כיצד ליסטריוזיס יכולה להשפיע על ההריון?

סביר להניח שליסטריוזיס לא ישפיע על ההריון
אם ההריון הוא בשליש השלישי, סביר להניח שליסטריוזיס לא ישפיע על ההריון.
ליסטריוזיס היא מחלה הנגרמת על ידי חיידק מהסוג ליסטריה. בדרך כלל, המחלה אינה חמורה למעט בקבוצות סיכון, כגון נשים בהריון או קשישים. במאמר זה, גלה כיצד ליסטריוזיס יכולה להשפיע על הריון.

לאחרונה, כתוצאה מעיבוד לקוי של מזון, ספרד רשמה התפרצות של ליסטריוזיס. בספרד אנשים רבים נדבקו. במאמר זה תגלו כיצד ליסטריוזיס יכולה להשפיע על ההריון.

מיקרואורגניזמים מדביקים אנשים באופן שווה, ללא קשר לגילם או למינם. לפיכך, התנאים הפיזיים שלנו עושים את ההבדל בתהליך הזיהומי. האופן שבו הזיהום משפיע עליך וההשלכות עשויות להיות תלויות במצב הבריאותי שלך.

מה זה ליסטריוזיס? השפעות על הריון

ליסטריוזיס היא מחלה שהחיידק ליסטריה מונוציטוגן גורם. אנשים תופסים אותו על ידי צריכת מזונות שנדבקו בחיידקים האמורים במהלך העיבוד. עם זאת, ניתן למצוא אותו גם במים או על אדמה.

חלב לא מפוסטר או מזון מעובד בצורה גרועה הם חלק ממוצרי הגלם שעלולים להידבק בו. ההתפרצות הנוכחית בספרד מקורה בחברת מזון לבשר מעובד וכמובן תשפיע על כל מי שצורך מוצר מזוהם.

אתה יכול לבלבל את התסמינים הראשונים של מצב זה עם הרעלת מזון הנגרמת על ידי מיקרואורגניזמים אחרים כגון סלמונלה, מכיוון ששניהם גורמים:

  • חום וצמרמורות.
  • כאב ראש.
  • כאבי בטן.
  • הקאה.
  • שלשול (לעיתים רחוקות).

ולמרות שאנטיביוטיקה יכולה להילחם בקלות במחלה, המרכז לבקרת ומניעת מחלות (CDC) מזהיר מפני סיבוכים אפשריים בקבוצות הסיכון הבאות: קשישים, אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת, נשים בהריון ותינוקות שטרם נולדו.

כיצד ליסטריוזיס יכולה להשפיע על ההריון

יש לציין שכמו בכל תהליך זיהומי, אי עצירת התקדמות החיידק בזמן יכולה לאפשר לו לפלוש לאיברים אחרים מחוץ למעיים. הטפיל עלול לחצות את מחסום הדם-מוח ולגרום לדלקת קרום המוח. בנוסף, הוא יכול גם לחצות את מחסום השליה.

כיצד ליסטריוזיס יכולה להשפיע על ההריון
כיצד ליסטריוזיס יכולה להשפיע על ההריון.

במקרה של נשים בהריון, הזיהום יכול להגיע לתינוק ועלול לגרום מהפלה ולידה מוקדמת לזיהומים ביילוד, כאשר ההשלכות עלולות להיות בלתי הפיכות ואף קטלניות.

עם זאת, זה לא צריך להדאיג את האוכלוסייה. המיקרוביולוג רפאל קנטון, דובר האגודה הספרדית למחלות זיהומיות ומיקרוביולוגיה קלינית, קובע שכולם צריכים להישאר רגועים. ככלל, התסמינים היחידים שיש לנשים בהריון הם חום, עייפות וכאבי שרירים, מלבד אלו הקשורים לתהליך מערכת העיכול.

התפתחות המחלה

התסמינים יכולים להתבטא מיד לאחר צריכת מזון מזוהם או עד 70 יום לאחר אכילתו. עם זאת, זה נורמלי שלליסטריוזיס פולשנית יש תקופת דגירה של שבוע עד ארבעה שבועות לפני התפתחות המחלה.

אם ההריון הוא בשליש השלישי, סביר להניח שליסטריוזיס לא ישפיע על ההריון. זה בדרך כלל אסימפטומטי או דומה לתהליך דמוי שפעת, כל עוד אתה מטפל בזה. בזמן אחר של ההריון, ולאחר חציית המחסום של האם-עובר, יתרחש זיהום תוך רחמי עקב אלח דם.

באופן דומה, זה יכול להתפשט ליילוד במהלך הלידה. במקרים אלו, ליסטריוזיס חמורה עלולה לגרום לדלקת קרום המוח, דלקת מוח או כאבי ראש אם מערכת העצבים המרכזית של היילוד נפגעה. גילוי מוקדם ואספקה בזמן של אנטיביוטיקה אמורים למנוע סיבוכים כאלה.

עצות למניעת הידבקות

מכיוון שאתה יכול למצוא את החיידקים במים מזוהמים ובקרקעות, ה-CDC ממליץ לאנשים לשטוף כראוי ירקות או לייצר לפני הצריכה. כמו כן, היא קוראת לנשים בהריון לבשל היטב בשר כדי למנוע זיהומים אפשריים ולוודא שההריון לא ייפגע.

כמו כן, עליהם להימנע מצריכת מזונות עשויים מחלב לא מפוסטר, כגון גבינות חלב טרי או יוגורטים, שכן נגזרות אלו עלולות לשאת את החיידקים. הסיבה לכך היא שהיצרנים אינם חושפים אותם לטמפרטורות גבוהות כדי לחסל חיידקים.

אם אתה חושד שאולי נדבקת במחלה, אנו ממליצים לך לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי ולהודיע לרופא שאולי אכלת מזון מזוהם, גם אם חלפו מספר שבועות. אבחון מוקדם ימנע השלכות גדולות.