חשיבות הקשב בלמידה

נדבר על חשיבות הקשב בתהליך הלמידה
היום, נדבר על חשיבות הקשב בתהליך הלמידה, וכן על גורמים שיכולים לסייע בטיפוח יכולת זו אצל ילדים.
היום, נדבר על חשיבות הקשב בתהליך הלמידה, כמו גם על גורמים שיכולים לסייע בטיפוח יכולת זו אצל ילדים.

על פי ריוס-לאגו ופריאנז, אנו יכולים להגדיר תשומת לב בצורה הבאה:

"קשב היא היכולת השכלית ליצור ולשמור על מצב הפעלה המאפשר עיבוד נאות של מידע. קשב מאפשר בחירה של מידע ספציפי בין מספר מקורות זמינים. זה כולל גירוי פנימי וחיצוני, זיכרונות, מחשבות ואפילו מוטוריות. פעולות. במובן זה, הקשב חייב להיחשב כמערכת מורכבת של תת-תהליכים מיוחדים המספקים דיוק, מהירות והמשכיות להתנהגות."

- ריוס-לאגו אי פריאנז -

תשומת לב בזמן הלימודים

כדי להגיע לביצועים אקדמיים טובים, יש צורך בלימודים. עם זאת, במהלך תקופות לימוד, קל לאנשים להיות מוסחים, דבר שיכול להיות תלוי בשני גורמים:

  • גורמים חיצוניים: המקום בו מתבצע הלימוד, כמות הזמן, רעש והסחות דעת מבחוץ.
  • גורמים פנימיים: דאגה, עייפות, עצבנות, מתח וכו'.

חשוב שילדים ילמדו בסביבה שעונה על התנאים הנכונים. במובן זה, המאפיינים של אזור לימוד אופטימלי הם הבאים:

  • תמיד אותו הדבר.
  • מואר היטב.
  • מאוורר היטב.
  • ללא הסחות דעת.
  • עם טמפרטורה נוחה.
  • יש שולחן או שולחן וכיסא.

יחד עם זאת, חשוב להקפיד שהסטודנטים יקבלו הפסקות לאורך כל תקופת הלימודים. זה חיוני על מנת שיוכלו להירגע ולהתרכז טוב יותר. למעשה, הלמידה מתרחשת מהר יותר כאשר לתלמידים יש את היכולת לנהל את תשומת הלב שלהם על פני פרק זמן קצר. לכן הפסקות הופכות את זמני הלימוד לפרודוקטיביים ויעילים יותר.

לכן, חשיבות הקשב בלמידה היא מעל הכל
לכן, חשיבות הקשב בלמידה היא מעל הכל.

מומלץ גם להתבונן בילדים כדי לוודא שהם נשארים רגועים תחת הלחץ שהלימוד יכול להפעיל. הורים צריכים לספק להם שורה של קווים מנחים המאפשרים להם להישאר ערניים לגבי מצבם. כך ילדים יבינו בהקדם האפשרי מתי תשומת הלב שלהם דועכת כדי להתאושש ולחזור ללימודים.

"לעולם אל תתייחס ללימודים כמחויבות, אלא כהזדמנות לחדור לעולם הידע היפה והמופלא."

- אלברט איינשטיין -

חשיבות תשומת הלב בלמידה

כשמדברים על למידה, הכוונה היא לרכישת ידע ויכולות. אבל, כדי ללמוד, היכולת לשים לב היא בסיסית. עם זאת בחשבון, ישנם שני סוגי תשומת לב שסטודנטים צריכים ללמוד וללמוד:

  • קשב סלקטיבי: יכולת לבחור היבטים רלוונטיים ולבלום גירויים אחרים.
  • תשומת לב מתמשכת: יכולת להתרכז במשימה לאורך תקופה ממושכת.

זה כרוך ברמה טובה של הפעלה פיזיולוגית. במילים אחרות, שמירה על מצב התראה על מנת להגיב לגירויים סביבתיים כך שניתן לשים לב לאותות רלוונטיים ולהתעלם מאלה שאינם רלוונטיים.

רמת ההפעלה משפיעה גם על הביצועים במשימות שככל שרמה זו עולה, מגדילות גם את היעילות בעבודה. חשוב שילדים ישנו טוב במהלך הלילה כדי להישאר פעילים בזמן הלמידה במהלך היום. אחרת, ילדים יחושו עייפות, נפשית ופיזית, מה שמייצר תקלות ביכולת הריכוז שלהם.

מה שכן, כדי לשמור על תשומת לב ראויה, צריך להיות עניין ומוטיבציה. למעשה, ככל שתלמידים אוהבים יותר נושא, כך הם יכולים להטמיע טוב יותר מושגים וידע הקשורים לעניין הנדון. הסיבה לכך היא שהם רוצים לשים לב ולהתאמץ יותר בעת ביצוע משימות הקשורות לנושא זה.

סיכום

כפי שניתן לראות, חשיבות הקשב בלמידה היא מעל הכל, ולכן חשוב להורים ולמחנכים להעניק לתלמידים את הכלים והסביבה הדרושים להם על מנת למקסם את היכולת הזו.

"תשומת לב היא כלי בלמידה, ועל ידי הפיכת השיעורים למשעשעים, התלמידים ישימו לב יותר".

- אווה אלויסה רעיה ראמוס -