איך להגביר את היצירתיות בכיתה?

חשוב להגביר את היצירתיות בכיתה
חשוב להגביר את היצירתיות בכיתה, שכן עידוד היצירתיות של התלמידים מאפשר למורים להציע חינוך אטרקטיבי ואיכותי יותר.
חשוב להגביר את היצירתיות בכיתה, שכן עידוד היצירתיות של התלמידים מאפשר למורים להציע חינוך אטרקטיבי ואיכותי יותר.

הרעיון של הוראה יצירתית קיים כבר זמן רב. כשאנחנו מדברים על דרכים להגביר את היצירתיות בכיתה, דמותו של אי פול טורנס בהחלט עולה בראש. הוא היה פסיכולוג שהקדיש את חייו ללימוד קידום היצירתיות בחינוך.

טורנס נאלץ להתמודד עם התנגדות עזה באותה תקופה, שכן היו הרבה מחלוקות בנוגע לטבעה האמיתי של היצירתיות. יצירתיות נחשבת ליכולת טבעית בלתי מוגבלת. הוא תמיד נלחם כדי שזה ייחשב למיומנות ספציפית שאפשר לבנות.

כיום, מומחים מתייחסים לנושא זה בצורה שונה. אנשים מעריכים יצירתיות. לפיכך, זה יותר ויותר נחשב למשאב חשוב עבור כל התלמידים. בשנת 2006, הרצאה של סר קן רובינסון ב-TED (טכנולוגיה, בידור ועיצוב) על נושא זה זכתה ליותר מחמישה מיליון צפיות.

בהרצאה זו, הוא התייחס לעובדה שמערכות בית הספר הנוכחיות שלנו נוטות לדכא יצירתיות. הוא נזכר שהמודל הנוכחי שלנו בדרך כלל לא משאיר הרבה מקום לחשיבה שונה.

יצירתיות מחוץ לבית הספר

התרגול של רוב שיטות החינוך היצירתי מתרחש מחוץ למוסדות החינוך המסורתיים, כלומר מחוץ לבתי הספר. בנוסף, רוב ספרי הלימוד מיושנים בהקשר זה.

התוצאה היא שהורי תלמידים המעוניינים ביצירתיות פונים למקומות אחרים כדי להעצים יכולת זו. חשוב לזכור שאפשר גם להגביר את היצירתיות בכיתה. להלן תגלו כמה מהדרכים הטובות ביותר לעשות זאת.

פתרונות להגברת היצירתיות בכיתה

עיצוב כיתה יצירתית לפי אזורים

חשוב לבנות כיתות שמעודדות יצירתיות. לדוגמה, אתה יכול לעצב לוחות כדי ללמד כמה דרכים אפשריות לפתור בעיה מסוימת.

דיונים הם דרכים טובות להגביר את היצירתיות בכיתה
דיונים הם דרכים טובות להגביר את היצירתיות בכיתה.

רעיון טוב נוסף הוא לחלק את הכיתה למרחבים יצירתיים. לדוגמה, אתה יכול לעצב חלל ספציפי לצביעה, אזור לקבוצות דיון, טבלה של יצירת הצעות ואפילו לוח שאלות.

דיונים הם דרכים טובות להגביר את היצירתיות בכיתה

כמעט בכל הכיתות, חלק מהתלמידים נוטים לשאול שאלות בלתי צפויות שהן גם מפתיעות וגם מושכות תשומת לב – שאלות שלפעמים מובילות לדיונים עם חבריהם.

זו לא בעיה; זה אוצר. אתה צריך רק להנחות את הדיון הזה לוויכוח. אם חלק מהשאלות הללו מובילות לנושא שתוכלו לדבר עליו במשך זמן רב, תוכלו לרשום זאת בלוח שהזכרנו למעלה, השמור לשאלות.

התלמידים יכולים להתחיל לחשוב על השאלה והתשובות האפשריות שלה, לפתח את הדמיון ולהגביר את היצירתיות שלהם. אם תחזור לשאלות הללו בהמשך, תאמת את החשיבה היצירתית של התלמידים.

מודל הדגירה

אתה יכול לעבוד עם מודל הדגירה של E. Paul torrance בנוגע לצרכי התלמידים ולהנחות אותם בדרך זו. זהו מודל המורכב משלושה שלבים נפרדים.

  • ציפייה. זה מורכב מזיהוי הכרח. צורך לדעת משהו, למשל. צריך להיות רצון אמיתי ללמוד, משהו שמושך תשומת לב והתלמידים סקרנים לגביו.
  • דגירה. בחלק השני של התהליך, יש צורך ללכת מעבר; לפעמים, לחשוב על אותו דבר פעמיים.
  • העמקה. לבסוף, רעיון נולד. לאחר מכן, אתה צריך לחשוב על היישומים המעשיים שלו. שלב זה מורכב מהרחבת הלמידה. זה מורכב מפיתוח רעיון ושמירה עליו בחיים.

אינטליגנציות מרובות

התיאוריה של אינטליגנציות מרובות מבטיחה שקיימים סוגים רבים של אינטליגנציות. אתה יכול לנסות לפתח את כולם על ידי יצירת גירויים ומרחבים ספציפיים לכך.

לפיכך, עליך להתבונן בכל תלמיד ולזהות איזו אינטליגנציה מפותחת יותר. לאחר מכן, תעודד אותם להגביר את כולם. זוהי דרך נוספת להגביר את היצירתיות בכיתה.

כדי להיות יצירתי, אתה צריך להשתמש בחלקים שונים של המוח שלך. לפיכך, עזרו לתלמידים להשתמש בחוזקות שלהם כדי למצוא דרכים חדשות להתייחס לנושא חדש או לפתור בעיה.

עליכם לזכור שכולנו יצירתיים ומלמדים את התלמידים את העובדה הזו. כשאנחנו ילדים, היצירתיות הזו בשיאה, מוכנה להתפתח. אתה רק צריך להתמקד במראה שלו ולטפח אותו.

פופולריים