התאוששות מחתך קיסרי: מה שאתה צריך לדעת

ההחלמה מניתוח קיסרי יכולה להימשך כמה שבועות יותר מאשר עם לידה נרתיקית
ההחלמה מניתוח קיסרי יכולה להימשך כמה שבועות יותר מאשר עם לידה נרתיקית, מכיוון שמדובר בהליך כירורגי מורכב למדי.
ההחלמה מניתוח קיסרי שונה עבור כל אם, אם כי בדרך כלל היא אורכת מספר שבועות. גלה אילו אמצעי זהירות עליך לנקוט כדי לשמור על בריאותך.

ההחלמה מניתוח קיסרי יכולה להימשך מספר שבועות יותר מאשר עם לידה נרתיקית, מכיוון שמדובר בהליך כירורגי מורכב. אבל, איך ההחלמה לאחר לידה מסוג זה, ואיך כדאי לטפל בעצמך? נספר לכם הכל במאמר הבא.

מתאושש מניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי הוא ניתוח גדול המבוצע בבטן האישה ההרה ולרוב מלווה בתסמינים די מטרידים לאחר הניתוח. ביניהם כאבים, הפרעות במערכת העיכול וקשיים בביצוע תנועות יומיומיות מסוימות.

מתן תוך ורידי של תרופות אנטיביוטיות ומשככי כאבים נפוץ בזמן שנשים נמצאות בבית החולים על מנת להקל על מחלות נפוצות. באשר לקום מהמיטה, הדבר צריך להתבצע בהקדם האפשרי, באישור רפואי מראש. עדיף להתחיל מהצד, עם תמיכה איתנה של הידיים, כדי לא לעשות את כל העבודה עם הבטן.

טיול קצר קרוב לחדר שלך ותוך כדי אוחז בזרועו של מישהו אחר מעדיף את זרימת הבטן והרגליים, אשר בתורו מפחית את הסיכון לפקקת. זה גם עוזר לשמור על מעבר מעיים פעיל, המושפע לרוב מהריון, הרדמה ופציעה.

בגלל כל זה, ניתן להאריך את האשפוז בין 3 ל-5 ימים כדי להבטיח שהסימפטומים פחתו מעט ושיהיה לאם יותר אנרגיה לטפל בעצמה ובתינוק בבית. ובכל זאת, זה עוזר לקבל קצת עזרה נוספת, במיוחד בשבועות הראשונים.

אין ספק שהימים הראשונים לאחר הלידה הם הקשים ביותר, שכן הגוף חייב לחזור למצבו הרגיל. אחד הסימנים האופייניים ביותר להחלמה הוא דימום נרתיקי, המכונה לוצ'יה, שהוא תוצר של אינבולוציה של הרחם. למרות שזה נמשך כמה שבועות, זה נוטה להצטמצם בהדרגה במהלך התקופה שלאחר הלידה.

כמה זמן יכול לקחת התאוששות מניתוח קיסרי?

ההחלמה מניתוח קיסרי שונה עבור כל אם
ההחלמה מניתוח קיסרי שונה עבור כל אם, אם כי בדרך כלל היא אורכת מספר שבועות.

כל אם היא שונה, וכך גם הזמן שלוקח לה להתאושש לאחר ניתוח קיסרי. חלקם מתאוששים במהירות, בעוד שאחרים עלולים להרגיש לא טוב מספר שבועות לאחר לידת התינוק.

באופן כללי, שבועיים לאחר הניתוח, התסמינים שככו: הכאב פוחת ונשים מסוגלות לחזור לשגרת יומן. עם זאת, עד 6 שבועות, ההחלמה מניתוח זה אינה מלאה. זה הזמן שגם נשים צריכות להמתין לחידוש יחסי מין, אם כי הרופא הוא זה שיקבע את ההתאמה בכל מקרה ומקרה.

המפתח להחלמה טובה לאחר לידה קיסרית הוא סבלנות. חרדה מהטיפול בתינוק ומתן מענה לצרכיו עלולה לגרום לאם להזניח את הטיפול העצמי, אך הדבר עלול להוביל לכמה סיבוכים לא רצויים.

טיפול כללי לאחר ניתוח קיסרי

לאחר מכן, נשתף כמה המלצות על מנת שתוכלו להחלים מהניתוח בצורה הטובה ביותר. לקחת הערה!

הימנע מלהתאמץ

למרות שהתינוק נמצא בראש סדר העדיפויות שלך ואתה רוצה לבלות איתו 100% מזמנך, חשוב שתימנעי מפעילויות מאומצות, כגון נשיאת משקל, התכופפות, עלייה וירידה במדרגות, נהיגה או עבודה תוך כדי החזקת תינוק. באופן אידיאלי, כדאי שתהיה חברה של מישהו קרוב אליך שיעזור לך עם התינוק ועם המטלות היומיומיות.

ללכת

הליכה מועילה מאוד לריפוי מהיר. נסו להתחיל בהליכות קצרות, של 5 או 10 דקות, עם חברה אך בקצב שלכם. ככל שיעברו הימים, מצבך ישתפר ותוכל להגדיל את זמן ומרחק ההליכה.

שמור על הבטן שלך

בהליך כירורגי זה, הבטן שלך נשארת עם פצע ניתוח באזור מפתח. טפל יומיומי בצלקת והעריך את נוכחותם של סימנים או תסמינים שיכולים להצביע על זיהום.

אם אתה צריך להתעטש או להשתעל, אתה יכול לקבל כרית מיוחדת לתת תמיכה והגנה לבטן. החזק אותו עם הידיים על הבטן כדי למנוע כאב.

שמור על היגיינת יציבה

גם אם הכאב שלך מפריע, עדיף לשמור על גב ישר בזמן הליכה או ישיבה. כמו כן, הימנעו מכיפוף הבטן כדי לבצע תנועות מסוימות, כמו התכופפות.

עליך לדון עם המומחה אם הם חושבים שאתה צריך להשתמש בחגורה לאחר לידה במשך מספר שבועות לאחר הלידה.

להבטיח מצב טוב של הידרציה

נסו לשתות 2 ליטר מים כל יום כדי לשפר את אצירת הנוזלים והעצירות. כמו כן, זה יעזור לך בייצור חלב אם שלך.

אכול טוב

במהלך השבועות הראשונים שלאחר הניתוח הקיסרי, אתה עלול להרגיש גזים ולהתקשות להוציא אותו מגופך. מסיבה זו, חשוב לאכול תזונה עשירה בסיבים, המבוססת על דגנים, פירות, קטניות וחלבונים.

קבל את כל השאר שאתה יכול

כמו כל הליך כירורגי, הדרך להתחדשות מהירה של הרקמות היא באמצעות מנוחה נכונה. זה גם עוזר להפחית את הסיכון לדיכאון לאחר לידה.

עם זאת, עליך להתאים את קצב השינה שלך לצרכי האכלה של תינוקך, אז נסה לנוח כאשר תינוקך עושה זאת.

אמצו תנוחת הנקה טובה

התנוחות המצוינות להנקה לאחר ניתוח קיסרי הן כדלקמן:

  • שכיבה על הצד, בעזרת כרית הנקה או כרית
  • בזמן שאתה מחזיק את התינוק שלך כמו כדור כדורגל או רוגבי.

שתי הטכניקות מונעות ממך להניח את התינוק על הבטן, וזה כואב.

הצלקת הקיסרית

אם אתה צריך להתעטש או להשתעל
אם אתה צריך להתעטש או להשתעל, אתה יכול לקבל כרית מיוחדת לתת תמיכה והגנה לבטן.

הפצע בניתוח קיסרי לוקח בערך 10 ימים להחלים, אם כי ריפוי מלא לוקח בדרך כלל 6 שבועות. אם התפרים אינם מהסוג שמתמוסס מעצמם, אז לאחר שבוע, הרופא שלך יסיר את התפרים.

במהלך תקופה זו, חשוב מאוד לשמור על הצלקת נקייה ויבשה. בנוסף, יש לאוורר אותו זמן רב ככל האפשר, לכן יש ללבוש בגדי כותנה רפויים ולהימנע משפשוף או לחץ של אלסטי עליו.

אתה עלול להרגיש גירוד או לחץ באזור הבטן כתוצאה מתהליך הריפוי. אי הנוחות האלה הן נורמליות, אבל השתדלו לא לשרוט או לפגוע בעצמכם.

טיפים נוספים לטיפול בפצעים ניתוחיים

  • השתמש במים נקיים וסבון ניטרלי כדי לשטוף את הפצע. הסר את עודפי המים בעזרת גזה נקייה, טפטוף מעט, ותן לו להתייבש לחלוטין.
  • העריכו את מאפייני הצלקת מדי יום עבור סימני זיהום (כגון כאב, אדמומיות, נפיחות, שינוי צבע וחום). בנוכחות סימנים אלו, התייעצו מיד עם הרופא שלכם.
  • אל תשתמש בקרמים או קרמים מרפאים לפני קבלת אישור של מומחה.
  • אל תבצע תנועות בטן פתאומיות או מאמצים בימים הראשונים.

כעת, ישנן טכניקות נוספות שתורמות לריפוי מהיר לאחר ניתוח קיסרי, אך עליך לקבל את הסכמת המיילדת שלך או הרופא שלך כדי ליישם אותן.

לגבי לידות קיסריות

מדי יום מתרבים הניתוחים הקיסריים, כמו גם שיפור הטכניקות הניתוחיות המאפשרות החלמה מהירה. כמובן, זכרו שטיפול עצמי הוא בעל בריתכם הטוב ביותר.

בשבועות שלאחר לידת ילדך, שמור על קשר עם הרופא או המיילדת שלך ועבור לכל ההתייעצויות המתוכננות. הם מתוכננים בדרך כלל 3 שבועות לאחר ניתוח קיסרי כדי להעריך את התפתחות הרחם וריפוי פצעים. השחרור ניתן בין השבועות 6 ל-12 לאחר הניתוח.

בנוכחות סימני זיהום, כגון כאבים עזים או חום, עליך להתייעץ עם הרופא שלך בדחיפות. באופן אידיאלי, עליך לדון בכל הספקות שיש לך בנושא זה עם הרופא שלך ולמלא אחר הטיפול והמנוחה המומלצים על ידי צוות הבריאות.