הרגלי נפש לעבוד עליהם בכיתה

מהם הרגלי הנפש לעבוד עליהם בכיתה
מהם הרגלי הנפש לעבוד עליהם בכיתה?
כאשר אנו מבצעים משימות בבית או בעבודה, ישנם הרגלי נפש מסוימים הנחוצים על מנת לבצע אותם בהצלחה. היום נספר לכם על הרגלים נפשיים שכדאי לעבוד עליהם בכיתה.

כפי שאמרנו, הרגלי התודעה לעבוד עליהם בכיתה מתייחסים לכישורים מסוימים שעלינו ללמוד כדי לבצע את המשימות שלנו. הם לא רק הכרחיים למשימות שאנו מבצעים בבית הספר או בעבודה שלנו, אלא גם בחיי היומיום שלנו. לכן, חשוב שהמורים יתכננו מצבים וחוויות הוראה שבהם ילדים לומדים ומתרגלים מיומנויות אלו.

מהם הרגלי נפש?

הרגל מתייחס לתרגול שהופך להרגל באדם - כמו טבע שני. יחד עם זאת, הרגל זה מתפתח באמצעות למידה הדרגתית ושיטתית המאפשרת לתרגול מסוים או לדרך ביצוע פעילות או משימה להיות תכופים.

בספרם Learning and lead with habits of mind (2008), מפתחים ארתור ל. קוסטה ובנה קאליק את הרעיון של הרגלי הנפש. ובמקביל, הם מצביעים על 16 הרגלים או כישורים נפשיים הנחוצים על מנת לפתח את פעילות חיינו בהצלחה.

עבודה על הרגלי התודעה שהכותבים מציינים היא בסיסית בהקשר החינוכי, כלומר בכיתה. ראשית, משום שהם יאפשרו לתלמידים לנוע בחופשיות רבה יותר בכל תחומי חייהם הבוגרים. ובמקביל, כי הם יקלו על למידה בבית הספר, משימות לימוד, שיטות חברתיות ומערכות יחסים.

מהם הרגלי הנפש לעבוד עליהם בכיתה?

כאמור, קוסטה וקליק מתארים 16 הרגלים:

 • היו מתמידים: לסיים את המשימות שהתחלת ולבצע אותן בצורה מתמדת ומרוכזת.
 • ניהול אימפולסיביות: סבלנות, חשיבה ושיקוף לפני שפועלים או אומרים משהו.
 • הקשבה בהבנה ואמפתיה: לשים את עצמך בנעליו של האחר והקשבה היטב כדי להבין אותם.
 • חשיבה גמישה: שינוי דעתך; פיתוח והערכה של אסטרטגיות מחשבה ופעולה שונות בהתאם למצבים והקשרים.
 • חשיבה על חשיבה: שימוש בתהליך המטה-קוגניציה כדי לדעת ולהרהר כיצד אנו חושבים, באיזו דרך וכיצד זה משפיע על ההחלטות שלנו ועל אנשים אחרים.
 • מחפש דיוק: להיות יסודיים ומסודרים במשימות שלנו.
 • שאילת שאלות והצעת בעיות: תשאול על מצבי חיים ותשאול.
 • יישום ידע עבר על מצבים חדשים: שימוש בידע ישן כדי ללמוד טוב יותר ידע חדש ומורכב יותר.
 • חשיבה ותקשורת ברורה ומדויקת: הכרת הדרכים הנכונות לתקשורת, הן בכתב ובעל פה ובהתאם להקשר.
 • איסוף מידע דרך כל החושים: תפיסת מידע בדרכים שונות כדי להבין טוב יותר את הידע.
 • יצירה, דמיון וחידוש: יצירת רעיונות חדשים; להיות יצירתי ומקורי.
 • להגיב בהערצה ותדהמה לסביבתנו: להיות ערניים ולמצוא מה שונה במצבים רגילים, נפוצים, יומיומיים.
 • לקיחת סיכונים בצורה אחראית: התחשבות בטעויות כחלק מהותי בכל קבלת החלטות.
 • מציאת הומור: לצחוק, במיוחד על עצמך, כדי להתגבר על תסכולים ומצבי חיים קשים.
 • חשיבה עצמאית: להיות ביקורתי; בעל קריטריונים וטיעונים משלך.
 • הישארות פתוחה ללמידה מתמשכת: נכונות או צורך מתמיד ללמוד דברים חדשים.

איך לעבוד על הרגלי הנפש בכיתה?

1. להיות מתמיד

זהו אחד מההרגלי הנפש לפתח באמצעות משימות או פעילויות בהן התלמידים משקיעים את זמנם בצורה מתוכננת. כלומר, התלמידים מארגנים את זמנם, מחלקים אותו על פני מספר ימים, על מנת לבצע בהצלחה משימה שהוטלה עליהם.

2. ניהול אימפולסיביות

איך לעבוד על הרגלי הנפש בכיתה
איך לעבוד על הרגלי הנפש בכיתה?

בכיתה, דרך יעילה לעבוד על הרגל זה היא לעשות פעילויות סביב בעיות או דילמות ספציפיות שהמחקרים חייבים לתת להן מענה יחיד. כך, הדבר גורם לתלמידים לחשוב ולשקול את כל האפשרויות הקיימות לפני מתן פתרון לבעיה.

3. הקשבה בהבנה ובאמפתיה

כל סיטואציה יומיומית בכיתה היא הזדמנות ללמוד להזדהות עם אחרים. חשוב למורים להצביע, להדגיש ולהפגין את הצורך להקשיב ולגלות עניין בנקודות המבט של אנשים אחרים. להבין ולא לשפוט נסיבות של אנשים אחרים.

4. חשיבה גמישה

כל סיטואציה בעייתית או פעילות סביב דילמות המוצגות לתלמידים שימושית עבורם לפיתוח הרגל של חשיבה גמישה. הסיבה לכך היא שהם חייבים למצוא פתרונות אפשריים על ידי התחשבות תמיד בגורמים שונים.

5. חשיבה על חשיבה

כדי לחשוב על חשיבה, המורים חייבים לעבוד עם תלמידיהם על מטא-קוגניציה. זאת אומרת, עליהם לאפשר לתלמידים לדבר, לבטא ולשתף אחרים כיצד הגיעו לפתרון או החלטה כזו או אחרת ומדוע. כך התלמידים יהיו מודעים יותר לאופן בו הם חושבים ולכן יוכלו לשקף זאת.

6. חיפוש אחר דיוק

כדי לפתח את הרגל הדיוק, חשוב בתוך הכיתה להתעקש, למשל, על תיקון ותיקון מתמידים של כתיבה, דקדוק ואיות. חשוב גם לשים לב לדרכים הנכונות לדבר או לפנות למישהו. בנוסף להתעקשות על פורמליות ופרטים בהגשת העבודה.

7. שאילת שאלות והצעת בעיות

כדי לפתח הרגל זה, אתה יכול לבחור להשתמש בספר שאלות בכיתה. זה יהיה מורכב מתלמידים שישתפו עם שאר חבריהם לכיתה דאגה, שאלה או בעיה כלשהי שמתעוררת בכל היבט של בית הספר או חיי היומיום. בסוף כל שיעור, התלמידים יכולים לעיין בהערותיהם ולדון בהן יחד.

8. יישום ידע העבר על מצבים חדשים

ההרגל של שימוש והעברת ידע ישן להבנת ידע חדש חייב תמיד להיות מושפע בכל תהליכי הלמידה. מכאן החשיבות של מורים לבנות על הידע הקודם שיש לתלמידים כדי ללמד אחרים.

9. חשיבה ותקשורת ברורה ומדויקת

פיתוח מיומנות זו בכיתה מתבצע בעל פה, מלמד את התלמידים להימנע מהכללות בדיבוריהם ומתעקשים על שטף וספציפיות של השפה. בנוסף, חשוב ללמוד דקדוק ואיות נכונים על מנת לכתוב בצורה מדויקת.

10. איסוף מידע דרך כל החושים

כדי לעבוד על הרגל זה בכיתה, חשוב לתכנן פעילויות בית ספריות המשתמשות בכל החושים. לכן, פעילויות חוצות או פעילויות במגע עם הטבע הן אידיאליות.

11. ליצור, לדמיין ולחדש

עבודה על הרגלי התודעה שהכותבים מציינים היא בסיסית בהקשר החינוכי
עבודה על הרגלי התודעה שהכותבים מציינים היא בסיסית בהקשר החינוכי, כלומר בכיתה.

על המורים להעמיד לרשות תלמידיהם את כל המשאבים האפשריים כדי שיוכלו לפתח את יכולתם לדמיין, ליצור ולהמציא. לפיכך, טכנולוגיות חדשות מהוות משאב רב עוצמה המאפשר יצירת צורות אינסופיות של מחשבה ופעולה.

12. להגיב בהתפעלות ותדהמה מול הסביבה שלנו

מורים מפתחים הרגל זה של המוח על ידי הפיכת התלמידים למודעים יותר לטבע המקיף אותנו; על העצומות והיקר שלה. לשם כך, פעילות בית ספרית המתמקדת במגע עם הסביבה מאפשרת לתלמידים להכיר טוב יותר ומעמיק יותר את הסביבה הסובבת אותם ובכך להתפעל ממנה.

13. לקיחת סיכונים בצורה אחראית

גם מורים וגם תלמידים חייבים להיות מסוגלים לפנות מקום לטעויות במשימות ובפעילויות, לניסוי וטעייה ולעבודה סביב אתגרים ובעיות. התייחסות לטעויות כחלק מהותי מכל תהליך למידה היא הדרך הטובה ביותר לפתח את היכולת לקחת סיכונים.

14. מציאת הומור

מציאת רגעים במהלך יום הלימודים לעבוד על חוש הומור הוא קריטי. במובן זה, דרך טובה לעבוד על הרגל של הומור בכיתה יכולה להיות ביצוע ימים של טיפול בצחוק. או לעשות קריקטורות של התלמידים כדי לקשט את הכיתה ולפתח פעילויות תיאטרון וקומדיות.

15. חשיבה עצמאית

חשוב לתכנן פעילויות שבהן התלמידים יכולים לדון בנושא ויכולים להציג את דעותיהם, הטיעונים וההצדקות שלהם. כך התלמידים יהיו מודעים למגוון הדעות והעמדות שיכולים להתקיים. ובו בזמן, עד כמה חשובה התרומות של אחרים.

16. הישארות פתוחה ללמידה מתמשכת

מורים יכולים לפתח את ההרגל הזה בכיתה על ידי הצעת פעילויות והתנסויות שבאמת מניעות את תלמידיהם לרצות לדעת יותר ולדרוש מהם מחשבות בוחרות. חשוב גם שהחוויות החינוכיות שהמורים מציעים לתלמידים ימשכו את טעמם, תחביביהם או צורך מזוהה כלשהו.