים בגיל בית ספר.

סימנים של דיסלקציה בילדים

ישנם מספר אינדיקטורים שיכולים לעזור לך לקבוע אם לילדך יש דיסלקציה. זו בדרך כלל שאלה של התבוננות בקטן שלך בזמן שהוא או היא קורא וכותב בבית ולזהות כל בעיה.

להלן כמה מהתסמינים הנפוצים ביותר:

  • קושי בקריאה

זהו הסימן הראשון שהורים ומורים מבחינים בו. זה מתברר כשילדים עושים הרבה טעויות כשהם מתחילים לשחק עם הברות ומילים ומנסים לשייך אותם לצלילים ולאותיות המתאימים.

קושי זה מייצר שגיאות מרובות בפיתוח יכולת הקריאה. שגיאות אלו כוללות השמטות, החלפות, היפוכים, סיבובים ושימוש באותיות נוספות.

יחד עם זאת, קריאה לא שוטפת היא סימן נוסף לדיסלקציה. ילדים עם דיסלקציה עשויים לקרוא לפי הברה ולא לפי מילה, או לחזור על חלקים מהטקסט.

הם עשויים גם לקרוא לאט ולהתקשה להבין או לנתח את מה שהם קראו. ילדים עם מצב זה לרוב חסרי ביטחון וחוסר רצון בכל הנוגע לקריאה בקול רם.

  • קשיי כתיבה

זה יכול להתפתח בקלות גם אצל ילדים שמציגים עיכובים בשפה או שסבלו מנזק מוחי כלשהו
עם זאת, זה יכול להתפתח בקלות גם אצל ילדים שמציגים עיכובים בשפה או שסבלו מנזק מוחי כלשהו.

קושי זה מתרחש כאשר ילדים עושים טעויות בזמן הכתיבה, כגון החלפה, השמטה, הוספות או פיצול מילים.

ילדים עם דיסלקציה עלולים גם להתקשות לזהות את כללי הכתיבה. הם עשויים להחליף עיצורים שנשמעים אותו הדבר ולהתעלם מהשימוש באותיות גדולות וסמלים דקדוקיים.

  • דומיננטיות חזותית

ילדים עם דיסלקציה בדרך כלל מעבדים מידע טוב יותר באמצעות תמונות מאשר באמצעות מילים. הם מרגישים נוח יותר בסביבה חינוכית שבה יש להם שפע של תומכים ויזואליים, כגון מפות וסכמות מנטליות או מושגיות.

הם מתקשים לעשות סיכומים כי הם מתקשים להבחין בין רעיונות עיקריים לרעיונות משניים .

  • חיבה רגשית

באופן כללי, ילדים עם דיסלקציה מציגים מתח המבוסס על ניסיון. הסיבה לכך היא שהם חייבים לקחת על עצמם משימות שגורמות לקושי הלמידה שלהם להיות ברור לאחרים.

לעתים קרובות הם מרגישים נחותים ביחס לבני גילם, בעלי הערכה עצמית נמוכה וחסרי ביטחון. הם עלולים לחוות גם חרדה, הפרעות התנהגות והפרעות אכילה.

מה עלי לעשות אם לילד שלי יש דיסלקציה?

הדבר הראשון שעליך לעשות אם לילדך יש דיסלקציה, או שאתה חושד שהוא עלול, הוא לפנות למומחה. מומחה יספק לכם המלצות על מנת שתוכלו ללוות את ילדכם בהסתגלות והתגברות על מצב זה.

להלן, נציע כמה הצעות מעשיות ויעילות שתוכל ליישם בבית.

  • קרא עם ילדך

חשוב שילדים, במיוחד ילדים קטנים, יקראו סיפורים. זה עוזר להם ללמוד אותיות לאט לאט. כאשר יש להם דיסלקציה, הם מתקשים יותר להבדיל בין אותיות ולעתים קרובות מבלבלים או אפילו שוכחים אותן.

קריאה עם הקטן שלך לצידך תיתן לו או לה את הביטחון לשאול שאלות למקרה שיש ספקות. תיקון מתון וראוי הוא הכרחי במקרים אלה.

  • קיים שיחות ארוכות עם ילדך

אם אתם מנהלים שיחה ארוכה עם ילדכם, תוכלו לראות אם הוא או היא מבינים ויכולים לעקוב.

אתה יכול גם לעזור לילד שלך אם הוא או היא הולכים לאיבוד בשיחה או מבקשים ממך לחזור על מילים מסוימות. ברגעים אלו תוכלו לתקן כל הגייה שגויה ולתקן את ילדכם כשהיא או היא אומרים דברים לא נכון.

מומחה בתחום זה הוא האדם היחיד המוסמך לאשר או לשלול דיסלקציה אצל ילדכם. עם זאת, התמיכה של המשפחה שלך היא בעלת חשיבות רבה עבור הקטן שלך.

ילדים עם דיסלקציה נוטים לראות את עצמם מבעד לטעויות שלהם, לכן חשוב להורים להציע תמיכה וסיוע כדי לעזור להם להתגבר על כל מכשול.

פופולריים