איך לשפר את ביצועי התלמידים עם מוטיבציה?

עיצוב תוכניות לימודים לשיפור ביצועי התלמידים עם מוטיבציה
עיצוב תוכניות לימודים לשיפור ביצועי התלמידים עם מוטיבציה.
במאמר זה, גלה כיצד לשפר את ביצועי התלמידים עם מוטיבציה.

מחקר שנערך לאחרונה על ידי חמישה חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון ומכללת המורים, אוניברסיטת קולומביה, נועד לחקור כיצד מוטיבציה יכולה לשפר מאוד את ביצועי התלמידים, במיוחד בתחומים כמו מדע וטכנולוגיה.

המחקר שעליו נדבר היום נקרא: "אפילו איינשטיין נאבק: השפעות של למידה על מאבקי מדענים גדולים על המוטיבציה של תלמידי תיכון ללמוד מדעים".

במהלך הראיונות שלהם, רוב תלמידי התיכון אמרו שלכל מי שרצה להיות מדען יש את היכולת לעשות זאת. בנוסף, עבורם, כל אחד עם חלום או רעיון חדש יכול להתמסר למדע. עם זאת, אותם סטודנטים גם השיבו שהם אינם מוסמכים להמשיך בקריירה במדעים. הם לא האמינו שזה אזור שהם יכולים לבלוט בו.

כך ציינו החוקרים שביטחון עצמי ותפיסה עצמית משפיעים מאוד על רמות המוטיבציה. למרות שהמחקר שאנו מדברים עליו התמקד במיוחד במדע, החוקרים הגיעו למסקנה שניתן ליישם את אותן תיאוריות על כל נושא בכל רמה חינוכית.

מוטיבציה ותפיסה

המחקר מצא שסטודנטים ששמעו סיפורים על מדענים שהכינו את זה, ללא מידע נוסף, היו פחות סבירים להרגיש שיש להם גם את אותו כישרון הכרחי כדי לקבל קריירה מצליחה במדעים.

עם זאת, סטודנטים ששמעו סיפורים על מדענים שנאבקו להשיג את מטרותיהם (על ידי התגברות על בעיות חברתיות או אתגרים אקדמיים) היו בסבירות גבוהה יותר להרגיש שהם יכולים גם להתגבר על אתגרים כאלה ולקבל ביצועים אקדמיים טובים יותר.

המחקר על ביצועי תלמידים ומוטיבציה

החוקרים נתנו לקבוצות הביקורת תוכניות מחקר שונות עם סיפורים על מדענים שתרמו תרומות יוצאות דופן למדע אך מסגרו אותם בדרכים שונות.

  • סיפורים על מאבקם של מדענים מפורסמים שרצו להשיג את מטרותיהם. תלמידים אלו היו בעלי סיכוי גבוה יותר להופיע טוב יותר בכיתה. היו להם יותר מוטיבציה.
  • סיפורי הישגים של מדענים ותו לא. תלמידים אלה לא היו בסבירות גבוהה להצליח. החוקרים זיהו השפעה שלילית על הביצועים האקדמיים שלהם. השפעה זו הייתה קשורה לסיפורי ההצלחה של מדענים שלא כללו מידע על המניעים והמאבקים שלהם.
המחקר על ביצועי תלמידים ומוטיבציה
המחקר על ביצועי תלמידים ומוטיבציה.

לפיכך, המחקר מראה כי לעיצוב תוכניות המחקר ולאופן שבו הן מציגות מידע יכולה להיות השפעה משמעותית. כתוצאה מכך, השפעה זו תשפיע על המוטיבציה והתפיסה של התלמידים בכיתה.

עיצוב תוכניות לימודים לשיפור ביצועי התלמידים עם מוטיבציה

כל אנשי המקצוע בתחום החינוך, ממורי בית ספר יסודי ועד פרופסורים באוניברסיטה, עומדים בפני אתגר. הם צריכים לעצב תוכניות לימודים אטרקטיביות ומרגשות עבור כל התלמידים.

בכל הנוגע לעיצוב תכניות לימודים, על המורים לקחת בחשבון את היעדים האקדמיים שהם רוצים להשיג, רמות הביצוע והגורמים הסוציו-אקונומיים שיכולים להשפיע על התלמידים.

בנוסף, עליהם לקחת בחשבון אסטרטגיות מוטיבציה לתכנון תוכניות לימוד. הנושא לא משנה; זה יעבוד עבור כל הנושאים, מקריאה ועד מדעים.

המחקר מראה שמוטיבציה של תלמידים קשורה ישירות לביטחון העצמי שלהם. תכניות לימוד שמתאימות לעובדה זו ישפרו את החוויה הכוללת של כלל התלמידים.

הנחיות לעיצוב תכניות לימודים המסוגלות להניע

ראשית, על המורה להעריך את התלמידים שיהיו בכיתה. עליהם לקחת בחשבון את גילם, רמות ההתפתחות ורמות ההישגים שלהם בכל הנוגע לתכנון תוכניות לימודים. בנוסף, הרקע הסוציו-אקונומי של התלמידים יכול להיות חשוב בכל הנוגע לפיתוח יכולתם להרגיש בטוחים בעצמם.

שנית, על המורה לשקול את כל התכנים שילמדו במהלך שנת הלימודים. הנושאים וההיקף הספציפיים של היעדים יכולים להיות מושפעים מרמות המוטיבציה של התלמידים. עלינו לעודד תלמידים להאמין ביכולותיהם. אם נוכל להניע אותם, נשיג את המטרות הללו בצורה פשוטה יותר.

בקיצור, מורים יכולים להשתמש בתוצאות המחקר הזה כדי לעצב מערכי שיעור בצורה יעילה יותר. בדרך זו, הם יכולים לשפר את ביצועי התלמידים עם מוטיבציה. כל מה שהם צריכים לעשות הוא להציג את החומר בצורה אחרת, חורגת משיטות מסורתיות.