3 פעילויות לטיפוח ריכוז בכיתה

להלן, גלה שלוש פעילויות לטיפוח ריכוז בכיתה
להלן, גלה שלוש פעילויות לטיפוח ריכוז בכיתה.
ישנן פעילויות רבות לטיפוח ריכוז בכיתה. בפועל, מטרתם היא להניע את התלמידים ולהימנע מהסחות דעת. במקרים מסוימים, הם רק פעילויות נפשיות. באחרים משתמשים במערכות ובאלמנטים אחרים.

זה נפוץ שדעתם של ילדים ובני נוער מוסחת בקלות בכיתה. זה יכול לקרות בגלל הרבה גורמים. משך טווחי הקשב של התלמידים משתנה בהתאם לגיל, מוטיבציה, שעה ביום והנושא. להלן, גלה שלוש פעילויות לטיפוח ריכוז בכיתה.

ככל שילדים גדלים, טווח הקשב שלהם גדל. עם זאת, אתה יכול לאמן אותם לשפר את הריכוז והקשב שלהם בכל גיל. לשם כך, ישנן אסטרטגיות ומתודולוגיות רבות שהמורים יכולים להשתמש. להלן נראה דוגמאות לפעילויות לטיפוח ריכוז בכיתה.

בצע שגרה לפני תחילת השיעור

לפני תחילת השיעור או מתן הנחיות לביצוע פעילות, מומלץ מאוד למורה לבצע שגרה. זה יעזור לתלמידים להכין את המוח שלהם לשיעור שעומד להתחיל ולעורר את הריכוז שלהם.

שגרה זו תסמן את סיומו של זמן הרפיה ותחילתה של תקופת למידה שתדרוש יותר תשומת לב. אם התלמידים יחזרו על זה כל יום, הם יתרגלו והמעבר יהיה קל יותר.

הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להשיג שקט מוחלט. למטרה זו , כדאי מאוד לומר לתלמידים שיאפשרו להם לדבר בינם לבין עצמם במשך כמה דקות ולאחר מכן יינתן להם אות המעיד על תחילת תקופת השתיקה.

האות יכול להיות פשוט לספור עד שלוש. אתה יכול גם להשתמש בפעמון או בצליל אחר. חשוב גם ללמד את התלמידים שמלבד השתיקה, האות גם מעיד שהם צריכים לשבת זקופים ולהסתכל קדימה.

תרגילים מנטליים לטיפוח ריכוז

כדי למשוך את תשומת הלב של התלמידים, רצוי לעשות כמה תרגילים מנטליים. ניתן לעשות זאת גם בין מחזורי למידה או כששמים לב שהכיתה איבדה ריכוז. ישנן פעילויות רבות לטיפוח ריכוז בכיתה.

ישנן פעילויות רבות לטיפוח ריכוז בכיתה
ישנן פעילויות רבות לטיפוח ריכוז בכיתה.

טכניקת הצב היא אחת הקלאסיקות. זה מורכב מלספר לילדים או למתבגרים את סיפורו של הצב, אותו תוכלו למצוא בקלות באינטרנט. כדאי לבקש מהם לשים את ראשם בין הכתפיים ולהישאר בשקט בכל פעם שהם שומעים את המילה "צב", תוך חיקוי בעל חיים זה כשהוא בתוך השריון שלו.

"חיוני לתכנן בלוקים של 15 עד 20 דקות. מעבר לזמן הזה, התלמידים לא יצליחו לשמור על תשומת הלב שלהם".

אסטרטגיה נוספת בשימוש נרחב היא משחק הקופסה, המורכב מהצגת תלמידים סדרה של חפצים ואז הכנסתם לתוך קופסה. לאחר מכן, עליך לבקש מהם לתת שם לאובייקטים שנמצאים בתוך הקופסה בזה אחר זה. בנוסף לטיפוח הריכוז, תרגיל זה עוזר לחיזוק הזיכרון.

מצד שני, אתה יכול להיעזר באלמנטים שובבים שעוזרים להגביר את הריכוז בכיתה. אלה כוללים חידות, משחקי זיהוי ההבדלים, חיפושי מילים ומשחקי זיכרון, בין היתר.

כל הפעילויות הללו הן כלים מצוינים למורים כדי לעזור לתלמידים לפתח את טווח הקשב שלהם. הדבר החשוב הוא לא תמיד להשתמש באותם משחקים ולנסות לעשות אותם מהנים ככל האפשר.

יצירת סביבה מאפשרת והימנעות מהסחות דעת

כדי שילדים יתמקדו טוב יותר בכיתה, חשוב ליצור עבורם סביבה מתאימה. הכיתה צריכה להיות מוארת היטב, מאווררת, שקטה ועם טמפרטורה נעימה. כמו כן, יש להימנע ככל האפשר מהסחות דעת.

למשל, חשוב שהמורה יכין את כל החומר מראש. הבאות והיציאה לחיפוש חומרים הם מקור להסחת דעת שמקשה מאוד על התלמידים להישאר ממוקדים.

כדי לטפח ריכוז בכיתה, חיוני לתכנן בלוקים של 15 עד 20 דקות. מעבר לזמן זה, התלמידים לא יצליחו לשמור על תשומת לבם ויתחילו להיות מוסחים. מערכת זו גם תקל על עיבוד מידע.

לבסוף, חשוב גם לשלוט ברמת הקושי של משימת הקשב שנדרשת מהם. פעילות קשה או קלה מדי תוביל לחוסר תשומת לב.

פופולריים