הקריירות של העתיד לילדינו

הצורך לארגן ולפרש את כל המידע הזמין הופך זאת לאחת הקריירות הגדולות של העתיד
הצורך לארגן ולפרש את כל המידע הזמין הופך זאת לאחת הקריירות הגדולות של העתיד.
כיצד נוכל לתכנן את הלימודים העתידיים של ילדינו? כאשר עושים זאת, עלינו לזכור כי ישנם מקצועות מסוימים שיהיו מבוקשים יותר ויציעו יותר הזדמנויות עבודה. היום, נסתכל על הקריירות של העתיד.

בשנים האחרונות שוק העבודה השתנה באופן משמעותי באירופה וברחבי העולם. כתוצאה מכך, גם הקריירות של העתיד משתנות.

חלק מזה קשור לכלכלה ובחלקו לשינויים הטכנולוגיים הגדולים שאנו חווים. עבודות מסורתיות רבות התיישנו. במקביל, נוצרות משרות חדשות הדורשות הכנה מסוג אחר וכן מסלולי לימוד מגוונים.

התקשורת השתנתה באופן קיצוני עם האפשרות להקשיב ולראות אנשים מכל מקום בעולם. אנחנו יכולים אפילו לקיים פגישות עבודה וירטואליות המשתרעות על פני כדור הארץ. הילדים שלנו צריכים להתכונן להתמודד עם הפנורמה העולמית החדשה הזו. וזה אומר פיתוח יכולות המאפשרות להם להסתגל לדרך עבודה חדשה.

תחומי לימוד וקריירה של העתיד

בעשורים הבאים, מספר תחומי ידע ישתנו כדי להסתגל לעידן הדיגיטלי החדש. וכמה קריירות שהן בעלות חשיבות מינורית היום עשויות להיות מנוע חשוב מאוד של שוק העבודה של העתיד.

  • אחת מהאפשרויות הללו היא, ללא ספק, מומחים בשיווק דיגיטלי, SEO, SEM ותוכן. הצמיחה והחשיבות של רשתות חברתיות ומנועי חיפוש יצרו את הצורך של יותר ויותר אנשים לעבוד בתחום זה.
  • אנשים רבים שעבדו במקור במגזרים מסורתיים כמו תקשורת, שיווק או פרסום, נאלצו לעבור לעולם הדיגיטלי.
  • עוד אחת מקריירות העתיד שעליכם לקחת בחשבון בתוכניות הלימודים של ילדכם היא זו של הנדסה רובוטית. התחזיות מנבאות שהמהפכה התעשייתית הרביעית תהיה כרוכה ברובוטיזציה שתבטל מיליוני מקומות עבודה.
  • באותו אופן, מומחים צופים ביקוש רב למהנדסים המסוגלים להכין מכונות אלו ולשפר את המערכות שלהם.
  • גם למומחים בביג דאטה יהיה ביקוש רב בעשורים הקרובים. ניתוח של כמות עצומה של נתונים נחוץ יותר ויותר במגזרים רבים. לכן, זהו תחום לימוד שצומח מהר מאוד. הצורך לארגן ולפרש את כל המידע הזמין הופך זאת לאחת הקריירות הגדולות של העתיד.
  • ישנם תחומי לימוד נוספים שייצרו גם הם הזדמנויות קריירה רבות בעתיד. לכן, חשוב לזכור אותם גם בתכנון הלימודים של ילדכם. ביניהם, נוכל לפרט מומחים בגנומיקה לחקלאות ובעלי חיים, תוכנות להפקת קול ותוכנות לשוניות ורפואה גריאטרית.

כיצד צריכות האוניברסיטאות להסתגל לשינויים הללו?

ההשכלה הגבוהה, ללא ספק, תמשיך להיות בעלת חשיבות רבה גם בעתיד. עם זאת, האוניברסיטאות חייבות להסתגל לכל השינויים הללו. המבנה הנוקשה שלהם מקשה על הסתגלות מהירה לשינויים, אבל זו לא אופציה בעולם הנוכחי.

האוניברסיטאות חייבות להכין את הסטודנטים להסתגל לשינויים ולקריירות העתידיות הללו
האוניברסיטאות חייבות להכין את הסטודנטים להסתגל לשינויים ולקריירות העתידיות הללו.

אחד ההיבטים שעל האוניברסיטאות לקחת בחשבון הם טכנולוגיות חדשות. עליהם ליישם אותם לא רק בכיתותיהם אלא בכל רמת תפקוד.

עוד אחת מהנקודות החשובות ביותר שאוניברסיטאות צריכות לקחת בחשבון היא הצורך לבצע שינויים גדולים במבנה שלהן כדי להציע השכלה שמסתגלת כל הזמן. תוכניות הלימודים כבר לא יכולות להשתנות כל 20 שנה.

כדי להסתגל לקריירות העתיד, האוניברסיטאות יצטרכו לשלב גם למידה מותאמת אישית וכן למידה מרחוק וגמישה. יתרה מכך, עליהם להפוך את הקמפוסים שלהם ולהפוך אותם ל"קמפוסים חכמים" ולבטל את הבירוקרטיה. כך הם ישפרו את שירותי הסטודנטים שלהם ויקלו על הנהלים והניירת.

האוניברסיטאות חייבות להכין את הסטודנטים להסתגל לשינויים ולקריירות העתידיות הללו

האוניברסיטאות חייבות להיות מוכנות להציע לסטודנטים שלהן כישורים הקשורים לדרישות הנוכחיות והעתידיות של שוק העבודה. הם לא יכולים להזניח את הגיבוש ההוליסטי הבסיסי של צעירים. אבל, במקביל, עליהם לעודד אישים שהם יצירתיים, חדשניים ומסוגלים להסתגל לאירועים בלתי צפויים .

אנשים רבים כיום עובדים באופן עצמאי דרך האינטרנט מהבתים שלהם, ללא צורך ללכת למשרד. הלקוחות שלהם יכולים להיות בכל מקום בארץ או אפילו בעולם מבלי שזה יהווה מכשול. יש גם יותר נוודות תעסוקתית בקרב בני נוער כיום, והנטייה הזו רק תגדל בעתיד.

פרופסורים ואוניברסיטאות חייבים להיות מוכנים להציע לסטודנטים את הכלים המאפשרים להם להתמודד עם דרך העבודה החדשה הזו. האתגר גדול, והמורים חייבים להיות מוכנים להישאר מעודכנים בהתקדמות התרבות הדיגיטלית.