9 סוגי תשומת לב לחיזוק אצל ילדים

מבלי להבין שגם סוגי תשומת הלב האחרים חשובים
בדרך כלל, כאשר הורים דואגים לילדיהם המוסחים בקלות רבה, אנו מתמקדים בעיקר בתשומת הלב המתמשכת והסלקטיבית שלהם, מבלי להבין שגם סוגי תשומת הלב האחרים חשובים, כמו תשומת לב מתחלפת.
חשוב לנתח באילו סוגי תשומת לב הילדים שלנו מתקשים על מנת להעניק להם את התמיכה הנכונה. המשך לקרוא כדי לגלות יותר.

ילדים שדעתם מוסחת בקלות רבה עלולים להדאיג את הוריהם, מכיוון שבעיות קשב מונעות מהם להתמקד במשימות מסוימות. זה יכול להוביל לביצועים גרועים בבית הספר, מכיוון שלילדים אלו קשה לשים לב ולהישאר מרוכזים בעבודות בית הספר שלהם. במאמר הבא, אנו הולכים לגלות את סוגי הקשב השונים שקיימים.

אנו גם נראה על מה עליך לעבוד אם ילדך נעדר או מוסח בקלות רבה. אל תחמיצו את זה!

סוגי תשומת לב לזיהוי אצל ילדים

אחד התפקידים הקשים ביותר שהמוח שלנו מבצע הוא תהליך הקשב. להלן, נבחן את סוגי הקשב השונים הקיימים, כמו גם כיצד ניתן לשלב ביניהם. בידיעה זו, נוכל לעזור לילדים בהתאם לאזור שהם זקוקים לו ביותר.

תשומת לב מחולקת

כשמדברים על חלוקת קשב, הכוונה היא ליכולת של המוח לשים לב לכמה גירויים או משימות במקביל, ובכך להגיב לדרישות שונות של הסביבה. למשל, העתקה מהלוח תוך כדי הקשבה למורה.

תשומת לב מתחלפת

קשב מתחלף מתייחס ליכולת שיש לנו לשנות את מיקוד הקשב שלנו ממשימה או גירוי אחד לאחר. ויתרה מכך, לעשות זאת בקלות. לדוגמה, בזמן שעושים שיעורי בית, מישהו מתקשר אלינו כדי לשאול אותנו משהו. אנחנו מקבלים את השיחה ובסיום ממשיכים במשימה שלנו בקלות.

תשומת לב סלקטיבית

נקרא גם תשומת לב ממוקדת, אנו מתייחסים לכך כאשר אנו מסוגלים למקד את מוחנו במשימה או גירוי מדויקים, גם כאשר קיימים גירויים סביבתיים אחרים. למשל, קריאת סיפור.

תשומת לב מתמשכת

קשב מתמשך היא היכולת לשמור על קשב לאורך תקופה. לדוגמה, כאשר אנו לומדים, אנו שמים לב במשך תקופה ארוכה בהערות שלנו.

איך תשומת הלב שלנו עובדת?

על סוגי תשומת הלב שיש לעבוד עליהם אצל ילדים שדעתם מוסחת בקלות
על סוגי תשומת הלב שיש לעבוד עליהם אצל ילדים שדעתם מוסחת בקלות.

סוגי תשומת הלב השונים שהוזכרו לעיל אינם סוף הסיפור. ישנם סוגים נוספים שניתן לשלב עם סוגי הקשב האחרים:

  • קשב חזותי ושמיעתי: במיוחד כאשר אנו לוקחים בחשבון את המודאליות החושית.
  • תשומת לב פתוחה: אנו מתמקדים במקור תשומת הלב.
  • תשומת לב סמויה: אנחנו עושים משהו, אבל תשומת הלב שלנו היא על משהו אחר. שני סוגי קשב אלו מתרחשים בעיקר בתחום המוטורי.
  • בהתנדבות: אנו מפנים את תשומת הלב שלנו למשהו במודע.
  • לא רצוני: אנחנו לא מפנים את תשומת הלב שלנו במודע. שני סוגי הקשב האחרונים הללו מתרחשים אם אנו מתמקדים בגישה של האדם.

כעת, לאחר שכיסינו כמה מסוגי הקשב שיכולים להתרחש וכיצד הם משתלבים, יש לציין גם כי יכולת הקשב מתפתחת ככל שילדים גדלים. בנוסף, תשומת הלב תלויה גם בגורמים נוספים כמו מוטיבציה, סביבה, אופן פעולתו של הילד וכו'.

סוגי תשומת לב לחיזוק אם ילדים מוסחים בקלות רבה

כבר ראינו את סוגי הקשב השונים, כי זה לא כל כך קל לדבר על קשב אם אנחנו לא יודעים לאיזה מהם אנחנו מתכוונים. בדרך כלל, כאשר הורים דואגים לילדיהם המוסחים בקלות רבה, אנו מתמקדים בעיקר בתשומת הלב המתמשכת והסלקטיבית שלהם, מבלי להבין שגם סוגי תשומת הלב האחרים חשובים, כמו תשומת לב מתחלפת.

בואו נסתכל על דוגמה: זה לא יעיל להתמקד בטקסט אם אנחנו לא יכולים לקרוא אותו ולעבוד על הטקסט בו זמנית. צריך לעשות מאמצים לשפר את חוסר הגמישות הזה, כי זה יכול להיות מאוד בעייתי כשאנחנו רוצים לבצע משימות כמו חיבור אקדמי.

סוג נוסף של תשומת לב חשוב מאוד, מלבד תשומת לב מתמשכת וסלקטיבית, הוא תשומת לב מחולקת, שכן היא הכרחית לחיי היום יום שלנו. בלי תשומת לב מחולקת, לא נוכל להכין כוס חלב וטוסט בו זמנית.

מסיבה זו, כל סוגי תשומת הלב חשובים וצריך לעבוד עליהם בילדים שדעתם מוסחת בקלות. למרות זאת, זה נכון שלמרות שתשומת לב מתמשכת וסלקטיבית היא הקלה ביותר לזיהוי עבור הורים שמודאגים מהסחות הדעת של ילדם, המציאות היא שצריך לעבוד על כולם.

על סוגי תשומת הלב שיש לעבוד עליהם אצל ילדים שדעתם מוסחת בקלות...

כפי שכבר ראינו, קיימים סוגים רבים של תשומת לב. אצל ילדים שדעתם מוסחת בקלות רבה, חשוב לזהות באיזה סוג של תשומת לב הם באמת מתקשים כדי לעבוד עליהם ולחזק אותם.

בעזרת המידע שיש לנו כעת, נוכל לזהות את בעיות הקשב של ילדינו ולעבוד עליהן בפעילויות שונות. נוכל לפנות גם לאיש מקצוע במידה ולא נצליח לפתור את הקושי הזה, על מנת שידריך אותנו כיצד לטפל בו ולשפר אותו.

פופולריים