למד על תוכניות חינוך רגשי

נוצרו תוכניות חינוך רגשי
כדי לפתח סוג חדש זה של אינטליגנציה, נוצרו תוכניות חינוך רגשי.
"לכולנו יש שני מוחות, מוח חושב ומוח מרגיש, ושתי צורות הידע הבסיסיות הללו פועלות באינטראקציה כדי לבנות את חיי הנפש שלנו." -גולמן

כשאנחנו מדברים על אינטליגנציה רגשית, עולה בראש שמו של הפסיכולוג האירופי דניאל גולמן. מאז יציאת ספרו, אינטליגנציה רגשית, הופיעו פרסומים רבים ברחבי העולם בנושא. גולמן מתאר אינטליגנציה רגשית כ"היכולת לזהות ולנהל את הרגשות שלנו, להניע את עצמנו ולפקח על מערכות היחסים שלנו. " תוכניות חינוך רגשי מיושמות למטרה זו. במאמר הבא, נספר לכם עליהם הכל.

"לכולנו יש שני מוחות, מוח חושב ומוח מרגיש, ושתי צורות הידע הבסיסיות הללו פועלות באינטראקציה כדי לבנות את חיי הנפש שלנו."

- דניאל גולמן -

תוכניות חינוך רגשי

אינטליגנציה רגשית היא צורה חדשה של אינטליגנציה המשלימה למסורתית. שוב, זוהי היכולת לזהות ולנהל את הרגשות של עצמך ושל אחרים.

לכן, ניתן לומר שאדם בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה מסוגל להרגיש טוב יותר את הרגשות שהוא רוצה להרגיש ולשלוט ברגשות לא רצויים. הם גם מסוגלים יותר לעזור לאנשים אחרים לנהל את הרגשות שלהם.

כדי לפתח סוג חדש זה של אינטליגנציה, נוצרו תוכניות חינוך רגשי. אז, אנחנו יכולים לראות באלה חידוש חינוכי שמגיב לצרכים חברתיים שמקצועות אקדמיים רגילים אינם נותנים מענה. בנוסף, אינטליגנציה רגשית גבוהה מעדיפה קשרים חברתיים ועומדת מאחורי הצלחה אישית ומקצועית במידה רבה.

מדוע חשוב ללמוד ולפתח תוכניות חינוך רגשי בבית הספר?

כיום, ישנם מומחים רבים בפסיכולוגיה, פדגוגיה וחינוך המדגישים את חשיבות החינוך הרגשי במערכת החינוך. לטענתם, תכניות חינוך רגשי מקדמות פיתוח של היבטים רגשיים-קוגניטיביים וחברתיים שונים.

תכניות חינוך רגשי מקדמות פיתוח של היבטים רגשיים-קוגניטיביים וחברתיים שונים
לטענתם, תכניות חינוך רגשי מקדמות פיתוח של היבטים רגשיים-קוגניטיביים וחברתיים שונים.

יתר על כן, מחקרים הראו כי יכולת טובה באינטליגנציה רגשית מביאה תועלת רבה לילדים ולמתבגרים. לכן, תוכניות חינוך רגשי צריכות להיות נוכחות בכל כיתה במוסדות החינוך שלנו. בין היתרונות של חינוך רגשי, אנו יכולים לומר שהוא:

 • מעדיף את הרווחה הפסיכולוגית והרגשית של התלמידים, כמו גם את הביצועים האקדמיים שלהם.
 • מפחית התנהגות משבשת, קונפליקטים ואלימות.
 • משפר את האקלים בבית הספר ובכיתה ומגביר את המוטיבציה, הן אצל המורים והן אצל התלמידים.
 • לבסוף, זהו גורם חשוב במניעה והתפתחות של מחלות מסוימות כמו חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, שימוש בסמים וכו'.

היבטים שיש לקחת בחשבון בעת עיצוב תוכניות חינוך רגשי

בעת תכנון ופיתוח תוכנית חינוך רגשי, חשוב שהמחנכים יקחו בחשבון את ההיבטים הבאים:

 • התכנים משתנים בהתאם לקהל היעד (רמת השכלה, ידע קודם, בגרות וכו').
 • תוכניות הן בהקשר; ההתערבות מותאמת לכל מוסד בהתאם לניתוח ההקשר.
 • הם פתוחים להכללה של אלמנטים מתכניות אחרות בהתאם לצרכים.
 • התוכניות גמישות, במובן של הכנסת שינויים על סמך תוצאות הערכת תהליך היישום.
 • הם משתתפים. יש להם ניתוח והשתקפות קבועים של מחנכים באמצעות פגישות תקופתיות וקבוצות דיון.

עיצוב תכניות חינוך רגשי

ישנם מספר מודלים של תוכניות חינוך רגשי. במאמר זה נבחן את המודל של גולמן: "הדגם המעורב". מודל זה מורכב מסדרה של יכולות רגשיות המסייעות לילדים, מתבגרים ואפילו מבוגרים לנהל רגשות כלפי עצמם וכלפי אחרים.

כדי ליישם תוכנית חינוך רגשי עלינו לתכנן ולפרט שלבים שונים. נתחיל בנימוק והערכת צרכים. לאחר מכן, נצטרך להגדיר כמה יעדים, עם התכנים, הפעילויות, המתודולוגיה והערכת התוכנית שלהם.

מטרות החינוך הרגשי

ראשית, נתחיל בהגדרת המטרות הכלליות של החינוך הרגשי. לפי Bisquerra, הם הבאים:

 • רכישת ידע טוב יותר על הרגשות של האדם עצמו
 • זיהוי רגשות של אחרים
 • פיתוח היכולת לשלוט ברגשותיו ולייצר רגשות חיוביים
 • מניעת ההשפעות המזיקות של רגשות שליליים
 • פיתוח יכולות רגשיות ומיומנויות מוטיבציה עצמית גבוהות יותר
 • אימוץ גישה חיובית לחיים
 • לומדים לזרום

תכנים של חינוך רגשי

לאחר שהגדרנו את היעדים הכלליים והספציפיים, אנו מפרטים את התכנים. המטרה שלהם היא להשיג את היעדים שקבענו. לצורך כך נעבוד על יכולות רגשיות.

לכן, אנו יכולים להבין יכולת רגשית כמכלול הידע, המיומנויות והעמדות הנחוצות על מנת להיות מודעים, להבין, לבטא ולווסת רגשות כראוי.

כפי שאמרנו קודם, אנו מציעים את המודל של גולמן, "המודל המעורב", המבוסס על פיתוח היכולות הבאות:

מודעות רגשית או מודעות עצמית

זה כרוך במודעות וזיהוי של הרגשות והמצב הפנימי של האדם. ובמקביל, זה מתייחס ליכולת לבטא רגשות באמצעות שפה מילולית ולא מילולית. התכנים עליהם יכולים התלמידים לעבוד הם אוצר מילים רגשי, זיהוי והכרה של רגשות, וכן שפה מילולית ולא מילולית.

ויסות רגשי או שליטה עצמית

זה כרוך במודעות לקשר בין רגש, קוגניציה והתנהגות. כלומר, זה מרמז על שליטה ברגשות ובתגובות לכל מצב רגשי. אנו יכולים להגדיר ויסות רגשי כיכולת לווסת דחפים ורגשות לא נעימים, לסבול תסכול ולדעת לחכות לתגמולים.

כמה אסטרטגיות של ויסות רגשי יכולות להיות דיאלוג פנימי, הסחת דעת, הרפיה וכו'. באותו אופן, התלמידים יעבדו על ויסות רגשות וסובלנות לתסכול.

מוטיבציה

זכור כי המתודולוגיה המשמשת בתכניות חינוך רגשי היא בעיקר מעשית
זכור כי המתודולוגיה המשמשת בתכניות חינוך רגשי היא בעיקר מעשית, משתפת וחווייתית.

מוטיבציה ורגש הולכים יד ביד ונובעים משליטה עצמית. זוהי היכולת לכוון רגשות ומוטיבציה להשגת המטרות שלנו; להיות מתמיד. והנעה עצמית חיונית למתן משמעות לחיים.

אמפתיה או היכולת לשים את עצמו בנעליו של אדם אחר

זוהי היכולת להבין ולהבין את הרגשות, הצרכים והדאגות של אחרים. לשם כך נעבוד על מיומנויות יחסים בין אישיים, כושר ביטוי, תקשורת, שיתוף פעולה, שיתוף פעולה חברתי, יחסים חיוביים עם אחרים וכו'.

כישורים חברתיים-רגשיים

כאשר אנו מדברים על מיומנויות חברתיות-רגשיות, אנו מתכוונים למכלול המיומנויות המאפשרות מערכות יחסים מספקות עם אנשים אחרים. אנשים בעלי כישורים חברתיים טובים יוצרים אקלים חברתי טוב. אז, התכנים לפיתוח יכולת זו יכולים להיות מיומנויות של יחסים בין אישיים, כושר ביטוי, תקשורת, יחסים חיוביים עם אחרים, אסטרטגיות לפתרון קונפליקטים וכו'.

פעילויות ומתודולוגיה

לאחר מכן, אנו בוחרים את המתודולוגיה והפעילויות שאנו הולכים להציע לביצוע התוכנית שלנו. זכור כי המתודולוגיה המשמשת בתכניות חינוך רגשי היא בעיקר מעשית, משתפת וחווייתית.

לכן, הפעילויות המתאימות ביותר הן משחקים (סמליים, שיתופי פעולה וכו'), דינמיקה של הרפיה, דוגמנות, משחק תפקידים או דינמיקה קבוצתית. ועל ידי שימוש בפעילויות אלו, אנו עוזרים "לחשוף" את ההיסטוריה האישית של הילד, סביבתו וצרכיו.

הערכה

לבסוף, עלינו להחליט על סוג של הערכה. כל התערבות בחינוך רגשי זקוקה להערכה על מנת לייעל ולאמת את התוצאות. מכשירי ההערכה שבהם נשתמש הם:

 • שאלונים ודוחות עצמיים. אלה מודיעים לנו על האמונות שיש לתלמידים לגבי רגשות. הם גם מודדים את היכולת לתפוס, להבחין ולשלוט ברגשות.
 • משקיפים חיצוניים. אלה מודיעים לנו על האינטראקציה בין התלמיד לבני גילו. כמו כן, הם מודיעים לנו על הדרך שלהם לפתור קונפליקטים או מצבי לחץ.
 • מדדי ביצוע. אלה מעריכים את הדרך שבה התלמיד פותר בעיות רגשיות מסוימות. זה כרוך בהשוואה של תשובותיהם עם קריטריוני ניקוד קבועים ואובייקטיביים.

על תוכניות חינוך רגשי

לבסוף, עבור ביסקורה, בעל יכולות רגשיות טובות לא מבטיח שהן ישמשו לעשות טוב ולא לרע. לכן, חשוב והכרחי שתכניות החינוך הרגשי ילכו יד ביד עם עקרונות אתיים ומוסריים.

פופולריים