תוכנית הלידה: מה זה וכיצד להשתמש בה

ציפיותיך והחלטותיך לגבי תהליך הלידה והלידה של תינוקך
תכנית הלידה היא מסמך בו תוכלי להביע את העדפותיך, רצונותיך, ציפיותיך והחלטותיך לגבי תהליך הלידה והלידה של תינוקך.
בתוכנית לידה תוכלי להביע את רצונותיך והעדפותיך לגבי לידה, לידה ולידה.

החברה שלנו וקצב החיים הנוכחי גורמים לרוב שכל מה שאנו עושים בחיינו מתוכנן היטב. כיום, אנו יכולים לסמוך על תכנון משפחה טוב ואף להחליט פחות או יותר מתי להיכנס להריון. וכפי שנדון במאמר זה, גם לתוכנית הלידה יש חלק חשוב בכך.

כשאנחנו בהריון אנחנו מנסות לתכנן מה יקרה או לחשוב מה יקרה אחרי הלידה. אנחנו מתכננים איזה בגדים אנחנו הולכים לקנות ואפילו מתחילים לעצב את החדר.

אבל מה לגבי תהליך הלידה בפועל? במהלך ההיריון, כדאי לקחת שיעורי חינוך יולדת עם המיילדת, במיוחד אם זה הילד הראשון שלך. ובשיעורים אלה, תוכל לדון בתוכנית הלידה שלך.

מהי תוכנית לידה?

תכנית הלידה היא מסמך בו תוכלי להביע את העדפותיך, רצונותיך, ציפיותיך והחלטותיך לגבי תהליך הלידה והלידה של תינוקך.

לכל בית חולים יהיה מסמך תוכנית לידה משלו, בהתאם לתשתית ולמשאבים הזמינים שלו. אז, הצעד הראשון הוא להחליט באיזה בית חולים תלדי.

הדבר האידיאלי הוא לערוך את תוכנית הלידה לאחר כ-28 עד 32 שבועות של הריון. המיילדת שלך תמיד יכולה לעזור לך להכין אותו ולענות על כל שאלה שיש לך. הדבר הטוב הוא שאתה יכול לשנות את תוכנית הלידה בכל עת.

כאשר אתה נכנס ללידה בבית החולים שלך, תצטרך למסור אותו לצוות הבריאות שעומד לטפל בך. עם זאת, גם אז אתה יכול לשנות את דעתך במהלך תהליך הלידה.

המטרה של תוכנית הלידה שלך לא צריכה להיות שהכל יקרה בדיוק כפי שתכננת. המטרה של זה היא פשוט לקבל את כל המידע שאתה צריך לפני שאתה נכנס ללידה, לקבל החלטות לגבי מה אתה רוצה ומה אתה לא רוצה, ולהיות מסוגל לקבל החלטות חדשות ברוגע אם הלידה שלך לא ללכת כמתוכנן.

הדבר הטוב הוא שאתה יכול לשנות את תוכנית הלידה בכל עת
הדבר הטוב הוא שאתה יכול לשנות את תוכנית הלידה בכל עת.

בלידה, לפעמים, הרופאים צריכים לנקוט באמצעים ופעולות מסוימות שלא ציפיתם. לכן, חשוב לא לחשוב שזה אומר שתוכנית הלידה שלך נכשלה. אתה גם צריך לקבל את הביטחון לשאול מדוע הם מבוצעים ומה ההשלכות שעלולות להיות להם.

למרות שלכל בית חולים יש תוכנית לידה משלו, אף אחד מהם לא יציע את האפשרות לבחור שיטות שאינן נתמכות כרגע על ידי ראיות מדעיות.

מה כוללת תוכנית הלידה בדרך כלל?

אדם מלווה

חשוב שבתקופת ההתרחבות, הצירים ואחרי הלידה, תהיי עם אדם שאת סומכת עליו ושייתן לך שקט נפשי. בתוכנית הלידה תוכלי לרשום מי את רוצה שיהיו איתך, וגם את אלו שאת לא רוצה שיהיו שם.

צרכים מיוחדים

בחלק זה של תוכנית הלידה, תוכל להזכיר את כל הצרכים המיוחדים שיהיו לך במהלך הלידה, כגון בעיות תרבות או שפה.

מרחב פיזי בתכנית הלידה

זה יהיה תלוי לחלוטין בכל בית חולים. העדפות אחרות הן האם אתה רוצה להשתמש בבגדים שלך או בבגדים שמסופקים על ידי בית החולים.

הרחבה

לגבי הרחבה, הדבר האידיאלי כאן הוא שככל שניתן, אותו צוות ידאג לך. כבר לא מומלץ לתת חוקן לפני הלידה או לבצע גילוח שיטתי. באופן אידיאלי, יש לאפשר לך לשתות נוזלים במהלך הרחבה וצריך להיות לך חופש תנועה.

טיפול תרופתי לכאב

בתוכנית הלידה שלך תוכלי להביע את העדפותיך בנוגע לתרופות. אתה יכול לציין אם אתה לא רוצה (באופן עקרוני) כל סוג של משכך כאבים תרופתי, אם אתה רוצה משכך כאבים אפידורלי, או אם אתה מעדיף סוגים אחרים של משככי כאבים לא תרופתיים וכו'.

התערבויות בתכנית הלידה

בחלק זה של תוכנית הלידה, תביע את העדפותיך לגבי מעקב עוברי, והאם תרצה שהוא יהיה מתמשך או לסירוגין (הנסיבות מאפשרות זאת).

בכל הנוגע לבדיקות נרתיקיות יש לבצע את המינימום, רק את הדרושות. קו ורידי אינו חיוני בלידה רגילה; לא צריך לתת לך באופן שגרתי תרופות כדי להאיץ את הלידה.

באשר לצנתור, מומחים יעשו זאת רק בעת הצורך, לסירוגין ובהסכמתך. הקרע המלאכותי של שק השפיר לא יבוצע אם לא תרצה בכך, למעט במצבים קליניים הדורשים זאת.

גרוש

בתקופת הגירוש, באופן עקרוני, הדחיפות צריכות להיות ספונטניות. עם זאת, מצבים מסוימים, או לאחר שעברו משכך כאבים אפידורלי, עלולים לגרום לכך שיהיה צורך להפנות אותם.

לגבי אפיזיוטומיה, נכון לעכשיו זה לא הליך שרופאים ממליצים עליו באופן שגרתי, אלא יש לשמור אותו למקרים שבהם זה באמת נחוץ.

הולדת

לאחר לידת תינוקך, אם הכל עבר כשורה, הטיפול היחיד שהם יצטרכו הוא לשים איתך עור לעור, בסביבה אינטימית, ללא אורות מוגזמים או רעש. לא מומלץ לבצע שאיבת הפרשות או צנתור בתינוק שזה עתה נולד. הדבר היחיד שאתה צריך בשעתיים הראשונות הוא מגע עור לעור.

חיתוך חבל הטבור

הדבר האידיאלי, לפי העדויות המדעיות העדכניות ביותר, הוא לחתוך את חבל הטבור כשהוא מפסיק לפעום, אם המצב מאפשר זאת. זה יכול למנוע אנמיה אצל התינוק, שכן הדם בחבל הוא הדם של התינוק.

הדבר האידיאלי הוא לערוך את תוכנית הלידה לאחר כ-28 עד 32 שבועות של הריון
הדבר האידיאלי הוא לערוך את תוכנית הלידה לאחר כ-28 עד 32 שבועות של הריון.

חשוב לדעת, ולזכור, שאם תחליטו לתרום חוט, בין אם זה ציבורי או פרטי, חיתוך מאוחר זה לא יהיה תקף.

מתחילים להניק

אם החלטת להניק את תינוקך, הדבר האידיאלי הוא שבשעה הראשונה לחייו, תוך כדי מגע עור לעור, התינוק שלך מתחיל להיצמד לשד באופן ספונטני, ללא הפרעה.

משלוח שליה

בתכניות לידה מסוימות, תוכל להביע את העדפותיך לגבי האם אתה רוצה לראות את השליה.

טכניקות לביצוע על התינוק בתוכנית הלידה

במידת האפשר, מומחים יבצעו זאת לפניך, כאשר לתינוקך יש מגע עור לעור. במדינות רבות, יש רק שני מדדים המצוינים בפרוטוקול לאחר הלידה.

האחת היא מתן אנטיביוטיקה לעיניים, המונעת דלקות עיניים. יש לעשות זאת לאחר השעתיים הראשונות, כדי לא להפריע לקשר העין של האם והתינוק.

השני הוא ויטמין K, שאחיות יתנו למניעת דימום בתינוק שזה עתה נולד. השיטה היעילה והמומלצת ביותר היא המסלול התוך-שרירי, אך יש גם מסלול פומי חלופי.

Puerperium

בחלק זה של תוכנית הלידה תציינו את העדפותיכם על הטיפול וההיגיינה של תינוקכם, האשפוז, האכלת תינוקכם, בין היתר.

לסיכום, הדבר החשוב ביותר הוא שתהיו מושכלים ושולטים לחלוטין כשאתם מתקרבים ללידה. זה חשוב, מכיוון שתוכלו לחיות את החוויה הזו כעצמכם. כזו שבה תוכל לקבל החלטות משלך ולהתאים את כל השינויים שעלולים להידרש במהלך הצירים ולאחר מכן.

שים לב שהמידע שניתן כאן עשוי להשתנות בהתאם לבית החולים ולמדינה הנוגעים בדבר. אנא בצע בירורים באזור שלך כדי להיות בטוח למה לצפות.

פופולריים