הורמון רלקסין: כיצד הוא משפיע על הריון?

הורמון הרלקסין ותפקודיו בהריון
הורמון הרלקסין ותפקודיו בהריון.
כפי ששמו מרמז, הרפיה או ריכוך של מבנים מוצקים רבים הודות להורמון, רלקסין, מקלה על הלידה. גלה הכל על זה למטה!

הכנת גוף האישה לתהליך הלידה מתבצעת עוד בשלבים הראשונים של ההריון. הידעתם שמספר רב של חומרים מעורבים בתהליך זה? הורמון רלקסין, למעשה, הוא אחד מהם.

הורמון זה מאפשר "הרפיה" או ריכוך של מבני רצועות או אפילו צוואר הרחם. זה מקל הן על צמיחת הרחם והן על הלידה עצמה. מעניין, לא? אם אתה רוצה לדעת קצת יותר על הורמון הרלקסין, אנו מזמינים אותך להמשיך לקרוא.

מהו הורמון הרלקסין?

רלקסין הוא הורמון המורכב מאיחוד של מספר חומצות אמינו. לפני ההריון, מבנה הנקרא הגופיף הצהוב - הנוצר על פני השחלה לאחר הביוץ - אחראי לייצורו. לאחר מכן, השליה משתלטת על ייצור החומר החשוב הזה.

עובדה מעניינת אחת היא שהורמון זה אינו בלעדי לנשים. אצל גברים, הערמונית מייצרת אותו ואפשר למצוא אותו בזרע. סביר להניח שזה יקל על התפתחות הזרע ואת תהליך ההפריה ככזה.

הורמון הרלקסין ותפקודיו בהריון

רוב הפונקציות של הרלקסין קשורות בהקלת הלידה ברגע שהגיע הזמן. מסיבה זו, לרוב ריכוזיו גבוהים יותר במהלך חלק גדול מההריון. להלן, נדון בקצרה בכמה מההשפעות החשובות ביותר של חומר זה.

1. עיכוב התכווצויות רחם

שריר הרחם (המיומטריום, המהווה את שכבת הביניים של איבר זה) גדל מאוד במהלך כל שבוע של ההריון. זה גם רגיש להתכווצות בתגובה לגירויים שונים, כולל נוכחות של אוקסיטוצין, המתרחשת במהלך הלידה.

עם זאת, על מנת להימנע מהתכווצויות המסוגלות לעכב את התפתחותו התקינה של התינוק, שחרור הורמון הרלקסין חופף לירידה בפעילות השרירית. כמובן, זה לא החומר היחיד המעורב, שכן גם פרוגסטרון ממלא תפקיד דומה.

2. להפחית את ייצור הקולגן

אם אתה רוצה לדעת קצת יותר על הורמון הרלקסין
אם אתה רוצה לדעת קצת יותר על הורמון הרלקסין, אנו מזמינים אותך להמשיך לקרוא.

הידעתם שקולגן הוא אחד החלבונים הנפוצים ביותר בגוף האדם? זה חלק מרקמת החיבור, שנמצאת במגוון איברים ומערכות. בעיקר, הוא מספק תמיכה למבנים רבים, כמעין "בסיס" שעליו איברים יכולים להתפתח או לתמוך בעצמם.

לכן זה הגיוני שקולגן מהווה חלק בלתי נפרד מהרצועות. הדבר מאפשר "לרכך" מבנים אלו במידה מסוימת ולהגביר את גמישותם. התוצאה החשובה ביותר היא שזה מקל על הלידה, במיוחד אם התינוקות גדולים בלידה.

3. הורמון הרלקסין וריכוך צוואר הרחם

פונקציה זו קשורה קשר הדוק לקודמתה, שכן שתיהן מקלות על הלידה הנרתיקית או הטבעית להתרחש בצורה הטובה ביותר.

צוואר הרחם הוא החלק התחתון של הרחם, אשר, למעשה, משתרע מעט לאורך החלק העליון של הנרתיק. מבנה זה חייב להתרחב בהדרגה כדי לאפשר לתינוק לצאת החוצה. האם אתה יכול לתאר לעצמך כמה קשה תהיה הלידה בלי שצוואר הרחם יהיה גמיש מספיק? רלקסין, בשילוב עם חומרים אחרים, עוזר להפוך את התהליך לחלק ככל האפשר.

למידע נוסף: הרגע שלאחר הלידה: כאשר אמא רואה את התינוק שלה בפעם הראשונה

האם מתן הורמון הרלקסין יעיל?

למרות שהשפעותיו על גוף האדם הוכחו, מתן רלקסין סינתטי כשיטה להקלת לידה טרם הוכח.

בהקשר זה, מחקר שבוצע על ידי צוות Cochrane הראה שעד כה אין מספיק ראיות כדי לאשר שזה עוזר לעורר לידה או להכין את הגוף לכך.

זה לא אומר שהמידע שדנו בו אינו חוקי. העובדה שמתן רלקסין כתרופה אינו מפגין השפעות משמעותיות לא אומר שרלקסין המיוצר בשליה או בגופיף הצהוב אינו מייצר את ההשפעות הטבעיות שלו.

רלקסין, הורמון חשוב

ברור שהריון הוא תהליך מאוד מורכב ויפה שכולל הרבה חומרים כך שהכל יכול להתקיים כמו שצריך.

הורמון הרלקסין הוא רק חלק קטן אך חשוב מהשלב הזה בחייהן של נשים, ולמרות שלא חיוני שתכירו אותו לעומק, מעניין לדעת מה קורה בגוף בחודשים המיוחדים הללו.