כיצד לשלב אסטרטגיות מטה-קוגניטיביות בכיתה?

ניתן ליישם אסטרטגיות מטה-קוגניטיביות בכיתה
על מנת שתלמידים יבינו כיצד פועלת החשיבה שלהם, ניתן ליישם אסטרטגיות מטה-קוגניטיביות בכיתה.
על מנת שתלמידים יבינו כיצד פועלת החשיבה שלהם, ניתן ליישם אסטרטגיות מטה-קוגניטיביות בכיתה.

מטא-קוגניציה פירושה חשיבה על תהליך החשיבה של האדם עצמו. לפיכך, זה מורכב מזיהוי החשיבה של האדם עצמו. אסטרטגיות מטא-קוגניטיביות בכיתה הן חלק חשוב בתהליך ההוראה-למידה.

חשוב לזכור שכאשר אנו מדברים על מטא-קוגניציה, אנו מתכוונים לידע שיש לכל אדם על תהליכי הידע שלו. לכן, מטא-קוגניציה מתייחסת, בין היתר, לשליטה בתהליכים שבהם אתה משתמש כדי ללמוד.

"אני עוסק במטא-קוגניציה אם אני שם לב שאני מתקשה ללמוד את A מאשר ב'; אם נראה לי שעלי לבדוק שוב את C לפני שאקבל זאת כעובדה."

- פלאוול -

להלן, תגלו כמה אסטרטגיות שימושיות בכיתה להוראת חשיבה מטה-קוגניטיבית.

אסטרטגיות מטאקוגניציה בכיתה

מודלים מטאקוגניטיביים (חשוב בקול)

בין אסטרטגיות ההוראה המטה-קוגניטיביות שנמצאו במחקר, מודלים מטה-קוגניטיביים הם הנפוצים ביותר. מודל זה כולל הדגמה של השלבים הספציפיים שיש לבצע בעת שימוש באסטרטגיה, תוך הסבר מדוע היא שימושית.

אסטרטגיית דוגמנות מטה -קוגניטיבית פופולרית היא חשיבה בקול. כפי שמורה מסביר אסטרטגיה, הם מסבירים את השלבים בקול רם. במהלך התהליך, התלמידים שואלים שאלות, מזהים משאבים וחוזרים על הצהרות.

לאחר פיתוח תהליך הכולל חשיבה בקול רם, להצהרות המורים והתלמידים לגבי מה שלמדו יש תוצאות חיוביות.

שימוש בהוראה באסטרטגיות מטאקוגניטיביות בכיתה

תגלו כמה אסטרטגיות שימושיות בכיתה להוראת חשיבה מטה-קוגניטיבית
להלן, תגלו כמה אסטרטגיות שימושיות בכיתה להוראת חשיבה מטה-קוגניטיבית.

כדי לעזור לתלמידים לתרגל שימוש באסטרטגיות מטה-קוגניטיביות בכיתה, כדאי ללמד אותם לחשוב על אופן השימוש באסטרטגיות. מחקר מצא ששיטת הוראה פופולרית מאוד היא הוראה מרומזת. זה לא מסביר כיצד מעוצבת הוראה. לפיכך, זהו מודל פחות יעיל לקידום חשיבה מטה-קוגניטיבית.

הוראה בהוראה מפורשת, שבה מעוצבת האסטרטגיה ומוסברת בו-זמנית תהליך החשיבה מאחוריה, קשורה ישירות להישגים חיוביים.

יצירת תכנית לימודים למשיכת תלמידים

בנוסף, שימת לב להיבטים ויצירת תכנית לימודים מרתקת יכולים לסייע בטיפוח מטא-קוגניציה אצל התלמידים. בהקשר זה, שימוש בפרקטיקות מרתקות כדי לשפר את תחומי העניין של התלמידים מספק הזדמנויות מדהימות לקידום השימוש במיומנויות מטה-קוגניטיביות.

שילוב הערכת תלמידים

ככל שעובר הזמן, התלמידים מתוודעים למה שנדרש כדי לעמוד בציפיות המורה שלהם. כמו כן, הם לומדים לפתח את היכולת לעמוד בדרישות. דוגמה לאופן שבו תלמידים מבינים ציפיות היא באמצעות הערכות (מבחנים או בחינות).

מבחנים או בחינות מכילים בדרך כלל שני סוגי שאלות:

  • ראשית, מתכנס. שאלות סגורות הדורשות תשובה ספציפית.
  • שנית, משתנים. שאלות פתוחות, שיכולות להיות להן מספר תשובות.

אליס מציין כי חוקרים קובעים כי מורים נוטים להשתמש יתר על המידה בשאלונים מתכנסים. בנוסף, מספר חוקרים מציעים ששאלות שונות חשובות להשגת חשיבה מטה-קוגניטיבית בכיתה. הן שאלות פתוחות המאפשרות לתלמידים לשקף ולשלוט בעצמם בביצועיהם, ולהשיג תודעת מטא.

תרגול מודרך או עצמאי

אסטרטגיית הוראה מטה-קוגניטיבית נוספת היא תרגול מודרך או עצמאי. בדרך זו, לתלמידים יש מספר דרכים לתרגל למידה. המדריך יכול להדריך אותו. לדוגמה, שימוש בדוגמאות ומשוב, או באופן עצמאי, כאשר תלמידים מפגינים שליטה בנושא.

כמדריכים, מורים או מחנכים, הצעד הראשון בהכנסת אסטרטגיות מטה-קוגניטיביות לכיתה הוא להבין מדוע הן חשובות וכיצד הן פועלות. דחיפה של תלמידים לחשוב איך הם הגיעו לתשובה ושבירת תהליך החשיבה שלהם מפתחת מיומנויות שבהן הם יכולים להשתמש במהלך שאר שנות הלימודים והחיים הכוללים שלהם.

פופולריים