איך לארגן תכנית לימודים טובה?

ארגון תכנית לימודים טובה תהפוך אותם לעצמאיים בעת ביצוע שיעורי הבית שלהם
ארגון תכנית לימודים טובה תהפוך אותם לעצמאיים בעת ביצוע שיעורי הבית שלהם.
הרגלי לימוד טובים חיוניים כדי שילדינו יוכלו לבצע את משימתם בבית הספר בכל שלב חינוכי. ארגון תכנית לימודים טובה תהפוך אותם לעצמאיים בעת ביצוע שיעורי הבית שלהם.

שיטות ההוראה הנוכחיות בוחרות בחינוך מכוון יותר. באלו, המורה נתפס כמדריך בתהליך למידת התלמידים. זאת בניגוד למתודולוגיות ישנות יותר בהן נלמד הנושא ב"כיתות אמן". עם זאת, כדי לעזור לילדים בכך, עלינו ללמד אותם כיצד ללמוד ביעילות. כאן נכנסת לתמונה יצירת תוכנית לימודים טובה.

ישנן מתודולוגיות למידה רבות ושונות המשמשות בהוראה בימינו. אלה יכולים להיות פעילים, קונסטרוקטיביסטיים או רפלקטיביים - בהתאמה רבה לתיאוריית האינטליגנציות המרובות של גרדנר.

כתוצאה מכך, אנו יכולים לראות שאין שיטה אחת נכונה להוראה או למידה. עם זאת, עלינו להתאים את השיטות שבידינו ליכולותיהם של הילדים ולתנאים האישיים.

"לכל בן אדם יש שילוב ייחודי של אינטליגנציה. זה האתגר החינוכי הבסיסי".

-ח. גרדנר-

כדי לראות איזו מתודולוגיה מתאימה לכל אחד מאיתנו הכי טוב, עלינו להתחיל לבנות את הבית החל מהבסיס ולא מהגג. ובאמצעות תרגיל פשוט של רפלקציה וביקורת עצמית, בואו נעריך בכנות איך אנחנו עושים את שיעורי הבית שלנו כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר האפשריות במינימום מאמץ.

האם אנחנו מפנים מספיק זמן לשחק וללמוד?

ארגון תכנית לימודים יעילה

בהחלט אפשרי לארגן תכנית לימודים יעילה – זה רק עניין של יעילות. לשם כך, אנו ממליצים לילדיכם להתחיל בקביעת לוח זמנים פשוט עם הפעילויות שהם עושים אחר הצהריים.

עם זאת, זה לא אמור לכלול את פעילויות שיעורי הבית המפחידות האלה. לאחר מכן עליהם לכתוב רשימה של הפעילויות מחוץ ללימודים שהם היו רוצים לבצע, אך לדעתם אין להם זמן להן.

לוח הזמנים חייב לכסות מרגע הגעתם הביתה מבית הספר ועד שעת ארוחת הערב לילדי בית הספר היסודי, ולאחר מכן עוד קצת זמן לאחר ארוחת הערב לילדי בית הספר התיכון. לאחר שאמרתי זאת, תראה שעם ארגון טוב הם יצטרכו רק לעתים רחוקות את הזמן הזה כדי לעשות את כל שיעורי הבית שלהם.

בלוח הזמנים השבועי הזה, נצטרך לפרוס את הזמן שנקדיש ללימוד. נצטרך להקדיש יותר זמן למשימות הקשות יותר, ופחות לפשוטות יותר. תכנון זה עוזר לילדיכם להשיג הרגלי לימוד טובים ללא כל כך הרבה מאמץ מרוכז.

  • לנושאים הקשים ביותר יש להקצות מספר רב יותר של מפגשים שבועיים. עם זאת, הם צריכים להיות קצרים יותר.
  • מצד שני, נוכל להקדיש יותר זמן למפגש ופחות מפגשים לפשוטים שבהם.
  • מומחים ממליצים להקדיש לימוד יומי ממוצע של בין 30 דקות לשעתיים לתלמידי יסודי, ומ-1.5 שעות ל-3 שעות לתיכון. זה יהיה תלוי אם הילדים נמצאים באמצע מבחנים, או אם זה שבוע לימודים רגיל.
  • עדיף לא ללמוד מיד לאחר האוכל, כי זה יגרום לך להרגיש ישנוני יותר. עדיף להקדיש זמן זה לנוח מעט לפני שתמשיך ללמוד בראש צלול יותר.

מה ילדים צריכים לעשות כשהם יושבים ללמוד?

כאן נכנסת לתמונה יצירת תוכנית לימודים טובה
כאן נכנסת לתמונה יצירת תוכנית לימודים טובה.

תלמידים הם כמו ספורטאי עילית: הם צריכים מקום טוב להתאמן בו, להתחמם, להתמתח ולנצל את שעות הביצועים השיא. ההערכה היא שילדים מסוגלים להתרכז בין 40 דקות לשעה, עם הפסקות של 5 עד 10 דקות.

רצוי להתחיל במשימה פשוטה שלא אורכת יותר מ-15 דקות, כמעין חימום, ולסיים בטקסט קל לקריאה, על מנת "למתח את דעתם".

אזור המחקר צריך להיות מסודר כדי למנוע הסחות דעת. בימינו המידע מגיע אלינו דרך כל כך הרבה ערוצים: טלוויזיה, אינטרנט, קבוצות עבודה ניידות, רשתות חברתיות... הם די מוצפים מהכל.

כל אלה יכולים לשמש כשיטות תקשוב לביצוע עבודתם, אך עלינו ללמד אותם להיות סלקטיביים עם המידע שהם מקבלים. אם לא, אז זה לא יהיה יותר מאשר הסחת דעת בלבד.

תכנית הלימודים

תחום הלימוד חייב לעמוד בדרישות שיעודדו את רצונם של הילדים ללמוד ולשפר את ריכוזם:

  • זה חייב להיות מואר היטב. כמובן, אין דבר טוב יותר מאור טבעי, אבל אנחנו יכולים להחליף אותו במנורת אור כחול גמיש.
  • עלינו להימנע מהרהורים על הנייר. הנח את הפוקוס במיקום מרכזי או בצד הנגדי של היד איתה אנו כותבים.
  • כדאי לאוורר את החדר בכל פעם שיש לנו הפסקה למנוחה על מנת ליצור סביבה בריאה יותר.
  • זה לא רעיון טוב ללמוד ולהאזין למוזיקה בו זמנית, מכיוון שזה יכול להסיח את דעתנו ממה שאנחנו קוראים או כותבים. עם זאת, אם אנחנו עושים כמה תרגילים מעשיים, אז קצת מוזיקת רקע אינסטרומנטלית עשויה להועיל.
  • בשולחן העבודה חייב להיות כל מה שצריך: עפרונות, עטים צבעוניים, היילייטרים וכדומה. כך נמנע את הצורך לקום כל הזמן לחפש חומרים ולאבד את הריכוז.

אנחנו חייבים לעשות את עצמנו נוח אבל לא נוח מדי או שאנחנו עלולים להיות ישנוניים מדי! הכיסא צריך להיות ארגונומי והחדר צריך להיות בטמפרטורה של כ-22 מעלות צלזיוס.

מוטיבציה וביצועים אקדמיים במפגש לימודי

שני הגורמים הללו הם ללא ספק החשובים ביותר עבור כל פגישת לימוד בכל גיל. Murillo (2013) תיאר ביצועים כ: " סכום של גורמים מורכבים שונים הפועלים באדם הלומד. זה ערך שאנו מייחסים להישגי התלמידים במשימות אקדמיות. "

עם זאת, אסור לנו לאבד את החשיבות של המוטיבציה. הנה כמה מילים מעוררות השראה מאת המחנך והפילוסוף פאולו פרייה בנושא:

" הלימוד אינו נמדד במספר העמודים הנקראים בלילה אחד, וגם לא במספר הספרים הנקראים בסמסטר. הלימוד אינו מעשה של קליטת רעיונות, אלא של יצירה ויצירה מחדש ".