מחקרים מראים שילדים לאמהות מבוגרות יותר בריאים מבחינה רגשית

מומחים לא הצליחו לקבוע מדוע ילדים של אמהות מבוגרות נוטים להיות בריאים יותר מבחינה רגשית
מומחים לא הצליחו לקבוע מדוע ילדים של אמהות מבוגרות נוטים להיות בריאים יותר מבחינה רגשית.

אמהות מבוגרות מתמודדות עם אתגרים רבים. עם זאת, אמהות רבות שחוו אימהות מאוחרת גילו שזה עבד להן היטב.

אמהות מבוגרות רבות גם אומרות שהן מאוד שמחות מההחלטה שלהן. חוקרים מצאו גם שילדים שנולדו לאמהות מבוגרות בדרך כלל שמחים ובריאים יותר מבחינה רגשית.

מחקר של כ-4000 נשים דניות גילה שלילדים שנולדו לאישה מבוגרת היו פחות בעיות רגשיות. במובן זה, אמהות מאוחרת מביאה תועלת הן לאמהות והן לילדיהן.

אמהות מבוגרות יותר מאוזנות; הם יודעים מה הם רוצים וכבר השיגו הצלחה במובנים רבים. עם זאת, מדענים אינם רומזים שנשים אחרות אינן יכולות להגיע לאותן תוצאות. כולנו ילדים לאמהות בגילאים שונים, ואי אפשר לומר שרובנו סובלות מבעיות רגשיות.

עם זאת, מחקר זה חשף הבדלים מעניינים מסוימים שכדאי לשים לב אליהם.

מדוע לאמהות מבוגרות יש ילדים בריאים יותר מבחינה רגשית?

במחקר, חוקרים צפו בגידול ילדים בכמה שלבים שונים. במחקר השתתפו יותר מ-4700 נשים שילדו ילדים לאחר גיל 33. התנהגות ילדיהם נותחה בשלושה שלבים שונים, בגיל 7, 11 ולבסוף בגיל 15.

הממצאים הבאים היו בין הממצאים העיקריים של המחקר:

אמהות מבוגרות נוטות להפעיל סוגים שונים של ענישה מאשר צעירות יותר. נמצא שהם משתמשים פחות בנזיפות פיזיות ומילוליות. הם היו קצת יותר מבינים עם הילדים שלהם. להנחות אותם בצורה עדינה במקום להיות קשוחה. לדברי מומחים, זה אומר שילדיהם אינם מושפעים באותה מידה ממילים פוגעות, עוולות והתעללות.

הם גם מצאו שילדים מגיל 7 עד 11 מראים מעט בעיות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות. כשהילד מגיע לגיל 15 הפנורמה משתנה. במהלך ההתבגרות מצב הרוח של מבוגר צעיר יכול להשתנות על ידי גורמים רבים. עם זאת, הם גילו שכשהילדים היו של אמהות מבוגרות, השינוי במהלך ההתבגרות אינו כה קיצוני.

מדוע לאמהות מבוגרות יש ילדים בריאים יותר מבחינה רגשית
מדוע לאמהות מבוגרות יש ילדים בריאים יותר מבחינה רגשית?

על מנת להגיע למסקנות קונקרטיות, החוקרים לקחו בחשבון גורמים נוספים. מצבה הכלכלי ורמת ההשכלה של המשפחה הם רק כמה דוגמאות לגורמים האחרים שהם ניתחו.

הם הגיעו למסקנה שהגורם העיקרי בעבודה הוא הסבלנות שאיתה גידלו האמהות הגדולות את ילדיהן. סבלנות היא סגולה שנשים מבוגרות רוכשות עם השנים.

יתרונות הורות בגיל מבוגר יותר

בנוסף להגברת הסבלנות בעת גידול ילד, חוקרים גם גילו שאמהות מאוחרת העלתה את תוחלת החיים של האמהות. אמהות מבוגרות כבר חוו את הטוב והרע בחיים.

אלה שמעולם לא היו אמהות עלולות להיות לא מודאגות מהבריאות שלהן. עם זאת, אמהות מבוגרות נוטות לחוש קצת יותר פחד מאירועים טרגיים. הפחד הזה גורם להם לנקוט באמצעי זהירות שיכולים להציל חיים, וזו הסיבה שתוחלת החיים שלהם עולה בדרך כלל.

מחקרים קודמים הראו שתוחלת החיים עולה ב-50% עבור נשים שילדו ילדים שעברו את גיל 35. המשמעות היא שיש להן 50% יותר סיכוי להגיע לגיל 95 בהשוואה לנשים שהופכות לאמהות בגילאי 20 ו-29.

למרות שאנו יודעים שכל הילדים יפים ואינטליגנטים, מחקר משנת 2016 מראה גם שילדים לאמהות מבוגרות נוטים להיות גבוהים ואינטליגנטים יותר. הנתונים התקבלו על ידי מחקר של אוכלוסייה של 1.5 מיליון אנשים שנולדו לנשים מבוגרות. המחקר מראה שאנשים אלו נמצאים בכושר גופני טוב יותר ונוטים לקבל ציונים טובים יותר בבית הספר.

מחקרים על יולדות בנשים מעל גיל 50 מראים שיש להן יותר אנרגיה ממה שהיינו חושבים. ברוב המקרים נשים אלו הופכות לאמהות הודות לתרומת ביציות. כפי שאתה יכול לדמיין טיפולים אלו הם מאוד קשים ויקרים. אבל האמהות שומרות על רמות אנרגיה גבוהות לאורך כל התהליך.

מומחים לא הצליחו לקבוע מדוע ילדים של אמהות מבוגרות נוטים להיות בריאים יותר מבחינה רגשית. הם גם לא מבינים לגמרי למה לילדים האלה יש תכונות יוצאות דופן. הם מניחים שהכל קשור לגנים שלהם.