איך לעזור לילד שנכשל בבית הספר?

איך עוזרים לילד שנכשל בבית הספר
איך עוזרים לילד שנכשל בבית הספר?
כישלון בבית הספר הוא דילמה חברתית אמיתית שניתן להסתכל עליה מזוויות שונות. באופן עקרוני, חיוני שההורים, המורים והנהלת בית הספר יעשו מאמץ לתקשר על בעיותיו של התלמיד בבית הספר כדי לעזור לילד להתגבר על הכישלון הזה.

כאשר תלמיד אינו מתפקד ברמה המצופה בציון שלו, עליך לנקוט בפעולה. איך עוזרים לילד שנכשל בבית הספר? ישנן אסטרטגיות שונות שיעזרו לו או לה להתגבר על הרגע הקשה הזה.

האם כישלון הוא טרגדיה?

כאשר ילד חוזר על שנה, אנשים מקשרים זאת אוטומטית עם עצלות ועם לקויות למידה או בעיות רגשיות. עם זאת, הכללות לעולם אינן טובות.

במקום לקות למידה או בעיה רגשית, יכול להיות שלילד אין את אותה רמת בגרות כמו בני גילו בשלב זה והוא זקוק להזדמנות לקלוט את הנושא ולעבור שוב על החומר.

דיסלקציה, היפראקטיביות והפרעת קשב יכולים להיות גם הגורמים, ואף אחד מאלה אינו באשמת הילד.

זה יכול גם לשקף לרעה על בית הספר אם ילד יעכב שנה. כשילדים נכשלים בקורס, בית הספר צריך להצדיק זאת מול הרשויות, ובתי ספר מסובסדים עשויים להפחית את המימון שלהם.

במקרים מסוימים, כדי להימנע מבעיות אלו, תלמידים עם ציונים נמוכים עדיין מועברים לכיתה הבאה. עם זאת, הרשויות לא שוקלות מה כנראה הטוב ביותר עבור הילד בעמידה ביעדי הלמידה המיידיים שלו.

חוסר מוטיבציה, סיבה נוספת

חוסר מוטיבציה הוא סיבה שכיחה נוספת לכישלון בבית הספר; התלמיד לא רוצה ללמוד ולכן הוא חייב לחזור על ציון.

עזרה לילד שנכשל בבית הספר או חזר על שנה זו משימה שיש להתמודד איתה ביחד
עזרה לילד שנכשל בבית הספר או חזר על שנה זו משימה שיש להתמודד איתה ביחד.

למורה יש תפקיד פעיל בהחלטה אם תלמיד צריך לחזור על שנה או לעלות לכיתה הבאה. זה בסיסי שהילד או המתבגר יקבל הרבה תמיכה ואישור אם הוא או היא מתעסקים בבית הספר.

ההורים צריכים לנסות להבין את הסיבות הרגשיות המובהקות לנסיגה זו ואת הקשיים של ילדם בבית הספר. עליהם להעריך את המצב ולא רק לצאת להעניש את הילד.

עם זאת, במקרים מסוימים, זה עשוי להיות נכון לתת לתלמיד איזושהי סנקציה או עונש אם הוא מתריס או באמת לא מתאמץ מספיק. אבל בסופו של דבר אתה צריך לשקול כל עונש במונחים של איך לעזור לילד שנכשל.

מבחינה פדגוגית זה תלוי יותר בבית הספר מאשר ההורים להגדיר אסטרטגיות לעזור לילד שחזר על קורס.

התלמיד יזדקק לחיזוקים פדגוגיים ופסיכולוגיים ככלים לשילוב מחדש בכיתה, אך על ההורים והמורים להעריך כל מקרה לגופו כדי להבין בדיוק מה התלמיד צריך.

עצה לעזור לילד שנכשל

שקול להחליף בית ספר

כדאי גם לשקול את הדרישות והפרטיות של כל מקרה. אם הילד מתקשה ואין לו את היכולת לבצע את הרמה של בית הספר שבו הוא נרשם כעת, זה יכול להיות בריא לשקול העברה.

לפעמים שינוי סביבה או גישה אחרת להוראה יכולים לעזור לתלמיד להשתפר. כדאי לשקול שינוי גם אם זה אומר שיבוץ התלמיד בבית ספר אחר מהמקום בו לומדים אחיו.

הפחד מכישלון הוא משהו אחר שהורים צריכים לקחת בחשבון. אם הילד מאבד מוטיבציה, הפרוגנוזה יכולה להיות שלילית מאוד. מסיבה זו, יכול להיות מועיל לפנות לעזרה פסיכולוגית בהתמודדות עם בעיה זו.

שינוי כללי בגישה

כאשר מסתיימת שנת הלימודים, על הילד לחזק את התכנים שהיה עליו לשלוט במהלך חופשת הקיץ. זה יחזק את הלמידה ויעזור לו להיות מוכן טוב יותר לשנת הלימודים הבאה.

אולם אם חל שינוי קטן ביחסו של התלמיד ללימוד, הכנת שיעורי בית ותשומת לב בכיתה, אין תקווה שהמצב ישתפר בשנה הקרובה. מסיבה זו, הורים ומורים צריכים להיות ערניים להתקדמות התלמיד.

הורים צריכים לשמור או אפילו להגדיל את כמות האינטראקציה עם המורים אם הם רואים שילדם מתקשה. כדאי לעקוב בפירוט אחר התקדמות התלמיד ולהכיר את פעילותו הלימודית.

במקרים מסוימים יתכן שיהיה צורך להעביר לילד שיעורים פרטיים. זה יראה עניין ודאגה לעתיד ילדכם.

איך לעזור לילד שנכשל? תגמול על מאמץ

תמיד כדאי להשתמש בתגמולים על מאמץ ובסנקציות על התנהגות לא רצויה. אם התלמיד משקיע עבודה קשה, טיול מיוחד בסוף השבוע יכול להיות רעיון טוב.

מאמץ מראה על מוטיבציה ותגמולים הם כלי לעזור להניע ילדים. לגרום לילדים לזהות את המוטיבציה שלהם היא גם משהו לעודד באופן כללי יותר.

המורים ובית הספר תהיה המפתח ותקבע אם התלמיד יצליח להתגבר על מכשול זה
העזרה של ההורים, המורים ובית הספר תהיה המפתח ותקבע אם התלמיד יצליח להתגבר על מכשול זה.

זכור שחזרה על שנה יכולה להיראות לצעירים כמו תווית מבישה או מביכה. עם זאת, מדובר על צעירים שצריכים להתאמץ כדי להתגבר על מכשול, וטוב לעזור להם להבין זאת.

"כשילד חוזר על שנה, זה קשור לעצלנות, חוסר אינטליגנציה או בעיות רגשיות. הכללות, בכל זאת, לעולם אינן טובות".

הישארו רגועים ומרוכזים

הורים צריכים להקשיב בשלווה לסיפורים של ילדיהם על התמודדויותיהם בבית הספר. כדאי גם לדבר עם המורים או המורים כדי לקבל את התרשמותם.

אם הסיבה קשורה לליקוי כלשהו כמו דיסלקציה, עליך לפנות לעזרה מקצועית.

אם נראה שהסיבה קשורה רק לביצועים נמוכים וחוסר מוטיבציה, תצטרך לעזור לתלמיד לארגן את זמנו ולשפר את הרגלי הלימוד שלו.

מצד שני, למרות התסכולים שלך, חשוב לשדר אופטימיות וביטחון עצמי. צריך לזכור שגם הילד סובל מכישלון השנה. הוא שואל את עצמו מה יקרה עם חבריו ועם עתידו.

לכן, עליך למדוד את העונשים ולכוון אותם לעזור ללמד את הילד יותר משמעת עצמית בעבודה בבית הספר. למד אותו להתאמץ יותר ולקחת על עצמו יותר אחריות על הביצועים שלו בבית הספר.

ביטחון חשוב גם כשמדובר בעזרה לילד שנכשל. הבטיחו לו שהוא עדיין ימשיך לראות את חבריו והוא יתגבר על המכשולים הללו.

במקרים מסוימים, נזיפה עשויה לפעול כאשר ברור שחזרה על שנה קשורה לחוסר עניין ומאמץ של הילד.

הצורך להתחיל את שנת הלימודים באותה כיתה עם חברים חדשים לכיתה צעירים יותר יהיה לא נוח לילד או לנער. ההערכה העצמית שלו עלולה להיפגע אם העניין לא יטופל כראוי.

העזרה של ההורים, המורים ובית הספר תהיה המפתח ותקבע אם התלמיד יצליח להתגבר על מכשול זה. עזרה לילד שנכשל בבית הספר או חזר על שנה זו משימה שיש להתמודד איתה ביחד.