תפקידו של אוקסיטוצין בהשראת לידה

על מנת להבין את הסיבה לכך שרופאים משתמשים באוקסיטוצין בזירוז לידה
על מנת להבין את הסיבה לכך שרופאים משתמשים באוקסיטוצין בזירוז לידה, יש כמה דברים שצריך לדעת.
אוקסיטוצין משמש בזירוז לידה כאשר האם אינה מייצרת מספיק מהורמון זה באופן טבעי. בואו נסתכל על ההשפעות והתוויות נגד.

מדוע משתמשים באוקסיטוצין בזירוז לידה? אחד הספקות הגדולים ביותר של אישה בהריון הוא איך הילד שלה ייוולד. רוב הנשים רוצות ללדת לידה טבעית לחלוטין; כלומר, ללא צורך בהחדרת חומר כלשהו שעלול להשפיע על התינוק.

נשים רבות מתמזגות מספיק כדי להיות מסוגלות להגשים את הרצון הזה והן מסוגלות ללדת לידה טבעית לחלוטין. עם זאת, ישנם רבים שאינם מסוגלים לעשות זאת. לכן, הצוות הרפואי מחליט לפנות לזירוז לידה באמצעות אוקסיטוצין. זאת כדי שהתהליך לא יהיה ארוך מדי ולמנוע נזק אפשרי ליילוד.

על מנת להבין את הסיבה לכך שרופאים משתמשים באוקסיטוצין בזירוז לידה, יש כמה דברים שצריך לדעת.

זירוז לידה: מהו אוקסיטוצין?

אוקסיטוצין הוא הורמון שהגוף מייצר באופן טבעי בהיפותלמוס. חומר זה נחוץ על מנת שתהליך הלידה יתרחש.

הייצור העיקרי שלו מתחיל כאשר, בסוף ההיריון, יש התרחבות או התרחבות של צוואר הרחם. זה נעזר במגע של ראש התינוק עם הכניסה של תעלת הלידה.

בשלב זה, הגוף שולח אות המעיד על שחרור הורמון זה. זה מפעיל את ההתכווצויות הנחוצות ברחם כך שתעלת הלידה מתרחבת והתינוק יוכל לעבור דרך הנרתיק.

מתי הרופאים משתמשים באוקסיטוצין סינתטי במהלך הלידה?

נשים רבות אינן מסוגלות לייצר את הכמות הדרושה של אוקסיטוצין באופן טבעי. לכן, צוות הרופאים מחליט להכניס אוקסיטוצין סינתטי על מנת שניתן יהיה להוליד את התינוק.

ישנם מספר מותגים מסחריים של אוקסיטוצין סינתטי; הם מבצעים את אותה פונקציה כמו אוקסיטוצין אנדוגני, אך עם השפעות שונות בהתאם לגוף האישה.

רופאים משתמשים באוקסיטוצין סינתטי, בנוסף לזירוז לידה, כדי להאיץ את התהליך אם הצירים אינם חזקים מספיק כדי שהתינוק ייצא החוצה. השימוש באוקסיטוצין בזירוז לידה הוא נוהג נפוץ מאוד בקרב רופאים לגרום לרחם להתכווץ מהר יותר לאחר הלידה, ובכך למנוע סיבוכים אפשריים מדימום פנימי.

הצוות הרפואי מחליט לפנות לזירוז לידה באמצעות אוקסיטוצין
לכן, הצוות הרפואי מחליט לפנות לזירוז לידה באמצעות אוקסיטוצין.

רופאים יכולים להשתמש בו גם כדי לעזור לגוף האישה לגרש את השליה. השליה מוסרת בדרך כלל מדפנות הרחם באופן טבעי במהלך הלידה הנרתיקית. לשם כך מתרחשות התכווצויות מעט חזקות יותר לאחר הלידה, ולכן רמת האוקסיטוצין חייבת להיות גבוהה יותר.

במקרה של נשים שעוברות ניתוח קיסרי, על הרופא לתת כמות נאותה של אוקסיטוצין לאחר לידת התינוק, כך שהשליה תוסר לחלוטין ממערכת הרבייה.

כיצד יש להשתמש באוקסיטוצין בזירוז לידה?

למרות שהשימוש בו נפוץ מאוד כיום ברפואה, על הרופאים להחדיר הורמון זה בצורה מבוקרת. זה ניתן לוריד דרך טפטפת. בתהליך, על הרופא לעקוב אחר רמת הצירים עד שהם מתאימים לתינוק להיוולד.

בעוד שרמת האוקסיטוצין יורדת, על המומחה לעקוב אחר לחץ הדם של המטופל, כמו גם את קצב הלב של התינוק שבדרך. בדרך זו, הם יכולים להתאים את כמות האוקסיטוצין שהמטופל דורש.

"אוקסיטוצין הוא הורמון שהגוף מייצר באופן טבעי; זה הכרחי כדי שתהליך הלידה יתרחש."

מתי אסור לרופאים להשתמש באוקסיטוצין?

במקרים בהם ישנה מצוקה עוברית כלשהי או שהעובר אינו במצב המתאים ללידה, אין לגרום ללידה עם אוקסיטוצין. כמו כן, אסור לרופאים להשתמש באוקסיטוצין במקרים של שליה פרוויה או חוסר פרופורציה בין ראש העובר לתעלת האגן.

יתר על כן, יש ללמוד עוד יותר את השימוש בו במקרה של הריונות תאומים או כאשר האם עברה ניתוח קיסרי קודם. יש להעריך גם כאשר האם סובלת ממחלת לב, יתר לחץ דם או אי ספיקת כליות.

האם לידה יזומה כואבת יותר?

ההתכווצויות המיוצרות על ידי ההורמון הסינטטי דומות מאוד לאלו המתרחשות באופן טבעי. עם זאת, הכאב עשוי להרגיש חזק יותר, מכיוון שהוא מופיע בפתאומיות וללא הכנה נפשית, מספר שניות לאחר הכנסת ההורמון הסינטטי.

לבסוף, הרופא האחראי על הלידה הוא זה שצריך לנתח ולהחליט אם להשתמש או לא להשתמש באוקסיטוצין בלידה יזומה. האם לעתיד לא צריכה לדאוג במקרים אלה. השימוש בו תכוף והתוצאות חיוביות.