שק ההריון: היבטים בסיסיים

שק ההריון
שק ההריון, הודות לנוכחות מי השפיר בתוכו, מאפשר ריפוד רבות מהטראומות באזור.
לשק ההריון יש יכולת התרחבות רבה. הוא מכיל את מי השפיר ואת העובר או העובר.

שק ההריון הוא אחת הרקמות העיקריות הנחוצות להתפתחות תקינה של העובר או העובר במהלך ההריון. למעשה, בלעדיו, הריון כפי שאנו מכירים אותו יהיה בלתי אפשרי, כיוון שגם התינוק העתידי וגם מי השפיר מרחפים בתוכו.

היווצרותו מורכבת ומעניינת מאוד. עם זאת, במאמר הבא, נתייחס לכמה מההיבטים הבסיסיים ביותר של מבנה מעניין זה. איך זה? מה המידות שלו? ולמה זה משמש? האם אתה מעוניין ללמוד עוד? המשך לקרוא!

מהו שק ההריון?

שק ההריון הוא מבנה חשוב מאוד להריון. זה בגלל שהוא מכיל גם את התינוק וגם את מי השפיר שמקיפים אותו. כמו הרחם, יש לו יכולת התרחבות או גמישות רבה שמגיעה לאורכה המקסימלי בסביבות השבוע ה-35-37 להריון.

גודלו תלוי מאוד בשבוע ההיריון, מכיוון שהוא גדל בהדרגה. בשלביו המוקדמים הוא עשוי למדוד כמה מילימטרים בקוטר, עד שהוא מגיע לגודל גדול מספיק כדי לאכלס עובר שגודלו כ-51 סנטימטרים, למשל.

אם אתה חושב על השק כסוג של ביצה, הקליפה מורכבת מסדרה של ממברנות. הפנימי ביותר - שנמצא במגע עם מי השפיר - ידוע בשם השפיר, ואילו החיצוני נקרא כוריון.

מעניין לציין שהכוריון מתקשר ישירות עם השליה, והוא, במובן מסוים, הארכה של השליה. איבר אחרון זה הוא האיבר העיקרי שאחראי על תזונת התינוק העתידי. זאת הודות לחילופי רכיבי תזונה בין האם לעובר עקב מעבר דם.

מהם תפקידיו של שק ההריון?

תפקידיו של שק ההריון אינם מוגבלים לממברנות עצמם, אלא גם למי השפיר שהוא מכיל. ראשית, הוא משתתף באופן פעיל בפיתוח האיברים השונים של העובר או העובר. ובמקביל, הוא מספק תמיכה והגנה במקרה של טראומה או אירועים דומים.

הגנה

שק ההריון הוא מבנה חשוב מאוד להריון
שק ההריון הוא מבנה חשוב מאוד להריון.

האם אתה יכול לתאר לעצמך מה יכול לקרות לתינוק שלך אם היית מקבל השפעה ישירה על הבטן? שק ההריון, הודות לנוכחות מי השפיר בתוכו, מאפשר ריפוד רבות מהטראומות באזור. זה ללא ספק מגן על התינוק ומפחית את השכיחות של הפלות ואירועים פתולוגיים.

קידום התפתחות התינוק העתידי

למרות שמקובל לחשוב על שק ההריון כעל מבנה חסר חיים, זה לא המקרה. הוא משתתף באופן פעיל בהזנת התינוק העתידי, שכן, במובן מסוים, השכבות שלו מולידות את השליה, אחד האיברים החשובים ביותר להריון.

ויסות חום

ישנם גורמים רבים שקובעים את ויסות טמפרטורת הגוף בתוך שק ההריון. הנוכחות של מי השפיר, הכלולים בתוך השק, מסוגלת לשמור על ערכי טמפרטורה קבועים כדי להעדיף את הצמיחה התקינה של העובר או העובר.

כמובן שלאחרון יש גם מנגנוני תרמוגולציה משלו. אחד מהם הוא הופעת שכבת שיער עדינה על פני העור, הנקראת lanugo, המאפשרת לו להסתגל טוב יותר לשינויים חיצוניים.

האם אתה יודע על לידה מצועפת?

לידות מצועפות, המכונה גם לידת en caul, מתייחסת ללידה של תינוק (בין אם בלידה טבעית או בניתוח קיסרי) שבה הקרע של ממברנות השפיר אינו מתרחש באופן רגיל. מה התוצאה? אירוע נדיר ומרגש: התינוק נולד בתוך השק.

זה בדרך כלל לא נחשב לסיכון לא לתינוק ולא לאם. עם זאת, הצוות הרפואי האחראי יצטרך לפעול במהירות על מנת לאפשר לשק להיקרע. לאחר מכן - אם הכל הלך כשורה - התינוק ינקום את הנשימה הראשונה ויתחיל לבכות.

שק ההריון: מבנה חיוני

ברור שללא שק הריון מעוצב היטב, הריון מוצלח לא יכול להתרחש. אמנם לא חיוני ליולדת לדעת את הפרטים של האיבר הזה, אבל מעניין לדעת איך הגוף שלה מתפקד במהלך ההריון, מה שמאשר שזה תהליך מאוד מורכב ומופלא, הראוי להערצה!